Hudba a filantropie šly ruku v ruce už po celá desetiletí, a to jak u velkých akcí (například Live Aid), tak po ty menší jako vystoupení v místním kostele nebo v nemocnici. V poslední době se ukázalo, že EDM scéna by byla také dobrou platformou pro pomoc těm, kteří to potřebují. Našlo se zde nespočet DJs a producentů, kteří využili své popularity a ziskovosti a udělali spolupráci s charitativními organizacemi. My Vám nyní přinášíme 11 DJs, kteří se na této dobročinnosti podílí nejvíce.

1. STEVE AOKI
Když Steve nehází dorty, nestříká šampaškým a nepracuje na svých novinkách ve studiu, můžete ho vidět, jak se směle vrhá do charitativní činnosti. Podle něj mu prý jeho filantropické práce přináší stejné uspokojení jako jeho hudební kariéra. „Za celou mou kariéru jsem se podílel na mnoha charitativních a neziskových akcích. Vždy jsi najdu čas se vrátit a pomoci, když budu moct“, vysvětluje Aoki. Loni jeho charitativní fond poskytl na čtyři oblasti zdraví a výzkumu více než 65 000 dolarů. DJ se zavázal darovat jeden dolar z každé prodané vstupenky na jeho Aokify americké turné, které probíhalo jak v USA, tak v Kanadě. Pro více infomací o charitativním fondu Steva Aokiho zamiřte na SteveAokiFund.com.

2. AVICII
Od té doby, co tento DJ vydal skladbu „Seek Bromance“ v roce 2010, bylo jasné, že má před sebou slibnou kariéru, a po dalším hitu „Levels“ v roce 2011 letěl tento Švéd až na vrchol. I přes jeho obrovský komerční úspěch zůstal Avicii pokorný a začal pracovat se svým manažerem a výkonným producentem Ashem Pournourkim na akci House for Hunger, což je organizace, která se věnuje zrušení hladu ve světě. Tim tvrdí, že je za to velice šťastný, pokud může takto pomáhat a hlavně dělá to, co miluje. Organizace od svého založení vybudovala solidní portfolio a darovala již 1 milion dolarů nadaci Feeding America a fondu The Feed Foundation, což má za následek více jak dva miliony jídel distribuovaných do škol v celé Africe.

3. BASSNECTAR
Dubstepový producent Lorin Ashton byl oporou EDM scény po řadu let. Jeho kariéra sahá až do roku 1993 a během této doby strávil DJ nespočet hodin práce na řadě charitativních akcí. Stejně jako Avicii, i Bass pomáhá hlavně v boji proti hladu. V roce 2011 zahájil svou “Dollar Per Basshead” kampaň, kde daroval stejně jako Aoki 1 dolar z každé prodané vstupenky, a to třem charitativních organizacím. Částka činila neuvěřitelných 250 000 dolarů a program pokračoval i v letech 2012 a 2013, kde vydělal více než 100 000 dolarů ročně. Doufejme, že tato kampaň poběží i v nadcházejících letech.

4. TIESTO
Tiëstova spoluprace s charitou odstartovala před více jak deseti lety. V roce 2006 byl dokonce jmenován oficiálním celosvětovým velvyslancem pro Dance4Life, což je nadace podporující povědomí o AIDS. Během této doby nahrál skladbu s Maxi Jazz, která zaútočila na vrcholy hitparád po celém světě, a pomohl tak získat více než 300 000 dolarů pro tuto organizaci. Později, v roce 2012, Tiësto vydal album Dance (RED) Save Lives, které mělo podporovat boj proti HIV / AIDS.

5. STEVE ANGELLO
Švédský DJ Steve Angello a bývalý člen Swedish House Mafia je silnější než kdy jindy – a to jak na scéně EDM, tak i mimo ní. Jeho další činností kromě hudby je i charitativní činnost. V roce 2003 Angello založil label Size Records a později si osvojil také jméno charity – Size Foundation. Jejich webové stránky vysvětlují poslání nadace především na vzdělání jako prostředek k posílení postavení dětí a mladých dospělých, aby dokázali převzít život do vlastních rukou. Podle DJe byla jeho motivací na tuto nadaci fakt, že se stal otcem. „Uvědomil jsem si, že je tu spousta dětí, které nemají podporu a ani finanční prostředky na to, aby jejich život směřoval správným směrem,“ vysvětluje DJ. Pokud se chcete zapojit do Stevovy nadace, pro více informací přejděte zde – sizefoundation.com.

6. MOBY
Moby je již dlouho zastáncem Humane Society, organizace, jejímž cílem je zastavit týrání zvířat. Jeho webové stránky MobyGratis.com s licencemi na hudbu k filmům vytváří příjmy hlavně na podporu společností a pomáhá jim tak dosáhnout svých charitativních cílů. Moby dokázal spojit svou lásku k hudbě a charitativní činnost dohromady: strávil několik let na Institute of Music, což je skupina, která se věnuje výzkumu, jak na mozek působí hudba. Za ta léta dal Moby dohromady řadu charitativních koncertů s cílem zvýšit povědomí a také fondy pro tento ústav. V roce 2004 byl oceněn IMNF cenou Music Has Power Award – a v posledním desetiletí pokračoval ve své pomoci jak lidem, tak zvířatům po celém světě.

7. LUCIANO
Od svých skromných začátků, jako producent minimal techna, se švýcarský DJ Luciano stal skutečnou superstar na poli EDM. Tento umělec také založil vlastní nadaci, a to pod jménem “One Coin for One Life”, která shání peníze na financování vzdělávacích prostředků v různých oblastech naší planety. Tato nadace získává prostředky prostřednictvím prodeje letenek a speciálních událostí. Prvním projektem byla domorodá škola v Kolumbii a poté se projekt přesunul i do Lucienova domovského města Chile, stejně tak jako do Keni. Ve videu níže můžete vidět, jak nadace funguje.

8. NICKY ROMERO
Holandský DJ a hudební producent Nicky Romero je dobře známý hlavně pro svoji práci za gramofony, ve studiu a za řadu obrovských spoluprací s předními DJs EDM. To, co je však méně známé, je jeho charitativní práce. V letošním roce se Nicky zapojil do charitativní kampaně „10 000 hours“. Pod heslem „People Planet Party!” má kampaň za následek více než 10 000 hodin dobrovolnické práce za opravy hřišť, výsadbu stromů a také se tento slavný DJ dostal za dětmi do sirotčince. Zde strávil nějaký čas malováním stěn, kreslení obrázků atd.

9. DAVID GUETTA
Od doby, kdy začala jeho kariéra v roce 1990, se stal David Guetta mezinárodní ikonou EDM. Na největších akcích po celém světě přináší bezpočet hitových singlů, ale to není jeho jediná práce, které se věnuje. Hodně času totiž tráví Guetta také charitou. Před několika lety se připojil k Organizaci spojených národů (ano, OSN) a vytvořil skladbu a video pro organizaci Světového humanitního dne. Song “One Voice” a doprovodné video bylo propojeno s ústředím OSN a tato kampaň byla spojená i s Twitterem. Za každý tweet a re-tweet byl dolar na okamžitou pomoc na Filipínách, v Sýrii a pro řadu jiných zemí, ve kterých tuto humanitarní pomoc potřebovali. V průběhu své kariéry byl DJ zapletený do mnoha dalších charitativních organizací, jako například City of Hope, Global Fund, i.am scholarship Fund, (RED), the Red Cross nebo STOMP Out Bullying.

10. CALVIN HARRIS
Mainstage hrdina Calvin Harris se nedá zastavit. Hraje na největších akcích po celém světě, vydává nespočet nových singlů, dostává jedno ocenění za druhým a byl také prvním umělcem, který měl 8 z 10 nejlepších tracků v jednom albu. DJ se také zapojuje do mnoha charitativní činnosti, kde spolupracuje i s dalšími producenty. V roce 2012 se Harris spojil s Rihannou, aby získali prostředky na dětské ortopedické centrum v dětské nemocnici v Los Angeles. Jak již bylo řečeno o Tiëstově činnosti proti AIDS, i zde se zapojil skotský DJ a producent Calvin Harris. Tito dva umělci se spolu zapojili i do Ice bucket challenge pro ALS.

11. 3LAU
Justin Blau je neuvěřitelně vášnivý pro charitativní práci po celou svou kariéru, a to se skutečně odráží v jeho práci s Pencils of Promise, což je organizace, která pomáhá školám pro znevýhodněné děti po celém světě. 3LAU také daroval dolar z každé zakoupené letenky na 22 show 3LAU Blow Your Mind Tour a spolupracuje i s Electric Family, kde prodejem vlastních 3LAU náramků věnuje výnosy do fondů této společnosti.

Zdroj: edm.com, youtube.com