Kontroler Pioneer DJ XDJ-XZ je sice All-In-One zařízení, takže dokáže fungovat bez použití notebooku, pouze s externím USB diskem. Ovšem v takovém případě můžete využít maximálně 2 decky. Pokud však budete mít pomocí USB připojený notebook se softwarem Serato a Rekordbox, tak máte k dispozici všechny 4 decky.

4 důvod pro používat Serato a Rekordbox:

  1. 4 decky – Můžete hrát ze 4 decků zároveň, přitom je můžete ovládat třeba pomocí přehrávače Pioneer DJ CDJ-2000NX2.
  2. Můžete použít DVS – Pokud si koupíte správné rozšíření pro Rekordbox a Serato, tak můžete připojit k XDJ-XZ gramofony a přitom ovládat DVS. Tedy vytváření hudebních klipů v živém mixování na projekci.
  3. Streamovací služby – Rekordbox umožňuje propojení se streamovací službou Beatport LINK, tedy hudební knihovnou z Beatport.com. Serato zase nabízí propojení se streamovací službou Tidal a SoundCloud Go. Služby u obou softwaru jsou za pravidelné měsíční předplatné.
  4. Možná budete muset – I když je to paradox, tak pokud chcete používat Pioneer DJ XDJ-XZ nebo třeba jenom Pioneer DJ DDJ-1000, tak budete muset přejít na software Rekordbox, Serato nebo Virtual DJ a to třeba právě z Traktoru. Ten je bohužel s vývojem a podporou novějších zařízení hodně špatně. Poslední podporované produkty od Traktoru jsou CDJ-2000 NXS2 a mixážního pultu DJM-900 NXS2.