sziget 2015

Právě skončený festival Sziget 2015 předčil předchozí ročníky rekordní návštěvou 441 000 Szigeťanů. Ti přicestovali na tento mezinárodní festival z 95 různých zemí, aby prožili originální týden plný zábavy na ostrově v centru Budapešti.

Loňský velmi úspěšný ročník přiměl pořadatele zvýšit denní kapacitu areálu o deset tisíc, na rovných 90 000. Přesto byli vyprodány hned tři dny letošního ročníku, pondělí s hlavní hvězdou Robbie Williamsem, pátek s Kasabian a Avicii a sobota s Major Lazer a Kings of Leon. To pomohlo nastavit nový rekord festivalu, 441 tisíc návštěvníků.

Na festivalu vystupovali umělci z 50 zemí, publikum pak tvořili návštěvníci z 95 zemí. Tento další rekord tvoří ze Szigetu jedno z nejvíce mezinárodních míst na zemi. Nejčastěji jste mohli narazit na Szigeťany z Holandska, Velké Británie, Francie, Německa a Itálie. Fanoušků z Čech každý rok přibývá, ale zatím mezi prvními patnácti zeměmi ČR nefiguruje.

Co bylo letos nového?

Každý, kdo navštívil Sziget v předchozích letech, si letos hned na počátku při pohledu do mapy musel všimnout velkého množství změn. Kvůli zvýšení kapacity se řada tradičních scén se přesunula na nové místo, některé dostaly novou tvář. Zpět do programu se vrátil obří stan Telekom Aréna určený taneční a elektronické hudbě.

Sziget se snaží o co nejširší pojetí programu tak, aby všichni návštěvníci měli možnost si vybrat. Velký prostor dostali letos i nehudební umělecké projekty, cirkus, divadlo i taneční představení. Nechyběla místa, kde jste mohli odpočívat nebo aktivně relaxovat. Jedním z nejoblíbenějších se stalo prostředí u Sziget Beach na břehu Dunaje. Velký zájem byl také o Luminarium, Artzone, Designzone, I Ching Labirynth, Museum Quarter, a překvapivě, i přes nekončící vysoké teploty, o aktivní využití Sportzone.

Sziget se prezentuje jako „Ostrov svobody“, a stále hledá možnosti, jak podpořit myšlenky otevřenosti a svobody. Pódium Magic Mirror, který dává na Szigetu prostor queer programu, oslavilo 15 let a vrátilo se v podobě impozantní budovy, ve které začínalo. Na oslavu se na Szigetu akreditovala řada velvyslanců a zástupců diplomatických služeb z řady zemí. Nepochybně symbolické bylo, že na tomto pódiu se uskutečnila i debata s členkami kapely Pussy Riot na téma svobody.

Sziget 2016

Rezervujte si pro rok 2016 následující datum. Sziget 2016 se uskuteční 10. – 17. srpna. Týdenní hudební party se bude příští rok konat od středy do středy.