Druhý červencový víkend se u německého městečka Neustadt-Glewe uskutečnil již 19. ročník známého festivalu Airbeat One. Ten pravidelně navštěvují lidé z celého světa, letos mezi nimi bylo i mnoho těch z České republiky a Slovenska. Celkově si za celou dobu konání našlo na festival cestu více než 200 tisíc návštěvníků. A měli se opravdu na co těšit.Line-up, který byste hledali jen na málo festivalech v Evropě, a také několik exkluzivních vystoupení. Po téměř tříleté pauze tak zažil festival exkluzivní návrat a redaktoři housemagazine.cz nemohli chybět.

Celý festival v letošním roce nesl podtéma věnované Itálii. Na počest byly hned čtyři ze šestí stagí festivalu vybudovány v duchu této oblíbené dovolenkové destinace. Tou vůbec nejimpozantnější byla mainstage.Troufám si říci, že svým vzhledem patří mezi nejkrásnější, které můžete na festivalech po světě potkat. Do pečlivých detailů propracovaná mohutná konstrukce připomínala hned čtyři známá italská města a jejich památky – katedrálu v Miláně, starověké památky v Římě, Pisu a slavný most Rialto v Benátkách. Stage dlouhá 160 metrů a téměř 50 metrů vysoká je skutečnou zkouškou pro techniku, protože na postavení vyššího pódia už zkrátka stroje a jeřáby v Evropě neexistují. Velkou zajímavostí je, že na stavbě konstrukce se podílejí i dělníci z České republiky.


Airbeat One ale není jen Mainstage, také ostatní pódia vyzdvihovala italskou tématiku. Hardstylu věnovaná Gladiator stage představovala starověkého římského gladiátora, jeho helmu a meč. Vidět tuto stage na vlastní oči byl opravdu zážitek, jedna z nejkrásnějších stagí, kterou jsem kdy v životě viděl. Další stage byla věnovaná technu, Terminal Stage přinesla další světoznámé umělce, stejně jako několik dalších stagí.


Na festivalu vystoupilo během 4 dní 37 umělců z DJ Mag 100, téměř všichni z top 10. Středečnímu předzahájení dominoval Alan Walker, prvnímu dni pak celá řada DJ, včetně Tiesto, Marshmello, W&W, Timmyho Trumpeta, Borise Brejchy a dalších. Nechci se pouštět do hodnocení jednotlivých setů, protože všechny byly velmi povedené a krásně na sebe navazovaly.  


Vůbec poprvé vystoupil na německém festivalu známý DJ a producent Kygo, jenž dav doslova zahltil svými nejznámějšími hity, jako je Firestone či Stargazing. Vrcholem druhého festivalového dne byla vystoupení Steva Aokiho a belgických bratrů Dimitri Vegas & Like Mike, kteří společně v závěrečném půlhodinovém setu jako 3 Are Legend přinesli publiku ty nejznámější taneční hity poslední dekády. Přiznám se, že jsem měl velké obavy, co budou 3 Are Legend hrát, bál jsem se opakování tracků z předchozích setů, ale nic takového se nestalo. Půlhodina uběhla opravdu rychle. Za toto si organizátoři zaslouží poděkování, vždyť vystoupení 3 Are Legend jsou opravdu velmi vzácná a nejčastěji takto vystupují pouze na Tomorrowlandu.


Poslední den a noc ze soboty na neděli vystoupili DJ Snake, Don Diablo či Armin van Buuren. Následovalo velkolepé zakončení s přenádherným ohňostrojem a závěrečný closing set festivalu od KSHMRa. Záverečného dne se zúčastnilo více než 65 tisíc diváků.


Jaký tedy byl Airbeat One? Z hlediska vystupujících v naprostém pořádku. Line-up nemá konkurenci a jednotliví vystupující i na sebe navazovali, což se ne na všech festivalech děje. Organizačně došlo k velkému zlepšení, cítil jsem, že se zvýšil konfort návštěvníků, kteří tak dostávají vcelku jedinečný zážitek. Například ve srovnání s ostravským festivalem Colours of Ostrava, kterého se právě nyní účastním, nemá konkurenci. Airbeat One se zaslouženě zařadil mezi top festivaly na celém světě. Bez přehánění…


Příští rok se uskuteční jubilejní 20. ročník. Pořadatelé brzy odhalí první účinkující a počátkem září bude zahájen i předprodej vstupenek. Uskuteční se od 12. do 16. července 2023. U toho nesmíte chybět!