Kanadský DJ a producent Joel Zimmerman, známý spíše pod svojí profesní přezdívkou Deadmau5, nosí již přes deset let na všech svých akcích velkou helmu, která má přidělané obří uši, křížky v očích a vypadá tedy přesně jako mrtvý myšák. Joel má již 30 ochraných známek na tuto masku v zemích po celém světě včetně Japonska, Německa a Velké Británie. Letos si tuto licenci chtěl zaregistrovat i ve Spojených státech, což se ale nelíbilo společnosti Disney, která řekla, že jeho maska je příliš podobná jejich symbolu myšákovi Mickeymu, který je ikonou už více jak 60 let.

Díky tomu se společnost Disney pustila s Joelem do právní bitvy, kde mu v první řadě zablokovala registraci značky Deadmau5 ve Spojených státech. Umělec se na svém twitterovém účtu svěřil, že hodlá s korporací bojovat a nebojí se ani soudní cesty.

Boj mrtvého myšáka s velkou společností pokračuje a ani jeden se nevzdává. Po měsíci přichází totiž na internet video, které celou kauzu posunulo ještě na vyšší level. Aby Disney posílilo svou pozici, co se myšáka týče, tak ikonu Mickeyho zakomponovala do videoklipu, kde právě v pozadí hraje jeden z nejznámějších tracků Deadmau5e. Originální název tohoto songu je „Ghosts ‚n‘ Stuff“ a známý DJ se v něm objevuje jako duch. Ovšem společnost si neudělala srandu jen z videoklipu, který má být jakousi parodií na originál, ale ještě si pohrála i s názvem songu, který v jejich podání zní „Ghosts ‚n‘ Stuff- Re-Micks“. Na oba videoklipy se můžete podívat na konci článku.

Tato provokace od Disney však byla trochu šlánutím vedle. Deadmau5 a jeho právníci okamžitě chytili, jak se říká, příležitost za pačesy a obrátili jejich zbraň proti nim. V dopise, který poslali společnosti, se udává, že díky použití tracku „Ghosts ‚n‘ Stuff“, který byl vytvořen exkluzivně pro EMI Music Publishing Limited (“ EMI „), Disney porušil autorská práva, jelikož neměl žádné oprávnění tento song použít. V důsledku toho nejenže Disney porušuje práva Zimmermana, ale také jde o porušení práv EMI Music Publishing Limited, Virgin Records Limited a Ultra Records, LLC.

Samotný Joel nezahálel a informoval pravidelně i své fanoušky na twitteru. Vypadá to, že tato kauza bude ještě běh na dlouhou trať  a ani jeden z účastníků se nebude chtít vzdát. Kdo skončí na konci jako vítěz?

deadmaus5 twitter