Český DJ, producent, ale také promotér a pořadatel letošního Banda festivalu – Denis Weisz v našem rozhovoru. Na co se můžeme v létě těšit, jaké bylo pozadí za jeho odchodem z klubu Unico? Nejen to se dočteš u nás na webu.

Ahoj Denis, díky, že sis udělal čas na náš rozhovor. Začneme hned zostra a to Banda festivalem. Letos první ročník, hned zahraniční jména. Jak jste přišli na tenhle nápad?
Čau Jirko, já díky za možnost povědět o sobě a svých projektech více!
Dobrá, začněme z pořadatelské stránky která vstoupila do mého kariérního seznamu (smích) pár měsíců nazpět.

S mým dobrým kamarádem se kterým to táhnem od základní školy (Igor Yermenchuk) jsme začali pořádat první akce v Unico ME.
Vhodili jsme se do promotérství opravdu po hlavě. Hned ze startu jsme si vyzkoušeli, co obnáší organizovat party pro 1.000 lidí a musim říct, že přes nějaký mouchy (občas fakt macatý) si party vedla hodně dobře!

Za organizační chyby jsme rádi, protože jsme se z nich na dalších akcích poučili a díky nim jsme přiraveni na větší výzvy jako je festival se zahraničními jmény.
Tato myšlenka a sen zároveň mi setrval v hlavě hodně dlouho. Navíc jsem věděl že v okolí rodného Chomutova něco takového chybí a lidi tu nemají kam se jít na taneční hudbu bavit.

Proto jsem vděčnej, že právě Igor tomu dal šanci a vložil veškerou důvěru něco takového společně realizovat a nadchl se se mnou na úkor jeho dalších byznysů pro věc. Posílit taneční scénu v České Republice a připravit lidem nevšední zážitky.

Proč zrovna Sikdope a Atrip?
Je to balanc mezi vlastním vkusem a tím co lidi mají rádi.

Na svůj klubový projekt Hangout si zvu po dohodě s kluby hosty, kteří mě samotného inspirují v tvorbě jako Subshock & Evangelos, ATRIP a další kteří mé pozvání již přijali. Stejně tak to funguje i na Festivalu Banda kde máme možnost to ještě okořenit hvězdou, která hýbe taneční scénou a tím je právě náš headliner prvního ročníku – Sikdope.

Atrip tam nesmí chybět nejen proto, že sdílím stejný hudební vkus. Ale hlavně proto, že je to momentálně jeden z nejprogresivnějších producentů na poli Bass Music. Hodně jeho tracků sklízí velký úspěch a nyní stihl vystoupit v jednom z nejlepších klubů na světě Bootshaus a
na předních světových festivalech. Nesmíme opomenout jeho track ‘Badder’ s naším headlinerem Sikdopem.
Momentálně raketově roste a za malou chvíli o něm bude hodně slyšet. Hlavně musim říct že je to strašně super člověk.

Na co se lidi můžou těšit kromě zahraničních headlinerů? 
Zahraniční headlinery doplní nejlepší tuzemští DJs kteří si to dle našeho posouzení zaslouží a mají určité kvality.
Naši návštěvníci si zaslouží dostat to nejlepší a zároveň se nechat překvapit novými talenty, jejichž tracky podporují světová jména.

Dále si chceme v rámci možností potrpět na celkovou výzdobu stage popř. areálu která se bude nést v přírodním a magickém duchu. Vždy nám tu chyběl tematický taneční festival, který by vás vtáhl do jiného světa. Nejen hudbou. Toho chceme dosáhnout my a věřím že každým rokem to dotáhneme k dokonalosti. Rozhodně nebude chybět ani silná světelná show obohacená o spoustu speciálních efektů což bereme jako samozřejmost.

Lidi na festival odveze naše vlastní autobusová linka. Z vlakového nádraží Chomutov-město pojede autobus každých 20 minut od 14:00 – 23:00 a to zcela ZDARMA. Doprava na festival bude tímto jednoduchá jak pro Chomutováky, tak pro lidi jedoucí z ostatních měst.

Je pravdou, že v Chomutově a okolí příliš mnoho fesťáků není. Jak je to vůbec v téhle oblasti s taneční scénou? není to risk pořádat právě tady?
Vždy mě mrzelo že se v mém rodném městě nic neděje i přesto, že je tu dost milovníků elektronické hudby a lidi tu jsou po takových akcích doslova hladový.

Samozřejmě je to risk, ale šli jsme do toho i přes všechny překážky které se nám naskytly. A nebyly malé!
Představ si že máš zveřejněnou událost a najednou ti město až po půl roce oznámí, že na plánovaném místě nic pořádat nemůžeš i přesto že ti prostor k těmto účelům chtělo pronajmout. To teprve začíná závod o čas.
Ale díky tomu jsme našli mnohem lepší alternativu na letišti kde můžeme fungovat až do ranních hodin místo původních 22:00 takže to pro nás vlastně bylo přínosem.

Co zbytek republiky? Kde to podle tebe teď nejvíce žije?
Když nebudu počítat Prahu tak to rozhodně budou Teplice, Ústí, Chomutov, Most kde mám nejsilnější základnu a pak počítám rozhodně se severem (Česká Lípa, Bolka) + Hradec Králové.
Hned po festivalu se opět do projektu Denis Weisz pouštím na 150% takže se těšim až objevim nová místa, poznám nové lidi a budu moct ven s novou produkcí která bude charakterizovat lépe můj aktuální hudební směr.

Pojďme se přesunout k DJingu. Jak dlouho vlastně vystupuješ coby DJ?
Devátého ledna jsem slavil 4. narozeniny od prvního hraní pro 500 lidí na svém maturitním plese! Nechápu jak jsem to zvládl když jsme byli s Igorem jako první dva opilí už na předtančení. Musim říct, že to utíká jak voda, což je pro mě motivace máknout na projektu Denis Weisz.

Jsi taky producent a tvoje verze na legendární skladbu Children sklidila ovace. Kdy se dočkáme dalšího releasu?
Doteď jsem vydával tracky které se moc neshodují s tím co hraju na akcích, takže jsem rok a půl piloval sound design kterej je u bass music složitější.
Nyní dokážu říct že mám v rukávu věci které už jsou dost na úrovni a neskutečně se těšim až budu moct ven se zásadním releasem.
Kromě toho jsem se hudebně spolčil s klukama z THRILL se kterými čekám na vydání společného tracku, ale ještě předtím – hned po Banda Festivalu, jdeme ven s Bootlegem. Pokud někdo ze čtenářů má rád kvalitní Bass House, rozhodně se mrkněte na SoundCloud těchto borců, protože na české scéně to je špička co se produkce týče a hrozně mě s*re jak jsou (zatím) nedocenění.

Kromě toho jsi i rezidentem klubu Duplex, kde máš svou vlastní noc. Přibliž nám jí trošku.
Má rezidentní noc ATLANTIS se nese v tématice bájné Atlantidy. Při prvních krocích na parket se ocitneš v takřka podmořském světě.
Proč zrovna tato tématika? Říkalo se mi rybář – proto i ta hlava ryby v logu. A spojení tohoto bájného podmořského světa mi přišlo hrozně zajímavý.
Já osobně mám strašně rád tematické akce podobného stylu a já věřím, že se mi do budoucna podaří překecat vedení DupleXu (Čau Štěpáne)
na mnoha vylepšení ať je zážitek z večera hlubší (bavíme se o akci).

Donedávna jsi působil i v teplickém klubu Unico, kde jsi byl také v pozici jako promotér. Pokud jsem pochopil správně, tak zde jsi skončil, co se stalo?
Tohle je věc, která mě dost zaskočila. Klub byl pro mě srdcová záležitost, která bohužel nyní přerostla ve zklamání. Pamatuju si, že právě zde jsem byl bookovanej na moje první pořádný akce od Roberta Vaci a Andreho. Během krátké doby jsem si tu vybudoval super fanouškovskou základnu která drží doteď.

Od září minulého roku jsem zde začal dělat „produkčního“. Mě samotného promotérství baví stejně jako DJing a konečně jsem měl volnou ruku dělat akce, dokonce v mém oblíbeném klubu. Byl jsem z toho fakt nadšenej.

Návštěvnost akcí byla na české poměry z 80% dost nadprůměrná. Dostával jsem strašně moc pozitivních ohlasů z každé akce. Každým měsícem jsme ty akce posouvali dál – hlavně obsazením. Téměř každý měsíc jsme tam měli někoho ze zahraničí a právě zde jsem vybudoval svojí značku HANGOUT, kam jsem si začal zvát hosty jako Ricky West, ATRIP, Kuba & Neytan, Ibranovskiho na Lázeňskou a do mostu Subshock & Evangelos. Z celkových 16 akcí jsme pouze jednu museli zrušit a jen na dvou přišlo o něco méně jak 300 lidí což je na Unico málo. Vizi s ještě většími jmény a celkově chodem klubu jsem měl na druhou polovinu roku. Ale bohužel se stalo to, co se stalo.V březnu mi bylo zasláno poslední finanční poděkování za odvedenou práci. Koncem dubna jsem se taktně připomněl po jedné z akcí s opovědí „jojojo“ a překvapeným výrazem majitele. Nikdo si mě do kanceláře nepozval zda se něco stalo a nikdo ke mě nepřišel s žádným vyjádřením
(viz. screen z e-mailové konverzace z května: https://ibb.co/yQC2bCL ) .

Tato situace trvala až do května do tradiční akce Lázeňská, kam jsem zabookoval zahraničního hosta jménem Ibranovski. Má na kontě společný track s Tchamim a releasy na jeho labelu Confession. Dle vyjádření klubu prý byla spolupráce ukončena kvůli, jak to říct, „neúspěšné“ Lázeňské (smích) a nedodržení určitých věcí a čísel které s radostí objasním.

Už před Lázeňskou jsem byl v pozici člověka který vydělával klubu peníze ale sám nedostával nic.
Rozumně jsem se rozhodl že nebudu vrážet tolik peněz do klubu který mi sám dluží, ale zároveň nenechám akci napospas. Tudíž jsem do propagace místo nakázaných 7.000 vložil tolik, kolik jsem uznal za vhodné sám a ano – týden před samotnou akcí. Je to jako by jsi půjčil peníze tvýmu stávajícímu dlužníkovi a doufal, že je dostaneš zpět. Vtipné je, že ve vyjádření klub píše že jsem měl vložit 15.000, asi aby to nabralo na dramatičnosti situace. Ve skutečnosti to bylo těch 7 tisíc.
Nicméně i přesto si událost nevedla špatně a závěrem musím říct, že na akci bylo MINIMÁLNĚ 1.500 lidí. Je to podle mě dobré číslo napříč razantním změnám v otevírací době Lázeňské kdy byl nyní start až od nočních hodin, bylo chladné počasí a nulové promo na slavnostech samotných které má vždy na starosti klub.

Chyba byla také v pozdním spuštění předprodeje jak říká klub. A má pravdu!
Když se majitel skoro měsíc před akcí rozhodne, že chce zjistit podmínky poskytovatelů online předprodeje, popř. nechat vyvinout vlastní modul takového systému, je to na dlouho. Trvalo to ještě další dny než zjistil, že se mu to nevyplatí a rozhodl se spustit předprodej tištěných vstupenek.
Odeslal jsem na email můj návrh. Vstupenky byly hezké, přehledné v jednoduchém a minimalistickém designu jako celý koncept grafiky Lázeňské. (viz. https://ibb.co/9VBJdrj ). Ve vyjádření klub napsal, že se v tomto případě nedá mluvit o grafickém návrhu a museli to předat externistovi. Vtipné je, že ve skutečnosti to
dělal v kanceláři jeho vlastní osvětlovač a ta krása dopadla v takový nepřehledný mišmaš s neaktuálními logy a při pohledu na ní to asi dál komentovat nemusim (viz. https://ibb.co/HKtKnFz). Upřímně jsem doufal, že to nebude mít možnost Ibranovski vidět aby si o nás nic špatného nepomyslel.

Další kapitola je samotné ukončení spolupráce.
Měli jsme se sejít, což se nekonalo protože bez oznámení odjel majitel do rodné Bosny.
Znenadání mi prišel e-mail s oznámením, že mi bylo odebrané správcovství stránky. Snažil jsem se minimálně 5x dovolat, zjistit co se stalo a požadoval jsem aspoň nějaké vyjádření. Bez výsledku. Samozřejmě jsem zkoušel psát i zprávy (viz. https://ibb.co/ngrF8bx a https://ibb.co/0ftKZwj ). Konečně se po 3 dnech dokázal aspoň minimálně vyjádřit k věci a to, že se 19.6. sejdeme. A já s tím počítal.

A kdo si myslel, že je to konec tak se mýlí.
Šestého června mi volali, že si majitel přeje abych ani nehrál na již domluvené akci – konkrétně Mácháč Club Tour v Unico ME.
Následovala má omluva fanouškům z Ústeckého Kraje že nevystoupím z mě neznámých důvodů. Pouze neútočný, informativní status. Ale v tu chvíli se teprve strhla mela protože lidi nejsou hloupý a dobře si pamatují situaci z minulých ročníků kdy v klubu skončil nejeden promotér. Lidi byli pochopitelně naštvaní, chodili rádi na akce, které jsem pořádal a na moje shows samotné.

Důsledkem velkého rozhořčení u události Mácháč Club Tour napsalo Unico ME vyjádření které většina už četla.
Na zakázku, slušně napsané vyjádření plné překroucených informací které k ničemu nevedlo a lidé byli rozhořčeni akorát ještě více, protože ví kde je pravda.
Za mojí prací v klubu stály výsledky. A pokud je neocení Unico tak je ocení někdo jiný!

Každopádně díky za prostor vyjádřit se k věci. Normálně bych to nechal plavat nebýt toho hoaxu z jejich strany.

Samozřejmě přeju klubu Unico ME ať se daří a budu rád když se poučí také ze svých chyb a začnou něco dělat pro taneční scénu. Klub má strašně dlouhou historii a byla by škoda si takto kazit jméno. Važte si dobrých lidí co pro vás dělají a vydělávají vám peníze. Jednou se může stát že klub zůstane prázdný už navždy.

Jak vnímáš aktuální taneční CZ scénu?
Podle mě roste a ubírá se správným směrem. Největší vliv na scénu máme my DJs samotní a je jen na nás, kam jí povedeme.
Momentálně dělám maximum pro to aby jsme CZ scénu dobře reprezentovali i v zahraničí. Snažim se na svoje shows brát jména která tu tak často nebývají. Založili jsme s kamarádem festival. Svítá se pomalu i na release na chválihodném labelu. Mám hrozně velkou motivaci tu něco po sobě zanechat a jednodušše si jdu za svým a neotáčím se za úspěchy/neúspěchy druhých. Občas si na scéně přijdu jak samotář (smích).
Ale celkově pozoruju, že za mnou jde dost velká komunita, obzvlášť na severu a západě a to je pro mě hlavní. Tímto chci poděkovat všem lidem co mě a mé eventy maximálně podporujete!

Co v létě, kde tě fanoušci můžou vidět kromě festivalu Banda?
Tohle léto bude mým osobním rekordem v počtu odehraných festivalů za léto!
Rozhodně bych chtěl vyšvihnout Mácháč Festival, AIR Festival, CAMP Festival, tuto sobotu hraju na Metronom v Praze, dále Red Bull High Jump a ještě jednou – Banda Festival se složením Sikdope, Atrip, Ricky West, ZOOTAH, Manene, Angry Beats, moje maličkost a další. Ano, byla to reklamní vsuvka (smích)

Které tři věci by sis vzal na opuštěný ostrov?
Mám dilema který tři jídla si vybrat.

Díky za rozhovor.