News

 • Na brněnském Komec Festu je headlinerem Deniz Bul ze stáje Fckng Serious Borise Brejchy a v rozhovoru třeba prozrazuje, jak ho ovlivnila známá párty Loveparade.

  Tomáš: Ahoj Denizi, jsme rádi, že se nám tě podařilo zabookovat letos na Komec Fest, a jako pořadatelé bychom na tebe měli pár otázek. Chtěli bychom tě představit publiku, které se chystá na náš denní festival. Kdy jsi začal s DJingem – co tě zpočátku zaujalo a co ovlivnilo?
  – Deniz Bul: V roce 2007 mi bylo 18 let a já šel přímo na známou „Loveparade“ v Německu. Byla to pro mě první party takového druhu a pamatuji si situaci, kdy jsem viděl Westbama hrát před tisíci lidmi. Všichni tancovali a byli v dobré náladě. Slunce svítilo – a v té chvíli jsem si uvědomil, že je to to, co chci v životě dělat. Znělo to trochu šíleně, ale v té chvíli jsem věděl, že je to moje touha. Takže jsem přišel domů z párty, prodal jsem svoje auto a koupil si nějaké DJ vybavení. Takhle jsem začal s DJingem. Zamiloval jsem si to. Myslím, že rok a půl potom jsem začal tvořit vlastní hudbu.

  Co osobně považuješ za ostré momenty ve své kariéře?
  Napadá mě jich pár… řeknu vám tento. Minulý rok jsem hrál na festivalu v Kanadě v lese. Bylo to poprvé, co jsem tam byl a hrál jsem na hlavním pódiu.! Upřímně – byl jsem předtím pěkně nervózní. Délka mého hraní byla obvykle 2 hodiny. Takže jsem začal a šlo to líp, než jsem předpokládal. Myslím, že dav to cítil také. Dokonce organizátoři akce se mě zeptali, jestli bych mohl hrát déle. A nakonec jsem hrál 4 hodiny. Šlo to skvěle. Tuto akci si budu pamatovat navždy.

  Co jsou momentálně pro tebe jako DJ největší výzvy? Co tě láká na DJingu v porovnání s vlastní tvorbou?
  Hlavní výzva pro mě jako DJ je odhadnout lidi na parketu. Pobavit je, roztančit je. I když je vlastní tvorba obecně úplně jiná věc – myšlenka za ní je velmi podobná. Posíláš zprávu lidem trackem, který vytvoříš. Řekl bych, že záleží na motivu tracku. Někdy veselý, někdy temný, někdy prostě chillout – má to hodně společného s Djingem: je to o tom, jak sestavíš/hraješ svůj set.

  S čím většinou začínáš, když se připravuješ na set?
  Moje sety jsou směs mé vlastní tvorby s oblíbenými pasážemi z jiných tracků. Takže mám 2 možnosti: V případě, že jsem vytvořil nové tracky, dám je na flashku nebo si zkontroluji svou knihovnu tracků, abych se podíval po jiných, které chci hrát.

  Co je pro tebe rozhodující při volbě tracku do setu, který hraješ. Je to pro tebe čistě subjektivní otázka, nebo máš nějaká jiná kritéria, podle kterých se rozhoduješ, co zahraješ?
  Všechno je to o aktuální atmosféře na parketu. Když hraji, snažím se vycítit tuto atmosféru. Během let jsem vytvořil tracky a objevil tracky – takže mám v hlavě připravené tracky, které můžu hrát, když myslím, že je ten správný moment.

  Myslíš, že dav je schopný ocenit složitosti komplexního DJingu, když vlastně neví, co přesně se ti děje pod rukama?
  Myslím, že není 100% nutné, aby lidé věděli, co přesně se mi děje pod rukama. Je to hezké, pokud je to zajímá – zajisté. Ale myslím, že práce DJ je zahrát dobrý set – takže myslím, že je důležité, jestli DJ ví, co dělá. Vztah s davem je velice důležitý, a přece je velmi křehký.

  Jak vidíš rovnováhu mezi tím, co chce slyšet dav, a tvou snahou zprostředkovat mu něco nového?
  Když hraješ svůj set, tak cítíš, kdy je ten moment zahrát nový nebo známý track …. můžu jenom opakovat – když cítíš dav a dav cítí tebe, bude párty úžasná. Atmosféra nelže!

  Co od tebe můžeme očekávat na Komec Festu? Překvapíš nás nějakou kolaborací s tvým kolegou Borisem?
  Nechci o tom moc mluvit, ale…. jsou na vás připravené nové věci a mám rovněž novinku s Borisem. Buďte připraveni!

  Děkuji za rozhovor a těšíme se na tebe na Komec Festu 11. srpna v areálu Komec. Na závěr bych se tě chtěl zeptat: máš nějakou zprávu pro návštěvníky?
  Pamatujte si, že svět potřebuje více techna!