DJ a moderátor – Jak se připravit na EET?
Od 1. května 2020 spadají do 3. a 4. vlny EET i volné živnosti do kterých patří hudební produkce (DJ, kapela, umělci, moderátoři), stejně jako pořadatelé klubových akcí, party, festivalů a veletrhů.
Elektronická evidence tržeb (EET) má údajně narovnat podnikatelské prostředí v České republice. Co si o tom myslíte ve skutečnosti je už vlastně celkem jedno, protože to dodržovat musí všichni.
No všichni, pokud nepřesáhnete za 12 bezprostředně následujících kalendářních měsíců evidenci tržeb 600.000 Kč. Můžete si dát „Offline řežim“ nesmíte mít však více jak 2 zaměstnance a nesmíte být plátci DPH. Uvedené limity se vztahují jen na tržby podléhající EET, tedy ty v hotovosti, nemusíme tam započítávat bezhotovostní tržby. Na finančním úřadu si zažádáte o zvláštní režim používání, vyzvednete blok účtenek na FÚ. Příjem pak nahlásíte vždy do 20. dne po skončení čtvrtletí finančnímu úřadu.
Pokud se vrhnete do EET, tak máte několik možností a to využít prostředníka například profiúčtenka.cz nebo EETplus.cz a další. Rozhodně však budete muset zažádat autentizační údaje, v případě, že máte datovou schránku, tak přes na daňový portál nebo osobně na kterémkoliv finančním úřadu. Autentizační údaje jsou přihlašovací údaje do správy údajů evidence tržeb, uživatelské jméno a heslo.
Vyplníte do daňového portálu svojí provozovnu, každá provozovna má své číslo, ta bude vyplněna i na účtence. Stálá provozovna (uvedeme přesnou adresu), mobilní (uvedeme registrační číslo nebo jinou textovou jednoznačnou identifikaci) nebo virtuální (uvedeme URL adresu e-shopu, email nebo telefon, který provozovnu jednoznačně určí).
Po vyplnění provozovny vám bude vygenerován certifikát provozovny. Pomocí něj správce daně zjistí, že mu posíláte datovou zprávu o platbě. Jeden certifikát můžete mít na více pokladnách v jedné provozovně, nebo naopak více certifikátů pro každou provozovnu nebo každou pokladnu zvlášť.
Certifikát nahrajete do pokladního zařízení v našem případě je to provozovatel iDoklad.cz, ale třeba Fakturoid.cz funguje na totožném způsobu.
Nejsnadnější je toto propojení, kdy po platbě v hotovosti vystavíte daňový doklad s odesláním na EET a objednavateli odešlete daňový doklad e-mailem nebo vytisknete. Není tedy nutností pořizovat si terminály či mobilní tiskárny na okamžité vytisknutí účtenky. Poskytovatelé iDoklad.cz, nebo Fakturoid.cz přitom poskytují vytvoření daňového dokladu a odeslání platby na EET prostřednictvím aplikace do chytrého telefonu.
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“
Pokuta
Pokud nepošlete datovou zprávu s údajem o evidované tržbě nebo nevystavení účtenku zákazníkovi. V takovém případě hrozí pokuta až 50.000 Kč.
Storno
Pokud zaevidujete tržbu omylem, nebo si zákazník rozmyslel objednávku, tak máte možnost odeslat do EET mínusovou platbu, tím se platba stornuje (odečte).
Infolinka
Finanční správa zřídila infolinku 225 092 392, informace zpracovala i na webu etrzby.cz.
Jaké zaměření spadá do 3. a 4. vlny?
Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí:
Provozování divadel a koncertních sálů, kin, audiovizuálních představení pro veřejnost, zejména organizační, pořadatelské a technické. Zajištění provozu těchto zařízení. Provozování muzeí, zejména shromažďování přírodnin nebo lidských výtvorů, katalogizování sbírek muzejní povahy a jejich zpřístupňování veřejnosti ve stálých expozicích a na tématických výstavách, kulturně-výchovná, průvodcovská a publikační činnost (vydávání katalogů a propagačních tiskovin) a prodej produktů, souvisejících s vlastními sbírkovými fondy a výstavami, případně se sbírkovými fondy a výstavami jiných muzeí. Provozování galerií, zejména shromažďování děl výtvarných umění, jejich odborné zpracování, zpřístupňování veřejnosti ve stálých expozicích a formou přechodných výstav, kulturně-výchovná, průvodcovská a publikační činnost (vydávání katalogů a propagačních tiskovin) a prodej produktů souvisejících s vlastními sbírkovými fondy a výstavami, případně se sbírkovými fondy jiných galerií a zprostředkování prodeje děl výtvarných umění a jejich prodej. Provozování botanických zahrad. Provozování knihoven, zejména získávání, uchovávání, ochrana a zpřístupnění knihovních fondů a poskytování knihovnických informačních služeb, půjčování dokumentů, poskytování bibliografických a faktografických informací a s tím související pořádání kulturně-vzdělávacích akcí. Provozování jiných kulturních a kulturně-vzdělávacích zařízení. Pořádání divadelních představení, koncertů, filmových a audiovizuálních představení a estrádních produkcí, zejména veřejné předvedení divadelních představení, koncertů a audiovizuálních, estrádních a jiných produkcí účinkujícími na stálé scéně i jako hostující na nejrůznějších akcích svého druhu. Pořádání filmových a audiovizuálních představení (promítání a doprovodné akce pořadatele filmového představení, není-li tento provozovatelem kina). Pořádání tanečních zábav a diskoték. Činnost konferenciéra a diskžokeje, moderování různých kulturních, společenských akcí. Činnost zvukařů, osvětlovačů, kameramanů, produkčních, garderobiérů a další podpůrné činnosti související s realizací uměleckých výkonů. Provozování a pořádání cirkusových představení, varieté a podobných akcí. Provozování pouťových atrakcí, zábavních parků, kulečníkových heren, minigolfových drah, bowlingových center a kuželen, pokud slouží komerčním účelům, počítačových heren, hracích automatů, činnost kaskadérů a dalších zařízení a akcí sloužících zábavě. Pořádání výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí spočívající v organizačním a technickém zajištění jejich průběhu.