Nizozemský DJ a producent Don Diablo, prodal svůj natočený set jako NFT, který se vydražil se neuvěřitelnou částku.

Možná si vzpomínáte, jak jsme vás informovali před několika dny, že známý vizionář Elon musk, prodává svůj první techno track formou NFT a vypadá to, že se nám zrodil nový fenomén i v tanečním světě.

Téhle populární novinky se chytl i Don Diablo, který natočil exkluzivní set s názvem Destination Hexagonia a ten se mu povedlo vydražit za neuvěřitelných 1,2 milionů amerických dolarů (cca 26 milionů CZK)! Aukce navíc proběhla v opravdové rychlosti, když bylo dílo prodáno za pouhé čtyři minuty. Jde tak o jednu z největších částek debutujícího umělce na této platformě. Zároveň šlo o vůbec první „hudební vystoupení“ ze záznamu, které se zde prodávalo. Vítěz aukce obdržel dřevěnou krabici, která obsahuje pevný disk, kde se nachází jediná kopie.

Že nejde o obyčejný video set bylo poznat i na sociálních sítích Dona Diabla, kde bylo k vidění hromada speciálních efektů ve spojení se zeleným plátnem. Celé dílo je pak inspirováno filmy jako Star Wars či Vesmírná Odysea. Koneckonců sám autor jej označil spíše za film než za video set.

„Můj první výsledek ve světě NFT překonal všechny moje očekávání a skutečně mě to inspirovalo. Okamžitě jsem pocítil vřelé přijetí v NFT komunitě a cítím zodpovědnost pokračovat dále. Mám teď v plánu několik spoluprací, tohle byl jen začátek.“ – řekl k celé dražbě Don Diablo

Diablo pak oznámil, že část peněz půjde na dobročinnou organizaci HEXAGON, která si dala za úkol podporovat a vzdělávat mladé umělce, kteří mají zájem prodávat svá díla jako NFT.

Co je NFT?
NFT je zkratka ze slovního spojení „non-fungible token“, což lze přeložit jako „nezastupitelný token“. Takový, který je jen jeden a nejde s ničím zaměnit, na rozdíl od běžných měn i kryptoměn, kdy jeden dolar či bitcoin je zaměnitelný za jiný dolar či bitcoin. NFT si můžeme představit například jako sportovní sběratelskou kartičku, která byla vydána jen v jednom exempláři. Když ji směníte za jinou, dostanete odlišnou kartu s jiným sportovcem.