Znáte to. Vydáte pár komerčně úspěšných hitovek, které se hrají v rádiích, televizích, na internetu je vidělo milióny lidí. Najednou vás všichni znají, a také si vás patřičně zaškatulkují. Takhle nějak by se dal zjednodušeně shrnout průběh kariéry Erica Prydze. Kariéry, která je nyní už dávnou minulostí. Dříve byl možná známý především pro své hity jako Call on Me, Pjanoo nebo cover Pink Floydů Proper Education. Tohle všechno se ale už událo strašně dávno. Hodně dávno. I když spousta lidí má tyhle hity v paměti a s ním i spojeného jejich tvůrce. Nicméně Eric Prydz roku 2013 je úplně o něčem jiném.

Eric Prydz roku 2013 je synonymum výborné progressivní hudby a stejně tak kvalitního techna. Prydzův letošní rok bychom mohli shrnout do dvou slov a to: Pryda a Cirez D. Takže popořadě. Pryda je ve světě progressive housu známkou té nejvyšší kvality, jakou si nyní můžete poslechnout. To samé platí i pro Cirez D akorát s tím rozdílem, že pod tímto nickem vydává Eric velice kvalitní techno. A že se letos pod oběma jmény pořádně činil. Pokud budou i jeho příští roky tak skvělé jako ten letošní, tak se máme vážně na co těšit. Ale to už předbíháme. Zpět do současnosti. Jeho největší výhodou je, že oproti ostatním nehraje dnes tolik populární big room house, čímž působí jako příjemné osvěžení. Díky čemuž stojí bokem a je tak snadno rozeznatelný.

Jako Pryda letos vydal rovných pět skladeb. A všechny jsou perfektní a rozmanité. Zatímco Power Drive a F.A.T. jsou více temnější, drtiči tanečních parketů, tak Layers a Lycka jsou zase veselejší. Posledním kouskem do party je Rotonda, která stojí tak na půli cesty mezi oběma. Všechny zmíněné skladby se vyznačují jasným rukopisem, díky kterému hned poznáte, že za nimi stojí právě Eric Prydz. Cirez D letos do světa vypustil dvě skladby: Thunderstuck a Drums in the Deep. Obě dvě ihned po vydání okupovali první místa v techno TOP 100 žebříčku v prodejnosti na Beatportu. Víc snad není ani potřeba dodávat. Jen pro úplnost, Eric skrze fotku na svém facebooku prozradil, že v přípravě jsou další skladby. Doufejme, že se jich brzo dočkáme.

Eric Prydz se letos také dvakrát objevil v Essential Mixu na BBC Radio 1. Ten první se odehrál na začátku února, a jednalo se o klasický dvouhodinový set. I když slovo klasický v tomhle případě, neberte vážně, jelikož se podle mnohých jednalo o jeden z nejlepších Essential Mixů v tomto roce. Dokonce se dostal do užšího výběru 10 setů, v soutěži o nejlepší Essential Mix tohoto roku. Tím druhým je záznam setu, z akce Cream v klubu Privilege, která se konala v létě na Ibize.

Prydz také dělá vlastní podcat, který se jmenuje EPIC Radio. I když nevychází v pravidelných intervalech, o to více kvalitnější muziku obsahují. Prydz je totiž známý tím, že hodně hraje své skladby, které ještě ani nevydal, a tak se jeho live vystoupení a podcasty hemží jen samými ID tracky. Ono se stačí podívat jen na youtube a do vyhledávače napsat: Eric Prydz ID. Uvidíte, kolik rozmanitých záběrů a záznamů vám to ukáže. O to více se EPIC Radio vyplatí poslouchat. Některé své skladby hraje vůbec poprvé.

Velký úspěch také zažil se svým mini turné po Spojených státech nazvané EPIC 2.0, které se odehrálo ve vyprodaných halách v New Yorku, Los Angeles a Chicagu. EPIC je koncept, kde hudba, světla a vizuální efekty jsou míchány živě. Nic není předem připraveno. Tedy opak dnešních velkých show, kde je vše už předem jasně připravené. Nejen fanoušci, ale i novináři jsou z tohoto konceptu velice nadšení. Navíc měl Prydz letos několik skvělých vystoupení jako to v březnu na Ultra Music Festivalu v Miami, kde jeden den hrál pod svým jménem a druhý den hrál jako Cirez D po boku velikánů techno hudby. Hodně povedený set zahrál i na Coacehella festivalu.

Prydz také vlastní a spravuje několik labelů. Na Pryda Recordings vydává svou vlastní hudbu, ať pod Pryda nickem či svým vlastním jménem. Mouseville je zase domovem pro Cirez D. No a tím posledním je Pryda Friends, kde vydává hudbu ostatních DJs. V posledním roce to jsou hlavně dvě jména, které si Prydz oblíbil, ale musíme uznat, že právem. A to Jeremy Olander ze Švédska a Norský borec Fehrplay. Ti společně také doprovázeli Erica při jeho EPIC 2.0 show a měli své vlastní a úspěšné turné po USA, jedno na jaře a druhé teď na podzim.

A to nejdůležitější na závěr, zde je odkaz na soundcloud profil Eric Prydze, kde najdete a můžete si také poslechnout všechnu hudbu, o které jsme zde psali: https://soundcloud.com/eric-prydz