OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Společnost Philips je na trhu v oblasti audia již nějaký ten pátek a jejich produkty konkrétně v oblasti sluchátek patří k těm nejoblíbenějším na celosvětovém trhu. Od špuntů do uší za pár korun až po profesionální výrobky za několik tisíc, v jejich sortimentu tak prakticky seženete úplně všechny druhy. My se dnes podíváme na profesionální DJská sluchátka Philips A1PRO, které pro známou značku zaštiťuje jeden z nejoblíbenějších DJů součastnosti – Armin van Buuren. Pro úplnost jen dodám, že výrobek jsem podrobil několikatýdennímu testování při živých vystoupeních za mixážním pultem a stejně tak i při domácím poslechu, ale více informací již v samotném článku.

Vzhled a konstrukce

Pokud byste se mě zeptali, jak A1PRO vypadají v reálu, nejspíš bych vám odpověděl, že jsou černá. Barva sice působí usedle, ale jelikož je černá barva tou neprodávanější v tomhle segmentu, nelze se divit, že volba padla právě na ni, navíc ne každý stojí o extravaganci. Pokud se obáváte, že tělo sluchátek je plastové, tak Vaší doměnku musím potvrdit, jedním dechem však musím dodat, že se jedná o velice pevný a odolný typ, který je adekvátní vzhledem k ceně sluchátek. Po celou dobu testování jsem neměl jediný problém a nikdy se mi nestalo, že by sluchátka na nějakém místě křupla. Mušle jsou pak na natáčecích a naklápěcích kloubech, které se dají libovolně směrovat. Stejně tak na obou stranách je i šroub s ramenem, který dovoluje posunout jednu stranu za ucho. Ideální pro případ, že DJ hraje s jedním sluchátkem a druhým chce poslouchat monitor. Důležitým prvkem je také kabel, který lze ze sluchátek odepnout a zabalit jej zvlášť. Rád bych také zmínil jeho ideální délku a že kousek je namotán ve spirále, poslední dobou mám u sluchátek problém právě s kabeláží (buď se do ní zamotávám nebo naopak nezvednu hlavu od mixážního pultu). Redukce na velký jack je v balení samozřejmostí.

Při prvním nasazení na hlavu Vás okamžitě zarazí tlak. Sluchátka opravdu sedí jak přibitá a díky pohodlným náušníkům Vás nebolí uši, ale na několikahodinový poslech v kuse to rozhodně není. Věřím, že někomu to může být příjemné, ale vzhledem k mé velké hlavě jsem si jen těžko zvykal. Na druhou stranu mohu velmi ocenit odhlučnění od okolního prostředí, které po nasazení prakticky neslyšíte. Pojďme se ale podívat na to nejpodstatnější a tím je …

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zvuk

Philips A1PRO nabídne poměrně slušné parametry v podobě frekvenčního rozsahu 13 – 23 000 Hz, citlivosti 108 dB a impedance 16 Ohm. Hlavní dominantou jsou pak basy, ale ne tak drsné, jako například nabízí světoznámé Koss Porta Pro, ale hezky ucelené, které uslyšíte hutně a přitom s citlivostí pro zvukovou linku. Čistota středů je parádní: ať už jde o poslech hry na piano, elektronickou taneční hudbu či pořádný rockový nářez, tak jsem měl z melodie vždy radost. Barevnost jednotlivých skladeb pak byla vylíčena velice dobře a za tohle uděluji výrobci jednoznačně plusový bod. Kde budu naopak kritický, to je oblast výšek. Při poslechu na mě působily velice tlumeně a pokud si stejný singl poslechnete na jiném modelu či kvalitních reprobednách, tak ten rozdíl určitě uslyšíte. Abych byl upřímný, tak za několik týdnů poslechu jsem si na tuhle vlastnost nezvykl. Celkově bych však zvuk hodnotil spíše nadprůměrně, nicméně rozhodně bych jej nedoporučil pro poslech vážné hudby či operních árií.
Hodnocení

Bylo by asi férové dodat, že se jedná o nejnižší model z těch, které samotný Armin van Buuren propaguje. Kladně můžeme ohodnotit odnímatelný kabel, zvuk pro fanoušky taneční hudby, ale také čistotu středů a basů. Palec dolů si u nás naopak vyslouží zvukové provedení výšek a s tím spojené i horší vokály. Výrobek však dobře odpovídá poměru cena/výkon a pokud byste hledali za mixážní pult jinou alternativu, tak narazíte na srovnatelné produkty.

Sluchátka pak můžete zakoupit na eshopu DATART.cz