Na základě nedávno vydaného videoklipu jsem oslovil jednoho z rezidentů holešovického klubu – Meccaniciiho a optal se ho na možnost rozhovoru. Zprvu jsem se trošku bál, že kvůli svému pracovnímu vytížení na mě nebude mít čas, ale nakonec z toho vznikl poměrně zajímavý rozhovor, který se točí především kolem DJské části jeho života. Jaké novinky chystá či jak umí zaspat na své vystoupení? To se dočtete v našem rozhovoru.

Ahoj Honzo, předem bych ti chtěl poděkovat za možnost rozhovoru a zkraje se tě zeptám, jak dlouho se pohybuješ na scéně jako aktivní DJ a producent? A jak ses k tomu vlastně dostal?
Taneční hudba mě vždycky zajímala, především jako návštěvníka různých akcí. A když se naskytla příležitost si poprvé zahrát, tak jsem ji pochopitelně využil. První vystoupení bylo celkem hrozné, ale měl jsem dobré ohlasy co se výběru tracků týče, takže jsem v tom pokračoval. A na scéně se pohybuju relativně krátce – cca 3 roky a produkci se věnuji asi tak 2 roky, s různou intenzitou.

Tvé umělecké jméno Meccanicii je spjato s pražským klubem Mecca. Proč jsi se vlastně rozhodl pro tenhle název a jak to vzniklo?
Hledal jsem nějaké zajímavé jméno a toto mi navrhl jeden kamarád a mně se docela zalíbilo, i proto, že jsem v tu dobu neměl moc rád electro a mělo to evokovat, že budu hrát spíš „líbivější styl“ 🙂

Již nějakou dobu pozoruji tvé releasy a velice mě zaujal tvůj poslední singl „Always Forever“, který má i povedený videoklip. Jak dlouho ti vlastně trvá vytvořit takový track?
Tento konkrétně asi půl roku, ale ne tak, že bych na něm pracoval denně, ale hlavně proto, že jsem se k němu s přestávkami vracel. Navíc jsem předtím neměl zkušenost přímo s vokálním trackem. Nejlepší na tom tracku stejně byla ta Pool Party, jejíž atmosféra je právě zachycena v druhé půlce toho klipu. Ale třeba track Antichrist jsem měl hotový asi za 3 týdny.

Jaký software používáš k produkci a proč?
Používám Ableton Live. Nejdříve jsem ho začal používat pouze ke hraní, protože mě inspiroval Michael Burian, který mě pro něj nadchnul tím, když mi popisoval, jaké všechny možnosti mu to poskytuje při hraní. Zanedlouho mi to samozřejmě nedalo a začal jsem zkoumat, k čemu je to „Arrangement View“ (tedy část Abletonu, která se využívá při produkci) a jak to funguje. A začal jsem se pomalu učit, jak se v Abletonu dá tvořit hudba.

Nakousl jsi tady Michaela Buriana, jaký je vlastně tvůj nejoblíbenější český DJ a s kým se vždy rád potkáš na party?
Potkal jsem už spoustu mladých českých DJs, na kterých je vidět, že je to baví a mají „drive“. Ale přesto bych zmínil právě Michaela Buriana, protože se stabilně drží na vrcholu už opravdu velmi dlouhou dobu, má na hudbu svůj názor a jako jeden z mála se opravdu systematicky věnuje své vlastní produkci. Nedávno jsem ho pozoroval jak „pracuje s parketem“, jeho set měl vývoj a to se mi hodně líbilo. No, a ještě bych zmínil svého kolegu z Meccy Pekose, protože po něm je vždy radost jít hrát. Jako málokdo umí postupně připravit taneční parket na tu správnou „provozní teplotu“.

Vidím, že si rozumíš se svými českými kolegy.. Určitě si zažil mnoho setkání i se zahraničními kolegy. Kdo tě nejvíce zaujal?
Byl zajímavé sledovat Nicky Romera, a to včetně profesionality jeho manažera, který během zvukové zkoušky nenechal nic náhodě, od nácviku nástupu, přes zvuk, hlasitost a rozmístění odposlechů. A pak bych jmenoval Thomase Newsona, který má podle mě před sebou velkou budoucnost, i Tujama, který je vždy zárukou dobré párty, a jehož produkce má vzestupný trend – viz například jeho nedávná kolaborace s Dimitri Vegas a Like Mike.

meccanicii1

Při tvém vystoupení jsem si všiml, že hraješ z notebooku. Kam si myslíš, že se vývoj ubere dále? Myslíš, že to bude stagnovat nebo se bude hrát z tabletů či virtuálních obrazovek?
Podle mě se to spíše nějak bude sbližovat a základem budou pořád playery (i když možná budou vypadat trochu jinak, než teď), které budou umět to, co umí počítače, tablety, virtuální obrazovky, popřípadě bude vše lehce propojitelné s různými možnostmi to navzájem kombinovat.

Přemýšlel jsi někdy o živém vystoupení třeba s bubeníkem či saxofonistou?
Ano, už jsem to dokonce i zkoušel. Je to určitě zajímavé a příjemné zpestření, ale mnohem víc se mi libí, pokud třeba nějaká zpěvačka živě improvizuje do mého hraní, tedy nejen klasicky MC, ale opravdu někdo, kdo umí zpívat. Teď nedávno jsem to zažil při mém hraní v Berlíně a skvěle to zvedlo atmosféru na party.

Jak se tváříš na aktuální taneční scénu, která má na jedné straně spoustu příznivců, ale na straně druhé také spoustu odpůrců ze staré školy?
Já myslím, ze to je prostě normální vývoj. Ti starší budou vždy říkat, ze dříve to bylo lepší a z jejich pohledu to asi tak je. Zase současná EDM přitáhla do klubu a hal širší okruh lidi, než předtím. Jediné, co mě trochu zaraží, je fakt, ze dnes je stále menší ochota za taneční akce platit. A na kvalitě eventů je to pak znát. Za málo peněz je prostě málo muziky, obrazné řečeno.

Posloucháš ještě něco jiného kromě elektroniky?
Mně se libí i klasická vážná hudba, řekněme tak do začátku 20. stoleti. Je to dáno tím, ze jsem se skoro 10 let učil hrát na klavír a dokonce jsem i uvažoval, ze bych šel na konzervatoř studovat skladbu. To jsem pak nakonec nešel, ale dnes se mi to docela občas hodí. Ale symfonie se už psát nechystám 

meccanicii2

Co chystáš v budoucnu a kdy se můžeme těšit na další track?
Aktuálně mám hotový track s jedním známým zpěvákem, podle ohlasu z živých vystoupeni se docela libí. Měl by vyjít na jeho novém albu. Ten track má dokonce jistou spojitost s Meccou, ale víc teď nechci prozrazovat.

Prozradíš nám nějaké veselé historky z „natáčení“?
Nedávno se mi stalo, ze jsem se vrátil z dovolené, z jiného časového pásma, a měl jsem tudíž posunutý denní režim. V pátek jsem měl od 2:00 hrát v Mecce, tak jsem si šel předtím na hodinku zdřímnout, abych byl fit a odpočatý. Měl jsem tam velkou časovou rezervu, abych vše stihl a byl v klubu včas. Dopadlo to tak, ze mě teprve ve 2:05 vzbudil kamarád, kterého pro mě poslali v okamžiku, kdy se zjistilo, ze v klubu nejsem, měl bych jít brzo hrát a nikdo se mi nemůže dovolat. Tak rychle jsem nebyl snad ještě nikdy oblečený. Naštěstí v noci není takový provoz, tak jsem už ve 2:31 byl v klubu a mohl alespoň část svého setu odehrát. V tu chvíli to sice moc vtipné nebylo, teď ze zpětného pohledu se už tomu docela usmívám. Stane se 

Na závěr nám řekni, kde tě v nejbližší době můžeme slyšet.
Já osobně se těším na Silvestr v Mecce, minulý rok tam byla skvělá atmosféra a já doufám, že ji letos minimálně zopakujeme. Určitě to bude skvělé zakončení roku a ještě lepší párty.

Díky za rozhovor a ať se daří. TiGi