3_tokatko

Štěpán „Tokátko“ Ježek se na české scéně pohybuje už nějakou dobu. Několik let působí jako DJ a promotér. Letos v srpnu změnil své působiště a byl osloven pražským klubem Duplex, kde nastoupil na pozici asistenta produkce. Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor, který popisuje jeho dosavadní působení na scéně. Minulost, současnost i možnou budoucnost.

Ahoj, Štěpáne, předem bych ti rád poděkoval za možnost rozhovoru. Jsi vcelku zajímavou postavou na naší scéně, kterou zná mnoho lidí. Můžeš nám říci, jak si se k taneční muzice vlastně dostal?

Ahoj, Tigi! Já děkuju, že jsi se rozhodl mě vyzpovídat. K taneční muzice jsem se dostal už v poměrně útlém věku. Co si takhle z hlavy vybavuju jako úplně první track, kterej sem si oblíbil, tak to byla eurodance skupina 2 Unlimited a jejich šlágry Get Ready For This a No Limit. A pak taky Technotronic – Pump Up The Jam. To mi mohlo bejt tak cca 5 nebo 6 let 😀 Na základce sme hltali kompilace Taneční Liga, Eso Hity a Čágobélo Šílenci. Pak sme začali jezdit na dětské tábory, kde se dělaly táborové diskotéky, a tam mě poprvé napadlo oslovit staršího vedoucího, který dělal DJe, aby mě to naučil. Když mě do toho zasvětil, tak jsem po několika táborových diskotékách poprvé ve svých 14ti letech okusil, jaké je to hrát před publikem. Moje premiéra proběhla v legendární diskotéce Žumpa v Havlíčkově Brodě, kde mě prvně málem vypískali ve stylu „vrať se do školy“ a podobně, ale po pár mixech jsem si je získal. To jsem ale ještě hrál i diskotéku. Pak sem se seznámil nejprve s Honzou Křehlou, který mě svedl na house a trance, a začali jsme hrát jako DJské duo DRAGO DJS. Našimi učiteli byli tehdy kluci Matamaři, kteří byli naším vzorem jako DJské duo. V té době jsme začali chodit do pražských klubů. Postupně to byly Karlovy Lázně, pak Duplex, kde pro nás za největší hvězdy byly DJs jako Tommy Rogers & DJ Peet, Lucaso & Uwa nebo Michael Burian. Chodili jsme na ty největší house & trance halovky a náš největší hrdina byl Tiësto, PvD, Armin van Buuren nebo Marco V. První festivaly – Mácháč, Summer of Love. Potom přišel můj dobrej kamarád Óčko a vzal mě s sebou poprvé na Apokalypsu – I Love Techno do Brna v roce 2006 a tam se to ve mně zlomilo. Trance jsem úplně přestal poslouchat a začal mě oslovovat více tento sound. S Honzou jsme se rozdělili a každý jsme si šel svojí cestou a já začal hrát jako DJ Tokátko. Nejdříve opět jako duo, kde mi kolegu dělal dlouhou dobu Ufi DaMan, se kterým jsme hráli house, tech-house, elektro, bassline, nu-rave. Prostě úplně všechno, co nás zrovna bavilo. No a později jsem se osamostatnil úplně a začal jsem hrát sám.

Jak se vlastně stane, že se z DJe stane promotér?

U mě to bylo hlavně asi způsobené tím, že jsem se nikdy nepovažoval jenom za DJe. Dělal jsem si z toho odjakživa srandu a všem jsem říkal, že jsem profesionální partypeople. Hrozně mě baví se seznamovat s novejma lidma a hned jak sem poprvé přičuchnul k mejdanům, tak sem chtěl bejt se všema kamarád. Znát všechny DJe, fotografy, tanečnice, nejznámější clubbery, pořadatele atd. Tak se tak časem prostě stalo, že jsme se seznámili s majiteli různých menších klubů v Praze a začali jsme si tam budovat s Honzou a později i s Ufim rezidentní noci. Největší úspěch jsme měli v Tousteru na Palmovce, kam za námi chodilo nejvíc lidí. A časem jsem tam Lukášovi, tehdejšímu majiteli, začal pomáhat s programem, a když se měnil majitel, tak mě doporučil jako produkčního a tak začala moje éra promotéra.

Kde si všude působil a jak na to vzpomínáš?

Jak sem zmínil, tak mé první působiště byl Touster Club & Lounge v Praze na Palmovce, kde jsme časem rozjeli v poměrně velice silné sestavě (Já, Marty Fish, Subgate, Karel Kolařík) večírky a pravidelnou měsíční produkci s rezidentními akcemi a DJs. Podařilo se nám zde dosáhnout situace, kdy jsme z klubu, kde nechtěli hrát ani DJs, udělali klub, kde chtěli hrát úplně všichni. Večírky zde byly opravdu legendární a nikdy bych nevěřil, že se nám do tak malého klubu podaří pozvat tolik zahraničních DJs. Na období v tomto klubu vzpomínám asi nejradši z celého mého dosavadního působení na české klubové scéně. Jako největší úspěch považuju zahraniční hosty jako například Moonbootica, Karotte, John B nebo Joseph Capriati. Tahle éra skončila poměrně záhy, a to naším přesunem produkčního týmu do klubu Radost Fx, a to v situaci, kdy nám už prostory Tousteru nestačily k dalšímu rozvoji. Tam to ale poměrně rychle zajebal náš šéf a celý to šlo do hajzlu a my byly prakticky ze dne na den bez práce a každej ojebanej o nemalé peníze. Trvalo nějakou dobu, než jsme se z toho každej dostal po svém a já získal pozici produkčního ve smíchovském klubu Magnum, kam mě protlačil Marek Nodzi, se kterým jsme společně začali opět úplně od nuly, jako tehdá v Tousteru, a za rok se nám povedlo dostat se do povědomí pražských klubů a dovezli jsme třeba poprvé Woraklse do Čech a uskutečnili i další zahraniční bookingy. No a letos v létě mě oslovil Broňa Winkler z klubu Duplex, kde působím od srpna. A tahle nabídka se nedala odmítnout, takže momentálně působím tady.

1_touster

Za mixážním pultem působíš velice veselým dojmem. Jaký styl vlastně hraješ a baví tě to ještě po těch letech?

Když se mě někdo dřív zeptal, jakej hraju styl, tak jsem vždy odpovídal elektropogodiskopunk, ale to už není pravda, protože tak sem říkal tomu mišmaši, co sem dřív hrával. Teď mě nejvíc baví deep house, tech-house a techno. Většinou záleží na tom, jakej dostanu hrací čas nebo kde hraju. Veselým dojmem působím asi proto, že mě to fakt baví, a hlavně – když se baví lidi, tak se pak hraje jedna báseň! Po těch letech mě to pořád baví, protože je furt co zlepšovat, a za tu dobu jsem si prošel spoustou změn. Začínal jsem z cédéček, jako pouštěč, pak jsem přešel na vinyly, pak na midi kontroler + PC a pak zase z cédéček a teď mi ke štěstí stačí 2x Pioneer CDJ 2000, linkovej kabel a jedna fleška. Bůhví, jak to bude za pár let.

Co Tokátko a produkce? Chystáš něco?

No a to je přesně ta další fáze, kam se chci posunout a proč mě to pořád nepřestalo bavit. Vlastní tvorba je věc, na kterou si hlavně musíš najít ten správnej čas. Protože když se tomu nebudeš zodpovědně věnovat naplno, tak je to ve finále uplně k hovnu. Já když bych začal s produkcí, tak chci, aby to bylo dobrý a aby to bylo přesně podle mejch představ. Takže odpovím ti na tuhle otázku ANO, ale v tuhle chvíli nedokážu říct, kdy to přijde.

Řekni nám to nejveselejší, co se ti při hraní stalo?

Tak klasický žádosti o trapný songy, který nemám a nehraju, jsou na denním pořádku. Nejvíc mě ale při hraní pobavilo, když jsem hrál na maturitním afteru jedné nejmenované školy, kam si mě pozvala moje bejvalá, která moc dobře věděla, jak hraju a co hraju. No a začaly takhle chodit ty žádosti o písničky, a já samozřejmě že nemám. No a pak jedna buchta už začala bejt strašně moc hysterická a já se jí jen smál, tak odešla, pak se vrátila před pódium a hodila po mě plnej půllitr s pivem, kterej mě o pár čísel minul a byl jsem rád, že netrefil mě nebo aparaturu. Jinak se mi taky třeba párkrát stalo, že jsem někde hrál a vůbec si to nepamatuju, nebo sem měl někde hrát a pak sem tam nakonec vůbec nehrál, protože jsem nebyl schopen :DDDDD

A co třeba nejlepší hraní? Můžeš nám zmínit tvé nejlepší akce?

Za moje doposud nejlepší hraní považuju pořád ještě můj set na O2 Open Air Festivalu v roce 2011, kde jsem měl hrát na Axe Stage b2b set společně s Ufim, kterej mě nakonec nechal hrát samotnýho, protože tam dělal tehdá stage managera a měl ranec práce. Hrál sem jako předskokan před Benji Bokem, a jelikož můj set začínal zrovna v době, když na festivalu přestala hrát hlavní stage, tak všichni šli přes celej festival směr kemp a zastavovali se u naší stage, která byla hned u hlavního vstupu. No a nakonec to dopadlo tak, že se tam takhle zastavilo docela dost lidí a já tam hrál ve finále pro cca 1500+ lidí. Tohle hraní teda zatím asi nic nepřekonalo. Další super hraní bylo určitě loni v létě na Ibize, kde jsem hrál v Pacha Hotelu, ale to bylo spíš takový komornější. Potom Apokalypsa, to byl můj splněnej sen, stejně tak jako třeba moje první hraní v Roxy, na to taky nikdy nezapomenu. No a pokaždý, když si můžu zahrát na jedný párty po boku svých oblíbených zahraničních DJs, tak je to supr akce! A rozhodně musím zmínit tohle léto a naše mejdany CHILLin PRAGUE, který měly neskutečný úspěch a příští rok to doufám opět zopakujeme!

4_chillin

Když jsme u těch mejdanů, zmínil si, že aktuálně působíš v pražském klubu Duplex. Jak si se k tomu dostal, co tam máš všechno na starosti a jak je složité uspořádat mejdan v tak prestižním podniku?

Do Duplexu mě vlastně přivedli kluci z Matamarů, kteří mě doporučili u produkčního Broni, který mě posléze oslovil a nabídl mi pozici asistenta produkce. Jsem tady teď taková Broňova pravá ruka a pomáhám mu se všemi produkčními činnostmi. Především pak tvorba programu, propagace akcí a klubu a komunikace na sociálních sítích, webech a v médiích. Uspořádat akci v Duplexu není nic složitého, ale není to tady takový punk, jako v klubech, kde jsem působil předtím. Všechno tady funguje jak má.

Co děláš kromě produkce v klubech a DJingu? Máš čas i na nějaké koníčky?

Je pravda, že mi toho volného času moc nezbejvá. Nejradši bych se občas minimálně roztrojil, ale to bohužel nejde. Když už mám ten volnej čas, tak se snažím věnovat se přítelkyni. Hodně si ujíždíme na filmech a seriálech. Jak jistě spousta lidí ví, tak jsem aktivním konopným aktivistou 😀 Takže když se potřebujeme trošku zrelaxovat, tak si dáme chapadlo, jak já říkám 🙂 A jinak mám hodně rád ženy, takže sbírám fotky svejch hezkejch kamarádek a holek z internetu. Ale mám rád taky i týpky, takže se třeba občas líbám se svejma teplejma kámošema. Né protože bych byl teplej, ale protože mě to baví a je to můj koníček. Většinou teda hlavně když se opiju 😀 A taky že mám rád lidi všeobecně bez ohledu na pohlaví :DD Prostě miluju lidi! 😀

Jaký máš názor na aktuální taneční scénu a její rozrůstání, které pravděpodobně dosáhlo vrcholu? Nepřijdou ti pak hádky mezi fanoušky jednotlivých stylů zbytečné?

Já si upřímně nemyslím, že by taneční scéna dosáhla nějakého vrcholu. Podle mě je hudba neustále ve vývoji a může se rozvíjet ještě mnohem mnohem dál. To ale už napoví budoucnost. Hádky mezi fanoušky jednotlivých hudebních stylů byly, jsou a budou. To je asi stejný, jako když se hádají mezi sebou fanoušci fotbalových týmů. Pak jsou tu lidi jako já, který nefanděj nějakýmu konkrétnímu týmu. Sice mají rádi Spartu, ale spíš se jim líbí fotbal jako takovej 😀 Jestli mi rozumíš 🙂

Kam se chceš dál rozvíjet ty co se týče scény?

Pro mě osobně je Duplex, co se klubů týče, to nejlepší na české scéně. Nemyslím si, že tady u nás se můžu ještě někam dál rozvíjet. Můj další level je rozhodně Ibiza. Loni jsme měl tu čest si tam poprvé zahrát a dokonce i trošku nakouknout pod pokličku mejdanům. Je to můj velký sen a doufám, že si ho jednou splním a odstěhuju se tam a budu tam dělat akce. Hodně by mě taky bavilo pracovat na podobné pozici, jako jsem teď v Duplexu, pro nějaký klub v zahraničí. Teda pokud by nevyšla zrovna ta Ibiza 😀 Ale ta vyjít prostě jednou musííííííí :DDD

2_duplex

Jsou nějaké oblasti, kam se chcete posunout v Duplexu? Co zlepšit do budoucna?

Určitě. Pro mě měl Duplex posledních pár let nálepku předražené diskotéky pro turisty a ta klubová éra, kdy sem tady byl na párty každej víkend, je dávno pryč. To je to, co tady chceme hlavně změnit. Naučit sem opět chodit Čechy na pravidelné rezidentní noci a vrátit klubu ten „fame“, kterej měl naposledy tak v roce 2005-2007. Vozit také zajímavá neokoukaná jména a trošku minimalizovat to EDM, kterýho už podle mě fakt bylo dost. Věřím, že někoho to třeba baví, ale nemusí to tady hrát snad každej víkend 🙂 Přece jen jsme klub a né diskotéka.

Spousta lidí má Duplex zaškatulkovaný do kategorie „snobský“. Při poslední návštěvě mi však přátelé říkali, že je mile překvapilo, jak je to tam vlastně v pohodě a ne zas tak moc drahé. Změnilo se něco?

Dřív to byla opravdu předražená diskotéka. Teď si myslím, že ty ceny sice nejsou nejlevnější, ale už je to lepší, než dříve. Také se snažíme oslovit českou klientelu především díky klubovým kartám, se kterými získají vstup na většinu akcí zadarmo, a to i přestože v klubu zrovna třeba vystupuje někdo ze zahraničí. A navíc karta poskytuje ještě větší slevu na baru oproti současným cenám. Kartu je možné si zařídit přes webové stránky klubu, ale mnohem jednodušší je si jí zařídit přímo na vstupu, když zrovna jdete na párty a rovnou ji můžete použít. Věřím, že časem to bude ještě lepší a Duplex opět získá tu pomyslnou první příčku mezi českými partypeople. Pro mě osobně je to klub číslo jedna už teď!

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/315803168591707/?fref=ts

V pátek si zahraješ na párty Octosound, kde vystoupíš s Annou Reusch. Řekni nám něco o této noci? Co s ní plánuješ do budoucna?

Když jsem nastoupil do Duplexu, tak jsem si hrozně přál mít svojí vlastní rezidentní noc. Hrozně se mi líbil název párty Octosound a zjistil jsem, že ji nikdo nemá vlastně tak nějak na starosti, tak jsem se této akce zhostil, jako velký milovník chapadel a chobotnic. Tenhle pátek to bude oficiálně premiéra mojí rezidentury, tak doufám, že dorazí co nejvíc znamejch a bude to mejdan jak se sluší a patří. Na první díl jsem si pozval německou DJku Annu Reusch, se kterou jsem už měl příležitost vystoupit cca před rokem na párty Ultrasonic, kterou pořádal DJ Revis v pražském Yes Clubu. Potřeboval jsem sehnat někoho, kdo nehraje vyloženě underground, protože přeci jen nějaký underground techno sound se do Duplexu zrovna nehodí, a věděl jsem, že Anna dokáže zahrát i melodický tech-house, který skousnou i komercechtiví turisti. Rozhodně ale nečekejte žádnou diskotéku. Na druhém díle vystoupí v listopadu slovenská DJka LayDee Sue, která je na tom žánrově dost podobně. Nějak se mi zalíbilo na tuhle noc tahat jako headlinerky DJky, protože i na prosincový díl mám v hledáčku jednu DJku, ale rozhodně to do budoucna nemusí být pravidlem, i když zase holky jsou takový chobotnice, co si tě omotaj svejma chapadlama, tak by se to tématicky docela hodilo :DD

Kde tě můžeme v nejbližší době vidět?

Všechny informace o akcích, kde hraju, můžete najít na mém facebooku www.facebook.com/djtokatko. V nejbližší době si mě můžete poslechnout v pátek s Annou Reusch v Duplexu, v sobotu v Magnumu na párty Hustokrutor House, kde vystoupí Tomy Declerque, a to se vstupem zdarma. Do konce října ještě 24.10. opět v Magnumu, kde vystoupím ve speciálním DnB setu, 25.10. v Kolíně s tetou Jaqullin ve Starejch Lázních, a 31.10. na Duplex Halloween party Empire s belgickým Dominicem.

Super, díky za rozhovor a ať se daří!

Já děkuju za rozhovor! A lidi, neberte ten svět moc vážně. Občas si ze sebe udělejte srandu a važte si dobrejch kamarádů a hlavně se mějte rádi! Peace & Love!