svojšice

Hlavní pořadatel legendárního tuzemského festivalu Svojšice se na facebookovém profilu eventu svěřil, že už pravděpodobně nemá sílu pokračovat a tak hlásí letošní ročník jako poslední. Tedy pokud se nenajde schopný partner, který by si to celé za Džejárovy pomoci převzal. Ostatní informace a celou interpretaci čti na facebookových stránkách Svojšic.

Oficiální stanovisko k letošním Svojšicím od pořadatele:

Jak to tedy bude s letošním ročníkem festivalu? 15. narozeniny budou zároveň rozloučením s tímto legendárním eventem. Proč?
To vysvětlím v následujícím textu. Poprosím vás o poctivé přečtení, abyste lépe pochopili a vycítili mé rozhodnutí.

Jak mnozí z vás dobře ví, festival jsem zvláště posledních 8 let pořádal primárně z lásky k elektronické hudbě a party kultuře. Přestože v roce 2009 – 2010 skončilo 80% všech elektronických festivalů v ČR, já jsem “bojoval” dál a nezvdal se. V roce 2012 jsme přivezli monstrozní lineup, který byl však cílen pouze pro starší publikum a bohužel nevyprodal kapacitu areálu. Zásadní posun festivalu zaznamenal minulý ročník, kdy si k nám díky nové dramaturgii našlo cestu přes 3 000 nových mladých lidí a společně s tradičními fanoušky se festival pořádně nakopnul.

Nicméně právě ročník 2014 byl pro mě zlomový. Z jednoho pohledu to byl obrovský úspěch, z druhého jsem se 8 měsíců oddal pouze jednomu eventu a totálně jsem se díky tomuto vypětí zničil!
I když nás na místě pracuje až 150 lidí, kompletní přípravy dáváme v malém teamu 5ti lidí. Každý den 14-16 hodin práce a 2 měsíce před fesťákem jsem si vyčlenil čas 6 hodin v sobotu i v neděli. Myslel jsem si, že když už Svojšice dělám 14 let, tak jeden den navíc nic není. Bylo to nejvetší překvapení mého pracovního života. Totálně jsem se spletl – byly to dva festivaly. A bylo to pro mě fyzicky i psychicky zcela vyčerpávající. To je jeden z hlavních důvodů, proč už se nechci dál “prát” s tím vším okolo.

Dalším důvodem jsou zahraniční headlineři, které jsem chtěl pozvat na 15ti leté výročí. Když jsem v lednu uvažoval o narozeninách festivalu, chtěl jsem velká jména techno scény. Pro letošní ročník jsem měl v hledáčku 2-3 legendy. Jmenovat nebudu, nedělá se to – zváště, když je nemám. Dvou měsíční intenzivní jednání s jedním z nich mi dalo reálnou naději, že ho zabookuji. Pak však následovalo každo týdenní přehazování datumů, posouvání festivalu od půlky června až do druhého týdne v červenci a nakonec to dopadlo tak, že mistr zůstane na Ibize. Dva měsíce v pr… , desítky hodin vyjednávání, mailů a skypování, tolik energie zbytečně… A to už byla půlka března.
Druhý, po měsíci jednání dohodnutý headliner nám zcela s klidem před podpisem smlouvy napsal, že na náš víkend má nabídku na dvojité hraní v USA a že pokud ho chceme, musíme dorovnat peněžní rozdíl. Jen tato částka byla vysoká jako 1,5 roční plat průměrného výdělku v ČR. Na takové rozhazovaní v našem rozpočtu jednoduše nemáme peníze a za druhé se mi toto jednání příčí.

Takže najednou byl konec března a ideál pěkné a pro mě smyslupné oslavy byl pryč. Poslední dny zklamaně uvažuji, že už na to kašlu. Víte, svou první akci jsem udělal v roce 1999 v Lklubu Pardubice. Je to již 16 let, co se v tom pohybuji a jednuduše řečeno, mám už dost. Scénu miluju, chuť mám, to jo, ale jen to bohužel nestačí.
Svou roli hraje také to, že mám od minulého roku spoustu nové práce, která mi přináší podstatně více pohody a klidu, což je pro mě zásadní. Zkrátka po 16 letech na “jednom místě” cítím, že je čas jít dál.

Píši vám to zcela upřímně, neboť si uvědomuji, jak jsou Svojšice oproti všem fesťákům jiné, a že si tento můj osobní přístup zasloužíte. Právě VY, kteří k nám chodíte, ať už stálí fanoušsci, noví mladí lidé, starý páky, zřejmě všichni znáte tu “rodinnou atmosféru”, kterou tam společně vytvaříme a tu silnou pozitivní energii, kterou nám dává hudba ve spojení s nádherným přírodním areálem. I když je areál dost použitý a vzdálený moderním výdobytkům a potřebám, stále má svou kouzelnou duši a především díky tomu jsou Svojšice jedinečné.

I přes všechny tyto strasti jsem se rozhodl udělat to letos naposledy. Jen v menším – jednodenní – hlavní stage, možná k tomu jednu – dvě menší, afterparty. Budou to narozky a rozloučení zároveň. Jen nejbližší kámoši ze scény jako Toky, Lucca, Chris Sadler a pár dalších k tomu, možná nějaký zahraniční jméno, teď vážně nevím… Pochopte prosím, že toto mé životní rozhodnutí pro mě není lehké, je to 16 let mého života.
Netvrdím, že z toho jdu úplně pryč. Pokud se objeví nějaká nová mladá krev nebo partner, který bude chtít do festivalu vstoupit a nakopnout ho čerstvou novu energií v duchu, jakým jsem Svojšice vedl a vnese do projektu svěžest, kterou si fesťák zaslouží, rád mu s tím pomůžu a budu se v tom i nádále částečně angažovat. Ale za mě to jsou mé poslední Svojšice.

Uvědomuji si, že Svojšice mají hudebně vyzrálé publikum a že VY všichni jste chytří a natolik jedineční, abyste si zachovali tuto dosavadní úroveň smýšlení, pozitivní komunikace a komentářů k našemu festivalu, kterou jste doposud vedli. Za to jsem vám upřímně vděčný. Takže vás prosím, abyste takový přístup měli i nyní, pochopili mé rozhodnutí a usnadnili mi tento obtížný krok. Nechci to již jakkoliv komentovat, vysvětlovat a vracet se k tomu. Prosím respektujte to. Kdo cítí, že mi chce napsat, může na můj email info@dcpromo.cz

Budu vám velmi vděčný, když naposledy dorazíte a uděláme si pěknou rozlučku. Vnímám poslední ročník festivalu jako oslavu narozenin nás všech. Budu rád, když se s námi přijdete rozloučit, ať už bude lineup jakýkoliv, ať jste z tohoto rozhodnutí smutní, nazlobení či cokoliv jiného, naposledy Svojšice poctíte svou návštěvou a uzavřeme společně tuto kapitolu.

Závěrem bych vás chtěl požádat, abyste mi pomohli s nádledujícím. Bavilo by vás to v pátek 19. června od 17.00 do soboty do 8.00 hodin, nebo raději v sobotu 20. června od 15.00 do neděle do 6.00 hodin? V obou případech bude after party.

Děkuji za vaše pochopení a omlouvám se vám všem, kterých jsem se tímto rozhodnutím jakkoliv dotkl.

Petr – Džejár