Je samozřejmostí, že elektronická taneční hudba nevznikla, jak se říká, jen pouhým lusknutím prstu. Stejně jako vše kolem nás, i tato hudba má svoji historii a musíme říci, že poměrně bohatou. Její vznik začíná již kolem roku 1970, kdy hlavním žánrem bylo disko. Na počátku 80. let se pomalu přecházelo na elektro styly jako electro – boogie nebo electro – funk, přes které se zrodil i nyní tak oblíbený house. Zde se proslavil hlavně Frankie Knuckles, který je považován za praotce house music. Ten hrál různé styly taneční hudby, ve kterých začal vytvářet i vlastní úpravy oblíbených písní.

Dále vývoj pokračuje do techna, ke kterému se později přidalo rychlejší tempo, dodaly basy a tento subgen se nazval hardcore nebo drum & bass. Kolem roku 1988 začal také stoupat čím dál větší zájem o drogy, konkrétně MDMA, která tak získala status jako partydroga. Určitými průkopníky v počátcích EDM byli jistě také The Prodigy, The Chemical Brothers či Fatboy Slim. Koncem devadesátých let zájem o elektronickou hudbu vzrostl natolik, že producenti vycestovali do světa, aby si vytvořili kariéru coby DJs.

Další velký průlom přišel po roce 2000, kdy Tiësto na sebe strhl pozornost, když poskytl hudební doprovod při zahajovací ceremonii na letních olympijských hrách v Aténách. Vedle Tiësta si status pionýra zaslouží také duo Daft Punk, kteří byli v roce 2006 naprostou špičkou festivalu Coachella pro tzv. generaci „rockových dětí“. Možná to bude překvapiv,é ale o velký přínos do světa EDM se zasloužil i zpěvák Justin Timberlake s hitem „Sexy Back“. V této skladbě se spojilo hned několik variací elektronické taneční hudby a běžela na více jak 40 nejlepších rádiích na celém světě.

Po roce 2009 to už jelo jak na běžícím pásu a o hlas se přihlásil i francouzský producent David Guetta se svými tracky s popovými zpěváky, jako jsou Kelly Rowland nebo Akon. Stejně jako Skrillex zpopularizoval drsnější zvuk přezdívaný dubstep nebo brostep, stránky jako YouTube nebo Soundcloud se postaraly o zvýšení zájmu o elektronickou hudbu po celém světě. Zvýšená popularita EDM byla podporována také živými událostmi a koncerty. Zde si organizátoři uvědomili, že DJs mohou vytvářet větší zisky, než tradiční hudebníci a v tu chvíli začal ten velký „boom“. Festivaly se rozrůstaly a kladly větší důraz na vizuální stránku a samotné DJs. V roce 2011 vyhlásil Spin „novou generaci rave„, která přetrvává až dodnes.

Pro hudební shrnutí si poslechněte toto krátké video a nezapomeňte, že i vy jste součástí celé historie a hlavně vývoje dnešní elektronické taneční hudby. Protože bez nás by to zkrátka nešlo!

Zdroj: youtube.com