Stát se slavným DJ, který dokáže nabídnout publiku hudbu, za kterou bude následně uznáván a to nejen na tanečním parketu, ale u promotérů a provozních klubů je snad sen každého začínajícího DJ.

Ovšem, jak dokáže DJ vydělat peníze za hraní? Jak vlastně dnešní svět funguje? Být DJ není pouze o tom, zvolit dobře tracky, aby to zaujalo publikum. Jedná se o čisté podnikání, takže z DJů jsou často také grafici a markeťáci.

Krásný příkladem toho, jak se to má dělat je dvojice Matamar, Richard Reynolds, Manene, Enrico, Tommy Rogers, Brian, Sunbeam a další.

1. Propagujte své události

Buďte vidět, to je jedna z nejdůležitějších věcí a v dnešní době sociálních sítí to není nic nemožného. Navíc ve srovnání s tištěnou propagací jsou reklamy na sociálních sítích v poštu oslovení lidí neskutečné výkonné.

2. Najděte si svůj druh hudby, za který budou lidé platit

Najít mezery v hudebním trhu je dnes nelehký úkol, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Stačí objevovat novou hudbu a ne pouze používat TOP 100 tracky např. z Beatport.com. Naopak zase můžete skvěle začít využívat předplatné s propojením např. softwaru Rekordbox a služby Beatport LINK, kromě toho byla přidána to podpory Rekordboxu i služba SoundCloud. Nutno dodat, že obě propojení Rekordboxu a hudebních služeb jsou ve formě předplatného.

3. Vyberte si směr DJ hraní

Existuje několik druhů DJů. Mnoho majitelů, provozních a promotérů nechce příliš platit DJům. Někteří jsou přesvědčeni, že na nich ve skutečnosti vůbec nezáleží, jiní zase dobře vědí, že platit příliš nemusí, protože je velká spousta dalších DJů, kteří čekají na vaše místo.

To samozřejmě neplatí v případě, že už máte známé jméno. Tam jsou karty rozdané jinak.

Je však důvod, proč je velká poptávka na DJ pro firemní eventy a svatby. Jednoduše si objednavatelé dobře uvědomují, že na kvalitě záleží a šetřit na tomto místě je naprostý nesmysl.

4. Klubový nebo komerční DJ?

V komerci vždy byly a budou peníze. Hrát srdcem hudbu, která vás naplňuje je super, ovšem pokud nemáte slavné jméno, tak se dost často budete muset rozhodovat mezi komerční hudbou, ve které jsou peníze a právě tou srdcovou (house, deep house, progressive house, tech house a další). V posledních letech stoupla velká obliba v EDM, které se dnes už dá téměř řadit také do komerčního sektoru.

5. Vlastní technika nebo klubové vybavení?

Nejen pro začínající DJ je důležité mít doma nebo ve studiu nějakou techniku, kde se dají nacvičit třeba i nové kroky pro budoucí hudební sety. Převážná většina klubů dnes používá techniku Pioneer a to v podobě CDJ-2000 NXS2 a mixážního pultu DJM-900 NXS2.

Proto je pro DJ v dnešní době naprostým základem mít v ruce tuto techniku a dokázat využít její možnosti. Stač třeba v podobě DDJ-1000.