V prosinci loňského roku prohrál Paul Bäumer z Bingo Players svůj boj s rakovinou. Po klidném a tichém období se jeho parťák Maarten odmčel a vydal na veřejnost prohlášení, jak to vlastně bude vypadat v budoucnu. Na sociální síti se tak objevila zpráva, že Bingo PLayers rozhodně nekončí, protože si to Paul před svou smrtí vysloveně přál. Během několika měsíců se dokonce dočkáme projektů, které kluci dělali společně. Kromě toho, že Maarten poděkoval za podporu, tak zmínil i jejich předešlou tvrdou práci a tenhle projekt bude o nich obou. Celé prohlášení v originálním znění:

Dear All,
Firstly, i want to thank each and every one of you for the massive amount of support and kindness shown in the past month. I was overwhelmed with the heartfelt messages and the stories shared by people… thank you, it means a huge amount to me and Paul’s family and friends.
Many people have asked if they can donate to a charity in Paul’s name. He had asked for those that wanted to please be directed to KWF (The Dutch Cancer Society) – www.kwf.nl
So, understandably there are lots of questions you all may have about what’s going to happen next. Well, the first thing I want everyone to know is that I’m still continuing Bingo Players. We’ve come too far to stop now and Paul’s spirit will always be a part of anything I do as Bingo Players.
Before he passed, Paul and I spoke and he made it clear he wanted me to continue Bingo Players. He and I have worked so hard to get to where we are, and it feels as though our journey had only really just begun. There’s so much more ahead for Bingo Players.
I want to continue because I love what I do and I want to do it for both of us. There is a lot of music that we worked on together before Paul passed away that will be coming out in the next months and years, more on that soon!
Bingo Players will always be plural.
– Maarten