Foto: Milan Vrzal

Šestnáctá edice vlajkové lodi tuzemské EDM scény, Magnetic Festivalu, přinesla na letňanské výstaviště zásadní inovaci – druhou scénu, která byla zasvěcena technu a jeho subžánrům. Tuto novinku bezesporu ocenila spousta domácích fans tohoto legendárního stylu.

Nová techno stage, označená jako Blue Stage, přinesla velmi zajímavý line-up. Warm-up set obstarala matadorka české scény, slavná DJka Lucca. V časovém plánu na ni navazovala ukrajinská top deejane Marika Rossa, dále americký borec Layton Giordani z New Yorku a zároveň stáje Drumcode, poté liverpoolské duo Dave Whelan a Mike Di Scala alias CamelPhat, spoluautoři hitu Cola, a potom italský DJ a producent Sam Paganini, čili další zástupce Drumcode.

Zlatým hřebem večera byla bez diskuse belgická DJka Amelie Lens, vydávající mimo jiné také na Drumcode a hrající směs bass minimal techna + acid a tribal house s technem, na kterou navázali a celou noc zakončili francouzští Cosmic Boys, vlastními jmény Sebastien Bevil & Gaby Meynadier. I my, ačkoliv naše srdce tíhlo více k EDM scéně, jsme nemohli zejména Amelii vynechat, a což teprve česká techno crew!

Na EDM scéně, pojmenované pro tento večer Red Stage, se úvodního setu v 8 hodin večer ujal Dave Eremias, slovenský DJ, rezident pražského Epicu a banskobystrického Ministry Of Fun, hrající house, big room, future, progressive a techhouse. Druhým v pořadí byl francouzský DJ Antoine Delvig, vydávající na labelech Revealed, Musical Freedom nebo Axtone, a po něm se DJského pultu chopil Holy Goof, kterého přesně před rokem do České republiky poprvé přivezl prestižní pražský klub Retro Music Hall.

Tento anglický umělec pocházející z Coventry se pohybuje na rozhraní basshouse a bassline, spáchal remix na pecku Tiësto & Dzeko feat. Preme & Post Malone – Jackie Chan a na Magneticu překvapil prakticky původní verzí megahitu Dimitri Vangelis & Wyman x Steve Angello – Payback! Největší ohlasy však pochopitelně zaznamenal na svůj bootleg pro singl Gods Plan.

Stejně jako techno scéna dostala do vínku ukrajinskou top dýdžejku, měla ji ve svém line-upu i EDM stage – svůj set zde odehrála kyjevská rodačka Marta Snitkina aka Juicy M. Tuhle producentku electro a progressive housu českým partypeople netřeba blíže představovat, objevuje se v našich končinách poměrně často. Stojí za to možná připomenout, že vydávala i na labelu Armada. Nám udělala radost populárními samply z Greyhound, Angellovou rozsekávkou jménem Knas a peckou Hardwell & Deorro & MAKJ jménem Left Right.

Připravila tak půdu pro nástup velké hvězdy v podobě holandského Quintinea van den Berga alias DJ Quintina. Aktuální číslo 25 žebříčku DJ Mag Top 100 DJs Poll, které mimochodem drží už dva roky po sobě, prorazilo před 8 lety trackem Epic a vydává u Hardwella, u Tiësta i na Spinnin‘ Records.

Quintino v říjnu vydal album s názvem Bright Nights a tracky z něj pochopitelně na Magneticu nechyběly, například Make Believe nebo Reckless. Publikum nejvíce reagovalo na megahit Lil Nas X feat. Billy Rady Cyrus – Old Town Road nebo Dimitri Vegas & Like Mike vs. Quintino – Liberté. My jsme si nejvíce užili obligátní Pursuit Of Happiness, vykopávku The Drill – The Drill, Garrixovu dokonalost jménem Dragon, Aviciiho legendární Waiting For Love nebo Quntinovu historickou spolupráci s Hardwellem jménem Baldadig.

Blížila se půl druhá v noci a hala s napětím očekávala nástup headlinera, světového čísla šest, holandského hudebníka Dona Pepijna Schippera alias Dona Diabla. Člověka, který kolem sebe vybudoval hudební, vizuální, ale i módní kult jménem Hexagon. Totální průlom pro něj znamenal singl Chemicals, tedy spolupráce s božským Tiëstem. A tenhle singl v Letňanech padl samozřejmě také.

Don Diablo se svým hudebním projevem značně odlišoval od svého „předskokana“ Quintina. Citelné zklidnění a zpomalení se však jeho fanouškům muselo líbit, celý jeho set měl hlavu a patu, intro i outro, spoustu vlastní produkce a další hity. Tak například remix Let Me Love You, Fade Into Darkness, King Of My Castle, singl Cutting Shapes, remix na Something Just Like This nebo High Hopes, emocionální okamžik v podobě písně Karel Gott & Charlotte Ella Gottová – Srdce nehasnou, ultimátní samply z Nadia Ali & Starkillers & Alex Kenji – Pressure (Alesso Remix), singl What We Started, úžasnou skladbu Porter Robinson – Language a na úplný závěr úplně neuvěřitelný mash-up Bastille – Pompeii vs. deadmau5 – The Veldt (Eric Prydz Remix). Ten byl prostě top. Takže po pomalejším rozjezdu přišel strop!

Ve tři ráno na stage nastoupila německá dvojice Jewelz & Sparks. Julius Voigtländer a Gregor Brechmann vydávají na Revealed, Doorn nebo Dim Mak. Vzhledem k pokročilé hodině se během jejich hraní vyskytovaly dokonce i mosh-pity, borci zahráli například svou verzi Prydzovo On/Off, Nari & Milani – Atom, dokonalý Greyhound, Sick Individuals – Symphony a jako velké finále neskutečný track Arty – Tim.

Po hodině nastoupil na EDM scénu veterán Darren Styles, vlastním jménem Darren James Mew z Anglie, a všem přítomným ihned ukázal, zač jsou harder stylez loket. Nás pobavil hned zkraje ikonický track L’Amour Toujours, pak už jsme ovšem zamířili na Amelii.

Celou noc na Red Stage uzavřel rezidentní DJ John Culter. Magnetic se tedy opět povedl, z organizačního hlediska se nám zdálo, že vše proběhlo bez zaváhání, možná bylo jen dost vedro. Takže: vidíme se příště!