manene 1

Manene je bezesporu jedna z nejvýraznějích osobností za DJským pultem na naší taneční scéně. Že si nebere servítky, vodku kropí proudem a občas vypadá jak šílenec z gothamského blázince, víme všichni. Teď se však rozhodl ke kroku, kdy pomůže několika mladým DJs popostrčit jejich kariéru a nechá je zahrát na svých akcí. Co ho k tomu vedlo a jaké jsou u něj novinky? Čtěte v našem rozhovoru.

Ahoj, Romane, předem ti děkujeme, že jsi ve svém nabitém programu přestal chvilku chlastat a vystřízlivěl, abys nám mohl poskytnout rozhovor. Pro začátek nám řekni, jaké jsou u Tebe novinky?
Ahoj, no momentálně jsem zrovna zvolnil s tím pitím! 😀 Už nejsem nejmladší. Nejžhavější novinka, kterou jsem se dneska dozvěděl, je, že mám alergii na vosy 🙂

Nedávno zahrál Tvůj track BOOM! na Ultra Music Festivalu Tom Swoon, jak k tomu vůbec došlo?
No to by mě taky zajímalo. Já vlastně Tomovi ani nic neposílal. Nebyl jsem s ním nikdy v žádném kontaktu. Vše jsem zjistil náhodou tak, že jsem projížděl různé sety všech DJs z Ultra. Tenhle byl mezi posledními. Sám jsem si to zastavil a pustil minimálně 4x, abych se ujistil, že opravdu slyším správně. Pod záznamem v diskuzi dokonce lidé spekulovali o tom, že to je nový track od GTA. To mi přišlo fakt vtipné. Asi Ti je jasné, jakou jsem měl radost! Beru to jako momentálně jeden z nej uspěchu.

Na své facebookové stránce jsi nedávno vyzval mladé a nadějné DJs, aby Ti posílali svou tvorbu a sliboval jsi jim pomoc. O jaký se jedná koncept a kolik věcí Ti dorazilo?
Tohle mně napadlo, když jsem sjížděl line-up Mácháče – main stage. Zjistil jsem, že jsem tam jeden z nejmladších – možná i úplně nejmladší. Se mnou tam hrají samé legendy, ke kterým jsem jako dítě vzhlížel. Pochopitelně když jsem si začal budovat kariéru, mnoho známých DJ a pro mne vzorů jsem oslovil. Nikdy jsem ale od nikoho nedostal žádnou zpětnou vazbu. Protože i mne teď oslovuje mnoho ještě mladších (kariérně mladších) DJs, rozhodl jsem se, že já jim tu zpětnou vazbu na rozdíl od nich dát chci. Není to ale myšleno jako pomoc pro úplné začátečníky. Chtěl bych podpořit někoho, kdo už něco umí, ale zatím neměl příležitost si zahrát na nějaké větší akci. Pomoci mu někam, kde se může zviditelnit. Třeba když si vyzkouší párty pro opravdové ravers, nakopne ho to k dalším věcem.

Dorazilo mi přes 300 e-mailů. Byl to fakt masakr, tolik jsem jich fakt nečekal. Mezi prvními mne zaujali Flashwell, Invasion. Tihle kluci si se mnou určitě zahrají. Mají už konkrétní termíny. Je strašně těžké vybrat z tolika talentovaných lidí jen pár. Určitě chci upozornit i na další, které stojí za to sledovat a do budoucna bych s nimi rád spolupracoval, např. z Přerova DJ Sheffa, ze severních Čech Procash, nebo z Brna Crushers. Mail maneneofficial@gmail.com bude i nadále aktivně sloužit jako feedback pro všechny, kdo mají o spolupráci se mnou zájem. Můžete mi zasílat i vaše promo tracky, edity, mashupy atd. Třeba něco i zahraju nebo vám dám minimálně můj názor.

manene 3

Chystáš celý tenhle koncept prohloubit?
Jo, mám v plánu postavit Manene akademii 🙂 asi tak pro 1000 DJs, máš nějaký tip na vhodné prostory ?? 🙂
Nevím, jestli jsme se dobře pochopili, smyslem toho projektu není to, že já je někam protlačím. Smyslem je – dát jim prvotní impuls a dát jim najevo, že fakt mají potenciál. Ukázat jim party, jak je vidím já. Jak s tím potom naloží, je už jenom na nich. Pochopitelně když mne někdo zaujme, můžeme navázat užší spolupráci.

Aktuálně se všichni DJs připravují na léto. Co chystá Manene?
Novinek je dost. Potvrzen Mácháč, potvrzený Gravity, potvrzen rakouský festival pro 17.000 lidí a další velké věci se chystají. Zároveň mám rozdělané tři tracky, které bych rád dokončil a jeden z nich ještě do léta pustil do světa.

Nedávno jsi vystupoval na akci společně s Fedde Le Grandem, která zaplnila pražské SaSaZu. Jak se Ti hrálo po takové legendě?
Wow, to je vždycky těžké – hrát po někom takovém. Hrál jsem jako poslední DJ, takže většina tracků už byla zahrána a nerad něco opakuji. To byla fakt výzva. Ale ty já mám rád a podle ohlasů lidí se mi to snad i povedlo. Nejlepší na celém večeru byl dlouhý rozhovor s Feddem v backstage. Byl jsem překvapený, jak moc byl ochotný si povídat a poradit. Na nic si nehrál, byl moc fajn.

Aktuálně je EDM scéna na vrcholu a tvoří se zástupy dalších DJs, fanoušků i promotérů. Jaký je Tvůj pohled na věc?
Já si myslím, že EDM se začíná stávat nedílnou součástí hudby. Stejně jako je hip hop, rock atd. Dřív jsi tenhle styl hudby v normálním rádiu neslyšel. Teď jsou toho plné hitparády. Proto si myslím, že jako styl už nikdy nezanikne a naopak se bude jen dál vyvíjet.

manene 4

Jsi znám taky hlavně tím, že málo ke komu chováš respekt, ale existuje nějaká sorta lidí, kterých si na scéně vážíš – a proč?
Já jsem už od narození měl problém s autoritami. Učitelé by mohli vyprávět. Obecně chovám respekt jen k tomu, kdo si to zaslouží, přeber si to, jak uznáš za vhodné. K někomu jsem ho choval i na naší scéně, ale změnil jsem potom názor. Ti, ke kterým respekt chovám, to vědí, takže je nebudu zmiňovat. Když mám být tedy trošku konkrétní, tak ten, koho si fakt vážím, je slovenský DJ EKG.

V čem si myslíš, že je hlavní podstata Tvého úspěchu?
1) No v tom, že jsem proste svůj. Někteří se snaží být tvrdí hoši, ale tvrdí vlastně vůbec nejsou a nikdo jim to nežere. Snaží se pasovat do nějaké role, ale nemají na to. Já si nikdy na blázna nehrál. Já jím prostě jsem. Když jsi hodný hošík, tak by ses prostě neměl prezentovat jako blázen. Všechno má být přirozené a ne póza. Věř, že lidi to dříve nebo později poznají.
2) Nebojím se zahrát cokoliv. Ať je to trap, hardstyle nebo něco pomalého. Nebo prostě něco jiného! To tu dřív nebylo. Teď už to hodne lidí zjistilo a snaží se to dělat taky. Ale vždy se snažím být o krok dál! Dovedu si drze tvrdit, že jsem byl první, kdo přišel s tím, že dropne takové věci na EDM akcích (myslím na naší CZ EDM scéně)
3) Za vším je tvrdá dřina a 100% připravenost na každou show. Nesmí se nic odfláknout. Dost tím žiju.
4) Snažím se mít přehled o hudbě celkově. Sleduji, co je momentálně trendy ve světě. Poslouchám hip hop, jak českou a slovenskou scénu, tak americkou. Ale i deep house, techno, rock, pop.
Vždycky se snažím přijít s něčím novým.

Na závěr nám řekni, jak to bylo s tím hasičákem.
Nijak. Prostě jsem to vždycky chtěl zkusit, tak jsem si to tam jednou poslal v místnosti 4×4 m a už se to se mnou táhne napořád :D:D