Možná si vzpomínáte na soudní proces mezi Martinem Garrixem a vydavatelstvím Spinnin Records, kteří se přetahovali o práva na skladby, které Martin na známém labelu vydal. Garrix a jeho otec totiž přišli s tvrzením, že smlouva, kterou podepsali, je neplatná a soud jim teď po několika měsících dal za pravdu. O co vlastně šlo?

Martin Garrix prohlásil, že byl podveden, když v letech 2012 a 2013 podepsal smlouvy se Spinnin Records a zároveň s Music All Stars managementem (dále jen MAS), obě firmy v té době totiž vlastnil jeden a ten stejný člověk – Van Kooten (ten je nedávno prodal Warner Music). Zatímco na Spinninu měl Garrix vydávat singly (vyšel zde i jeho nejúspěšnější track Animals), tak agentura MAS jej měla zastupovat právě při vyjednávání s hudebními vydavatelstvími. Van Kooten tak při domlouvání podmínek jednal vlastně sám se sebou, což byl evidentní střet zájmů.

Proč tedy Garrix tak nevýhodné smlouvy podepsal? On i jeho otec u soudu vypověděli, že vyjednávání ze strany Van Kootena byla nekompromisní a bylo jim řečeno, že pokud Garrix chce vydávat na známém holandském labelu, tak zároveň musí podepsat smlouvu s MAS.

Nyní dal soud DJské hvězdě za pravdu a ten tak může nakládat se singly dle vlastního uvážení, a hlavně … přijímat tantiémy (peníze za to, že vaše skladby hrají v rádiu, televizích atd). „Tenhle rozsudek je skvělá zpráva pro všechny ostatní umělce“ – řekl Oktay Düzgün, Garrixův obhájce.

Oficiální tiskové vyjádření dal i Martin Garrix: „Jsem výsledkem velmi potěšen, nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatní producentům. Tenhle případ nebyl jenom o mě, ale o všem mých kolezích“.

Tiskové oddělení Spinnin Records pak bylo zdrženlivější: „Vzhledem k velikosti případu, musíme pečlivě vyhodnotit rozhodnutí soudu (rozsudek má 56 stran – poz. editora) a zvážit možnost odvolání.“