Letošní anketa DJ Mag zná svého vítěze. Stejně jako loni a předloni, tenhle post patří Martinu Garrixovi, který za sebou nechal všechny ostatní DJs a stal se tak nejoblíbenějším DJem světa.

Letošní ročník byl rekordní, protože se jej zúčastnilo 1,2 milionů hlasujících. Co se týče jednotlivých pozic, tak stejně tak, jako každý rok, i letos se objevuje mnoho negativní ohlasů (zdravím undeground scénu), přesto letošní výsledky, oproti těm loňským, nemají tolik překvapení.

V loňském roce jsme viděli hned šestnáct new entry, šest re-entry, pád Swanky Tunes o 72 míst, vzestup Alana Walkera o 38 příček a vstup The Chainsmokers do první desítky. A co se odehrálo v anketě letos? Pojďme se na to podívat podrobně.

Začněme z mého pohledu tím nejdůležitějším, protože letošní ročník ukázal jednu velmi zajímavou věc. V poslední době se až příliš mnoho umělců odklonilo na cestu „EDM popu“, kdy tvoří skladby jako dělané pro mainstreamová rádia a z toho plyne i velká komercializace scény. Podle výsledků v anketě se to fanouškům ale zase tolik nelíbí. Největší představitelé „EDM popu“ totiž zažili slušný pád.

The Chainsmokers klesli o 25 míst, Alan Walker o 19, Calvin Harris o 25, Axwell s Ingrossem o 20, Diplo o 17 a Zedd o 15 příček. Naopak velký posun nahoru zaznamenali producenti, které fanoušci chválí za kvalitu. Steve Angello tak šel o 24 míst nahoru, Eric Prydz o 14, Don Diablo se dostal na sedmé místo a Oliver Heldens na deváté. Vini Vici pak zaznamenali největší růst ze všech, a to o 38 míst. Dařilo se pak i hardcoru, když Angerfist vylezl o 11 příček.

A co holky? V loňském roce se na seznam dostali čtyři, letos ještě přibyla Nina Kraviz a nejvýše položená new entry – Mattn. Nejúspěšnějšími zástupkyněmi něžného pohlaví jsou Nervo.
A stejně jako každý rok, tak i letos kladu důraz na větu: Jedná se o anketu popularity, nikoli kvality. Tahle anketa není (a nikdy ani neměla být) nějakým ukazatelem kvality, který v sobě naši oblíbení nesou, a Váš hněv na tom asi nic nezmění. Je to stejné jako v politice. Chceš to změnit? Běž k volbám příště i Ty. Tak zase za rok.

Kompletní výsledky najdete zde.