Melvin Coxx: Cílem Live Poetic Show je zprostředkovat hlubší prožitek z housové hudby koncertem.
Ahoj Vašku, děkujeme za tvůj čas. Pro začátek nám řekni, jak dlouho děláš DJe a jak ses k tomu dostal?
Asi bych ti mohl vyprávět historku o tom, jak jsem neměl nikdy Dje rád a jak jsem se úplnou náhodou stal jedním z nich. Ale lépe ve stručnosti – mé působení coby Dj začalo asi tak podobně “dojemným” způsobem, jako u většiny mých kolegů 😀 Podstatné je, že jsem byl od malička muzikantem, a proto byl Djing vítanou cestou, jak se dostat na hudební scénu. Pro mladého kluka byl tento způsob aktraktivnější a vlastně i jednodušší. Za rok tomu bude 10 let.
Na sociálních sítích jsi teď udělal rozruch se svým videem, kdes představil svou Live Poetic Show. O čem ten koncept je?
Cílem Live Poetic Show je zprostředkovávat hlubší prožitek z housové hudby koncertem, který zahrnuje hru na klávesy, saxofon, elektrické housle, drumpad a zpěv. To vše pod taktovkou Dje. Do soundu elektronické hudby je zapojen živý prvek, se kterým se na běžném mejdanu prozatím nepočítalo.
Jak často se nám stane, že z klubu odcházíme s pocitem kulturního prožitku? 🙂
Chápu správně, že tedy hraješ na několik nástrojů a zároveň jedeš DJ set?
Ano přesně tak. Hraju na klávesy, drumpad, zpívám a zároveň jsem za mixem.
Jak to vlastně vzniká? Máš skladby vybrané nějak předem? Tam na improvizaci není zase tolik času, ne?
Live poetic je celistvá show, kterou lze částečně přirovnat k djskému setu. Najdeš v ní poetickou část, build up a také samozřejmě pasáže silných dropů. Hudba není reprodukovaná, ale je připravována v originální aranži, která umožňuje vložení instrumentálního prvku a zpěvu. Vzhledem k těmto věcem musí být show dopředu připravená, ale necháváme prostor pro spontánní improvizaci, při které se mohou odvázát učinkující i publikum. Vždy záleží na konkrétním eventu a atmosféře, která z lidí vyzařuje.
Jak dlouho jsi trénoval na takovou show?
Představa tohoto konceptu ve mně kličila už dlouho, ale popravdě jsem jí plánoval až pro rok 2020. Věnoval jsem se svému projektu Sunset garden a snažil se vyjednat originální místo pro konání této akce. Město Český Krumlov mi ale představilo nabídku, která se nejen neodmítá, ale zároveň musí využít na maximum. Byly nám poskytnuty prostory Seminární zahrady, ze které je výhled nejen na historickou část města, ale zároveň zde zapadá letní slunce. Pohled na takové místo v souvislosti s kulturním večerem ve mě vzbudil přímo poetické představy, ze kterých se zrodila první Live poetic show.
Samozřejmě bylo nutné vše zrealizovat v poměrně šibeničním termínu -cca 5 týdnů, který nedával prostor pro nějaké váhání. Sice tak tak, ale nakonec se vše stihlo a o to větší byla euforie po odehraném koncertě.
Ve videu byl krátký recap z celé show, proč jsi nezveřejnil rovnou celý záznam?
Chtěl jsem lidem zprostředkovat něco víc, než běžné aftermovie. Podkladová hudba neumí vystihnout celkovou atmosféru večera, kterou tato show disponuje. Lidé si lépe představí celkový koncept, když jim dáte ochutnat jednotlivých pasáží. To nejlepší ale stejně zůstává skryto publiku celé Live poetic show. To že se jmenuje LIVE není pro nic za nic. Pro auido ani video záznam není přenosná. Vzhledem k náročnosti příprav také není možné odkrýt celou akci, proto jsou zveřejněny především platonicky známe hitovky. Paradoxně ale daleko větší úspěch sklízejí méně známé songy, které dívák v tomto pojetí jednoduše nečeká. 🙂
Jaké jsi měl reakce?
Momentálně jste mě oslovili i vy, tak asi dobrý ne?:)
Kdy se můžeme těšit na pokračování téhle show?
Momentálně řešíme termíny pro pražský klub Duplex. Dále plánujeme na léto kompletní tour a ukážeme se i na festivalech. Pokud nás budete chtít někde potkat, sledujte nás na fcb nebo instagramu.
Moc lidí tenhle koncept v ČR nedělá. Jak tě to vlastně napadlo?
Jak už jsem psal, muzika hraje od malička v mém životě zásadní roli a hudba mě baví po všech směrech. Proto jsem se nespokojil s představou, že budu pouštěč písniček a chtěl jsem utvářet něco kreativního. Subjektivní pocit z odehraného vystoupení Live poetic show daleko přesahuje pocity po jakémkoliv Djském hraní.
Jak je to vlastně náročné fyzicky? Někteří mají co dělat, aby namixovali dvě skladby.
V první řadě se mění celkový přístup. Jsem osoba zodpovědná za všechny složky vystoupení a musím se podle toho chovat. Lidé mě sledují, mají ke mně spousty dotazů a spolehájí na mě. Stejně jako u Djingu se přicházím bavit spolu s publikem, ale není možné ještě před příchodem na scénu vypít 5 drinků a doufat, že se chyby schovájí za úsměv a image party boye. Takže pokud si osvojím tento druh zodpovědnosti, náročnost jde ruku v ruce s mýma schopnostma. Nenaložil bych si víc, než na co stačím a mohu kvalitně předvést. Pokud se nestane nějaký zásadní sek, například po technické stránce, show zvládám dobře. Nepopírám ale, že se občas zadýchám. 🙂
Budeš koncept do budoucna rozvíjet? Třeba o nové nástroje?
Myslím, že na větší změny je ještě poměrně brzy. Zatím je pořád co zlepšovat. Každé vystoupení nás někam posouvá a většinu času bere zdokonalování současného konceptu. Rozšiřování o další členy je tedy prozatím vedlější. V dohledné době je primární zdokonalovat show a věnovat se autorské produkci.