michael-burian-2016

Ještě všichni máme v paměti letošní ročník populárního Mácháč festivalu, který přinesl jednu velkou aféru. Hlavní postavou byl Michael Burian, který po zveřejnění svého vystoupení na serveru youtube byl přistižen, že jeho set byl připravený a namixovaný dopředu. Ihned po odhalení se na jeho hlavu sesypala vlna kritiky, a to především na sociálních sítích, kdy zejména fanoušci undergroundovějších hudebních stylů na něm nenechali nit suchou. Samotný Michael byl v době aféry na dovolené a prakticky se k ní nevyjadřoval. Teď, po několikatýdenní odmlce, s ním vyšel rozhovor v časopisu Headliner, kde se ke kauze svého předmixovaného setu vyjadřuje.

Vyjádření Michaela k čemu vlastně došlo?
Je to spojené s vývojem techniky, o kterém jsme se už bavili (viz předchozí otázka v rozhovoru). Obvzlášť v EDM scéně je poměrně rozšířené, že hvězdy taneční scény potřebují nejen zahrát dýdžejský set jako dřív, ale musí mít show, která je hodně založená i na efektech, světlech, projekcích a podobně. Někteří EDM interpreti si celé vystoupení připravují dopředu, aby vše bylo perfektně propojené – hudba, projekce i efekty. Návštěvníci těchto velkých akcí prostě velkou show vyžadují. Protože je Mácháč festival, který tu má asi největší produkci, byla možnost si připravit podobnou show, aby pro lidi byla co nejzajímavější. Měl jsem hodinu, během níž jsem chtěl lidi co nejvíc pobavit. Připravil jsem show, ano, připravil jsem na ni dopředu hudbu, k ní jsme přichystali videoprojekci a naprogramovali pyrotechnické efekty a podobně. Vystoupení vzbudilo rozporuplné diskuze, většinou ale u lidí, kteří se festivalu nezúčastnili a viděli pouze videozáznam celého vystoupení. Když jsem potom četl některé komentáře na sociálních sítích, říkal jsem si, že to asi nebyl úplně správný krok. Chybu může udělat každý a já jsem si z toho vzal určitě velké ponaučení. Vím, že tímto směrem již nikdy nepůjdu. – uzavírá Michael Burian

Celý rozhovor s Michaelem Burianem pak najdete v časopisu Headliner, který vychází zdarma v elektronické podobě. Najdete ho na App Store či Google Play.