Jak všichni víme, tak COVID-19 zasáhl kulturní sektor po celém světě opravdu tvrdě. Včetně koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších, to jsou první věci, které dostaly stopku, a budou poslední, které se začnou vracet do normálu. O to více je důležité do nich investovat a své o tom ví i nizozemská vláda.

Ta nejprve v dubnu letošního roku napumpovala do kulturního sektoru 300 miliónů EUR(necelých 8,5 miliardy CZK) a nyní se rozhodla pro další investici, a to do konce ve výši 482 miliónů EUR (necelých 13,5 miliardy EUR). Ačkoli je tahle částka určena pro všechny sektory kulturního bloku, tak víme, že v zemi tulipánů a větrných mlýnů jsou s kulturou elektronické taneční hudby mnohem dále a z téhle obří sumy bude vyčleněno 150 miliónů EUR (více jak 4 miliardy CZK) pouze pro kluby.

Celý tenhle krok iniciovala místní ministryně kultury Ingrid van Engelshoven poté, co zaznamenala velkou kritiku veřejnosti, že se málo snaží zajistit přežití kulturního sektoru. Evidentně se tak vyplatil tlak veřejnosti na politiky, a to v zemi, která má „pouhých“ sedmnáct miliónů obyvatel. Nám nezbývá než čekat, zdali se k podobnému kroku uchýlí i naše vláda.