uvodka

Hudební akce a festivaly sjednocují lidi po celém světě už odjakživa. Je také všeobecně známo, že navštěvování těchto veřejných akcí je snadný způsob, jak zvýšit vaši náladu, i když jste například úzkostliví a trávíte většinu času zalezlí v rohu. Nicméně nejnovější poznatky přišly s fakty, že živá hudba skutečně může snížit stres a vyvážit náš endokrinní systém.

Za několik let se desítky studií pokusily změřit spektrum účinků hudby na člověka, ale nikdy předtím nebyly tyto testy provedeny s přidanou hodnotou „veřejného prostředí“. Nedávná studie zahrnovala 117 dobrovolníků, kteří se zúčastnili koncertu skladatele Erica Whitacrea. Vědci odebrali vzorky daným subjektům celkem dvakrát, a to s použitím stejných parametrů jednou před akcí a jednou po ní. Výsledky ukazují výrazné snížení kortizolu a kortizonu a změnu tělesné látky DHEA.

Kortizol a kortizon jsou přímo zodpovědné za to, co nazýváme „stres“, a DHEA je nejhojnější steroid v našem těle, který je zodpovědný za snižování hladiny cholesterolu, zlepšuje budování svalů a posiluje imunitní systém. DHEA byla dokonce spojena s některými emocionálními reakcemi, které prožíváme právě i my, EDM people, jako je například „srdečnost“.

Výzkumníci plánují pokračovat i zkoumáním účinků u různých stylů hudby a my už se nemůžeme dočkat, až se vědci dostanou k tomu nejdůležitějšímu stylu, a to jak jinak než k electronic dance music. A protože my v redakci nenecháváme nic náhodě, pár těch akcí jen tak pro jistotu každý měsíc dáme – a co vy?

Zdroj: youredm.com