philips m1x dj recenze 1

Společnost Philips, která je na tuzemském trhu známá především díky svým výrobkům v oblasti audia a videa, přišla na trh s velice zajímavým přístrojem. Jedná se o přenosný reproduktor se zabudovaným mixážním pultem a velice slibným zvukem. Stává se tak velice kompaktním řešením pro všechny DJs, kteří chtějí být více mobilní. Pojďme se podívat, co takový přístroj umí a jak na nás po dobu testování působil.

Konstrukce

Philips M1X-DJ je vyráběn v bílé barvě a ačkoli je provedení z lesklého plastu, tak celek působí velice bytelně. Robustní design se tak perfektně hodí na jakoukoli párty, aby přežil neopatrnou manipulaci i po několika pivech. Po stranách pak nalezneme úchyty, které slouží k připevnění popruhu (je součástí balení) a díky tomu je velice snadno přenosný. Na přední straně jsou pak vykrojená tři velká kola pro zvukový výstup. Za nimi se nachází 4 reproduktory o celkovém výkonu 80W. Ale o kvalitě hudebního přednesu bude ještě řeč.

philips m1x dj recenze 2

Mixážní pult

Na vrchu nalezneme odnímatelnou desku s mixážním pultem. Ten obsahuje dva velké jog kotouče, které slouží pro mixování hudby ze dvou kanálů. Ty jsou velice stabilní, ale za to mají velmi tuhé ovládání. Mně osobně to vyhovuje více, i když chápu, že ne každému se to může líbit. Na druhou stranu to zamezuje jakémukoli „dojezdu“ při srovnávání beatu. Vedle nich nalezneme tlačítka: Play, CUE (stop) a Sync. Zde musím výrobci vyseknout poklonu, že tlačítka jsou kovová a nikoli gumová, tak jak je v poslední době u kontrolérů zvykem. Mají ten správný odpor a skvěle se mačkají.

Uprostřed pak jasně dominují dva fadery, které určují hlasitost jednotlivých kanálů a vedle nich se nachází pitche na určování tempa. Oba se ovládají velice lehce a manipulace s nimi je velmi přirozená. Co může ale působit naopak nestandardně, jsou korekce na ovládání výšek, středů a basů. Ty najdeme navrchu samotného pultu a kromě toho, že jsou ve vodorovné poloze, se s nimi hůře manipuluje, to je dáno jejich malou velikostí. Občas se mi stalo, že prst mi při rychlejším pohybu sjel z pogumovaného povrchu. To není zrovna ideální obzvláště, když přechod mezi skladbami potřebujete udělat opravu rychle a nemáte čas si sním hrát. Levé části pak dominují vstupy pro sluchátka a další zařízení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hudební vstup

A z čeho že to vlastně hraje? Podél vrchní části je vykrojená zdířka, do které zasunete svůj iPad (ano, mixovat lze pouze z Apple produktů), který připojíte za pomocí zabudovaného kabelu s lightning konektorem. Do něj si nainstalujete aplikaci djay 2 od společnosti algoriddm a můžete okamžitě fungovat. Odezva při mixování byla velice rychlá a přesná. Nedocházelo tak k prodlevám, kdy jste udělali nějaký úkon a v programu se to zobrazilo až později. V tomto ohledu se mé obavy nenaplnily a výrobce si zaslouží palec nahoru.

Celý pultík se dá z přístroje odebrat, otočit a zpět zasunout. To slouží pro případy, kdy z přístroje nehrajete, a přesto chcete poslouchat hudbu. Na jeho zadní straně je umístěno tlačítko pro aktivaci bluetooth (funkční s jakýmkoli telefonem, který má bluetooth, tedy nejen iPhone). Přístroj jsem tak pohodlně spároval s mobilním telefonem a pouštěl si na něm hudbu, aniž bych k němu musel vstávat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zvuk

A jak to vlastně hraje? Hudební přednes je jedna z nejdůležitějších vlastností takovéhoto systému, který je určen hlavně pro přenášení na kdejaké mejdany. Neočekávejte tedy zvuk jak z masivního sound systému, ale kvalitně zpracovaný sound, který Vám neutrhne uši. I když vlastně … utrhne. Philips M1X-DJ totiž hraje nahlas a dobře. Zvukový výkon 80W je více než dostačující a pro případ, že by Vám to bylo málo, tak nabízí i možnost připojit jej k externímu zvukovému systému.

Přístroj má zabudované 4 reproduktory, které se chlubí technologií wOOx. Ta zajišťuje hutné a zvukově bohaté basy, které jen tak neutrhnete. A že se to u taneční muziky může určitě stát 🙂 Výšky a středy na mě působili velice odladěně a zvukový přednes u melodických songů byl velice čistý a jemný. Až jsem byl sám velmi příjemně překvapen. Výrobce se pak chlubí, že celá tahle mašinka zvládne muziku i ve vysokých kmitočtech a zvuk je využíván po celém prostoru skříně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Závěr a hodnocení

Narovinu musím přiznat, že jsem k celému zařízení ze začátku přistupoval s velkou skepsí. Čím více jsem si s tím ale hrál, tak o to více mi to padlo do oka. Za jednoznačné plusy bych označil kompaktnost, hudební přednes a jednoduchost celého ovládání. Za hlavní nedostatek pak velikost korekcí, které by mohli být přeci jenom o něco větší.

Společnost Philips každopádně přišla na trh s velice zajímavým produktem a marketingově si jej nechala podpořit u jednoho z nejoblíbenějších DJs světa – Armin van Buurena. Kompletní fotogalerii naleznete na našem facebookovém profilu ZDE.