Naši východní sousedé si pozvali jednu z největších elektronických hvězd. Na Slovensko totiž zavítala jedna třetina Swedish House Mafia – Axwell. Organizátoři slibovali luxusní rozlučku s letní sezónou a exkluzivní oslavu, která se měla uskutečnit 5. září v Incheba Expo v Bratislavě. A jelikož mám tvorbu tohoto švédského krasavce opravdu rád, tak jsem se rozhodl, že těch pár kilometrů z Prahy nebude problém překonat a užít si skvělou hudební show. Zde je TiGiho pohled na celou páteční akci.

K hale jsem přijel kolem půlnoci a hned první překvapení mě čekalo u vchodu. Žádná kontrola … styl „ukaž lístek a běž“ ve mě vždy vyvolá řadu pochybností. Druhé, ale zároveň milé překvapení, mě pak čekalo uvnitř haly. Zde se totiž platilo žetonama (respektive lístečkama)! A jelikož jsem velkým zastáncem tohoto způsobu placení, tak jsem měl radost, že nemusím čekat ve frontě jako na mnoha jiných akcích. Nikdy jsem totiž na baru nestál déle jak minutu. S tím souvisí i kapacita haly, která podle mě byla využita na maximum a lidí bylo tak akorát, aby vytvořili tu správnou atmosféru a přitom se neušlapali. Osobně jsem se obával nízké návštěvnosti, což se však ukázalo jako zbytečné.

Dále pak můžu pochválit ceny na barech, za red bull 2 eura je lidovka. Nabídka sice nebyla příliš pestrá, ale vzhledem k tomu, že jsem ten večer nepil alkohol, tak voda a samotný red bull bohatě postačily. Já jsem se však chtěl soustředit především na hudbu. Tou dobou totiž ovládal mixážní pult Jesper Dahlback a pouštěl nudné a skomírající techno. Ačkoli to neodsuzuji a rád si kvalitní a svižné techno poslechnu, tak tohle opravdu nebylo to pravé ořechové. Říkal jsem si, že o to víc asi vynikne Axwellův výkon, který se měl na pódiu zjevit kolem půl druhé. Jesper dohrál a já očekával příchod headlinera … v tu chvíli se však začali dít divné věci.

Rozeběhlo se nicneříkající intro ve slovenštině (ano, ve slovenštině! zhruba stejné utrpení jako nadabovaný Pán Prstenů) a aby toho nebylo málo, tak se pak rozeběhlo ještě jednou 🙂 Nebyl ale čas myslet na hlouposti, za mixem se totiž objevil ON. Hned první track dával tušit, že to bude masakr. Celou show odstartoval novinkou „This Time We Can’t Go Home“, na které spolupracoval se Sebastianem Ingrossem. Husina mi okamžitě naskočila po celém těle a trvala zhruba tři minuty. Takovouhle hudební erekci jsem neměl nějaký ten pátek a upozorňuji, že nejsem impotentní, jen mě po třináctileté párty-kariéře dokáže máloco překvapit. Švédovi se to však povedlo a já s napětím očekával, která skladba přijde jako druhá.

V tu chvíli mě však zarazil zvuk, který se linul z reprosoustavy, všechno se začalo trhat a zachytil jsem i menší výpadky. Po několika vteřinách někdo přiběhl k Axwellovi a začal se mu hrabat v „nářadíčku“. Od té chvíle to šlo s kvalitou ozvučení brutálně z kopce. Výšky vyhoněné na max (ano, výšky, nikoli basy), kolísavý zvuk, jednou moc nahlas nebo potichu a k úplnému výpadku došlo o několik skladeb později. Už jsem objel mejdany snad po půlce Evropy, ale tak strašnou kvalitu jsem nezažil ani na vesnické diskotéce. Já sice chápu, že organizátoři mají napnuté rozpočty a snaží se ušetřit, kde mohou, ale opravdu je nutné objednat zvukaře z místního divadla? (myšleno ironicky) Já jsem přesně ten typ člověka, který si toho na párty nechá hodně líbit. Dokážu oželet věci jako je absence laserů, drahé pití, fronta na šatnu, mrzký výběr alkoholu … co mi ale opravdu vadí, když je kvalita zvuku tragická!

axwell bratislava fotka dav

Bohužel se tento hrubý nedostatek nesl v průběhu celého Axwellova vystoupení, až naše uši otupěly. I tak jsem se snažil pařit na maximum, protože to, co Švéd předváděl, bylo famózní. V jeho setu nechyběly ani klasické tracky od SHM – Leave The World Behind, Antidote, Don’t You Worry Child či luxusní mashup Greyhound s remixem Tokyo By Night – to už jsem hudebně ejakuloval. Co pak přidávalo na atmosféře, byl dav. Jak Slováci neumí pořádat akce, tak si je umí užít! Grandiózní atmosféra, kterou vytvořilo energií nabité publikum, mi vlila krev do žil a hala na mě působila jako jedno tělo s chutí to tam zbourat. Švéd při svém vystoupení drtil ještě „tepačky“ ve stylu MAKJ & M35 – GO (Showtek Edit) a chybět nesměly ani jeho skvělé mashupy, které má ve své tajné zásobě. Celé představení pak zakončil outro verzí Reload.

Na místě tak byly obří ovace a čas na místního DJe EKG. Tomu sice hned z kraje vypadl zvuk, ale pak to rozjel v opravdu rychlém tempu. Ačkoli jsem slyšel pouze prvních 20 minut, tak na mě působil jako dobře připravený a jeho set měl vývoj. I když se mi jeho reprodukce opravdu zamlouvala, tak cesta domů byla daleká a já tedy vyrazil k domovu. Pokud bych měl udělat závěrečné shrnutí, tak výrazné plus si na téhle akci zaslouží Axwell, „žetonový“ systém a pařící dav. Mínusů by pak byla celá řada, včetně tragického zvuku a ztracených věcí v šatnách (já jsem si tam naštěstí nic nedal). Příště si tedy opravdu rozmyslím, zdali na akci od Free Time Events půjdu.

Edit: A na závěr tu máme perličku. Z tajných zdrojů víme, že za zrušení soutěže „meet and great“ rozhodně nemohl malý zájem lidí, jak se původně tvrdilo, ale neschopnost pořadatelů. O co šlo? Organizátoři před akcí rozjeli soutěž o možnost setkat se s Axwellem. To však bylo několik dní před akcí zrušeno z důvodu malé účasti. Realita je ovšem taková, že kluci to prostě zapoměli domluvit s Axovým managementem 🙂 Ten jim pochopitelně vystavil stopku, protože nic takového nebylo dopředu domluvené. Tím však sranda kolem této pořadatelské agentury nekončí. Poté, co se začali ozývat nespokojení návštěvníci na facebookové stránce události a začali vyhrožovat žalobama (spousta lidí nemá svou bundu, kterou odložili do šatny), tak ji pořadatelé prostě smazali. Podle mě to dosáhlo vrcholu, který těžko někdo trumfne.