magnetic
Foto: Milan Vrzal

Ano, nechce se tomu věřit, ale prosincový Magnetic Festival byl už desátým dílem této úspěšné halové série. Naplněná letňanská hala opět bouřila elektrizující atmosférou a různorodý line-up znovu nabídl zajímavá jména současné elektronické taneční scény.

Představovat prostředí PVA Expo v pražských Letňanech by bylo nošením dříví do lesa, neboť Magnetic Festival se v něm uskutečnil již podesáté. Jubilejní pokračování využilo znovu osvědčených prostor a postupů – z našeho pohledu fungovala například šatna bezproblémově, palec nahoru pak dáváme za lockerboxy, které jsou na Západě standardem. Ani na barech jsme nenarazili na problémy, na řadu jsme se pokaždé dostali poměrně rychle. Dobrou praxí Magneticu je také poladěný zvuk. Co nás potěšilo, to byla obří, velmi široká LED stěna, která sahala bezmála přes celou kratší stranu hlavní haly. I projekce na ni promítané se vydařily, fotografové si pochvalovali povedené záběry na digitální galaxii a podobně. Tentokrát nebylo vyprodáno, takže vstupenky byly dostupné i na bráně, přesto byl bezmála plný dům. Areál se otevřel po sedmé hodině večer a party skončila v šest ráno. K dostání byl velmi široký merchandise a soudě dle pohledů na mnohé návštěvníky, prodával se úspěšně. Přidejme světelný park, hromadu laserů, po okraj naplněnou halu nadšených fanoušků elektronické taneční hudby – a máme vytuněný mejdan!

Hudebně bylo opravdu z čeho vybírat. Magnetic otevřela dvojka Moksi z labelu Barong Family, stáje založené Yellow Claw. Další v pořadí byla dvojice Chocolate Puma, která se proslavila pod nickem Riva se songem Who Do You Love Now?, který nazpívala Dannii Minogue, mladší sestra Kylie. Polovina tohoto holandského dua se rovněž zasloužila o objevení slavného Laidback Lukea. V době našeho příchodu se právě žezla ujímala další DJská dvojice, tentokrát z Itálie – Merk & Kremont. Milánští borci se letos jen těsně nedostali do první stovky DJ Magu, obsadili 103. pozici. Hned zkraje zabodovali peckou Duke Dumont – Ocean Drive ve svém vlastním mash-upu. V jejich setu nechyběl ani Major Lazer & DJ Snake, Galantis, zajímavá verze Beyoncé – Crazy In Love (opět jejich vlastní mash-up), megahit Reload, symbol letošního léta Kungs vs. Cookin’ On 3 Burners – This Girl, dále Alan Walker, Clean Bandit – Rather Be v jejich vlastním remixu a další. Největší úspěch měl asi Merk & Kremont mash-up Barricade vs. Waiting For Love vs. Strong a také Merk & Kremont singl Get Get Down. Velmi dobrý set, z mého pohledu nejlepší z celého večera.

hardway-magnetic-festival

Pětadvacetiletý Holanďan Jay Hardway nastoupil za DJský pult v jedenáct hodin večer a i on se nechal svést a použil Axwellovu dokonalou Barricade. Ovace mu přinesly i další kousky z povedené sady, například Garrixův singl Lions In The Wild, cover Dzeko & Torres feat. Delaney Jane – L’Amour Toujours v Tiëstově editu nebo Hardwayův mash-up s použitím hitovky Coldplay – Viva La Vida. A ano, není možné nezmínit Swedish House Mafia – One. Odbila půlnoc a své místo zaujali Yellow Claw. Tito amsterdamští borci nejsou úplně šálek mé kávy, nicméně fanoušci trapu a příbuzných stylů museli být spokojeni. Body si zasloužila skvělá Tiëstova skladba Wasted. V jednu hodinu ráno dostal prostor headliner a okamžitě se do toho pustil. R3hab si získal publikum hned svým intrem, ve kterém se (a brzy po něm opakovaně) objevil jeho možná největší hit s Nervo a Ummetem Ozcanem s názvem Revolution. Další v pořadí byl singl s Headhunterz – Won’t Stop Rocking. Publikum šílelo na Deep Down Low a nadšení vzbudil i track Calvin Harris & Disciples – How Deep Is Your Love v jeho a Calvinově remixu.

15626435_1249428691789643_3303895681698746696_o

Ruce nahoře nechyběly u letošního velkého hitu The Chainsmokers feat. Halsey – Closer. Z dalších článků R3habova vánočního řetězu jmenujme MAKJ & Lil Jon – Let’s Get F*cked Up, výborný R3habův singl Karate (v kooperaci s přízračným KSHMRem), dalšího Calvina Harrise (tentokrát Burnin‘, na kterém se právě R3hab rovněž podílel) a v závěru oblíbený Ping Pong. Headliner svou roli zvádl! A co jeho nástupce, Američan TJR? I ten dostal hodinu a půl a zhostil se jí snad ještě lépe. Vlétl na nás ve stylu bouncu v čele se svým singlem Bounce Generation. V jeho sadě jsme rozpoznali například Rune RK – Calabria (Firebeatz Remix), dále Gorillaz, Galantis, pochvalu si zasloužil Avicii – Waiting For Love (Headhunterz & Carnage Remix), singl TJR – We Wanna Party a v neposlední řadě i ikoničtí Dada Life – Kick Out The Epic Motherf*cker. Co mě osobně dostalo nejvíc, to bylo použití geniálního Freddieho Mercuryho ve skladbě Queen – Bohemian Rhapsody nebo klasická pecka Muse – Knights Of Cydonia, která je ve světě EDM proslavená úžasným John 00 Fleming Wizzy Noise remixem.

V mashupu znovu padlo Closer, znovu padlo Lean On, perfektní ale byly Tiëstovy Secrets (na kterých opět spolupracoval magický KSHMR). Skutečně velmi dobrý set. Na následujícího Francouze Floriana Picassa už nám proto bohužel nezbyly síly, celý festival pak uzavřel zkušený domácí borec John Culter. Podtrženo, sečteno, organizátorům Magnetic Festivalu se znovu podařilo uspořádat pravděpodobně nejzásadnější EDM party pražského podzimu – a jarní edice této akce se už zase blíží!

15675836_1249428998456279_5921459973988968258_o