mácháč

Nejprestižnější český letní EDM festival oslavil 15 let své existence, a to – jak jinak – ve velkém stylu. Na své si přišli fandové jak zahraničních hvězd, tak domácí DJské špičky 🙂

Slovo „špička“ samozřejmě myslíme s nadsázkou, ale je fakt, že z top českých DJs na Mácháči chyběl málokdo. Festival od té doby, co se v roce 2011 stal dvoudenním, nabízí prostor opravdu velkému množství domácích borců včetně DJských talentů, kteří o své místo v line-upu bojují v soutěži. A co vlastně pověstnou prestiž Mácháč Festivalu způsobilo? Jednak je to kouzelné místo na pláži Klůček, ze které je nádherný výhled na celé Máchovo jezero a protější pláž Staré Splavy a nejbližší vrchy Borný a Šroubený, ale také impresivní seznam DJských hvězd, které se v Doksech již představily: Tiësto, Axwell, Paul van Dyk, Junkie XL, Dimitri Vegas & Like Mike, W&W, Dada Life, Carl Cox, Ferry Corsten, Boy George, Sidney Samson nebo Marco V. Uznejte, užívat si festival ve společnosti takovýchto veličin a zároveň bořit své nohy do písku jezerní pláže, to je dokonalá kombinace. Stejného názoru pak byly tisíce a tisíce partypeople, neboť akce se pár dní před začátkem vyprodala a areál opravdu praskal ve švech.

sander

V letošním roce se v line-upu nabízelo více než 100 jmen. Headlinery pátečního dne byli Don Diablo z Holandska, jeho krajané Firebeatz a žabožrout Cedric Gervais, které doplňovali Disciples a Madeon. Nechyběl u toho slovenský borec EKG a z českých jmen uveďme například raketově rostoucí projekt Matamar. Na vedlejších stageích se představil například Richie, MIO, Brian nebo náš stájový SIZE expert Jesper. Sobotnímu dni vévodili opět Holanďané, tentokrát Sander van Doorn a Julian Jordan, dalším zahraničním jménem byli Goldfish. Na hlavní scéně pak zahrály i takové legendy, jako jsou Bidlo, Loutka, Michael Burian, Enrico nebo Chris Sadler, mladší generaci zastoupili například Brian ve svém projektu Audiorockers nebo Richard Reynolds. Na dalších scénách jste mohli zastihnout deejane Mejsi, věčně usměvavého Bon Finixe, projekt Angry Beats či našeho šéfredaktora TiGiho. Velmi zajímavé obsazení měla i techno stage, v čele s Pavlem Krejdlem, Tokym, Džejárem, Luccou, Orbithem či Kaisersozem.

I v letošním roce stála hlavní scéna na hladině jezera a její design se rok od roku upgraduje, letos se nám zejména její nasvícení zdálo jako už opravdu špičkové. VIP návštěvníkům se v jejím sousedství nabízí terasy, electro/progressive stage obsadila obří stan. V jeho sousedství svůj velký stan rozbila i techno stage, druhou plovoucí scénou pak byl chill-out v režii cigaretové firmy, kde jsme si užili dost legrace, například absolvováním fiktivní svatby. Barů byl dostatek, fronty jsme nezastihli ani na vstupu. Složitější to bylo s toaletami, což je ale daň za krásné, přírodní místo, s tím je těžké konstruktivně pracovat. Na místě nechyběla spousta shopů, dostalo nás mobilní KFC. Co je na Mácháči legendární, to je atmosféra. Jedná se o jakousi rozlučku s prázdninami, kterou si každý přijede po svém užít, takže panuje výborná nálada a všudypřítomné úsměvy. Počasí letošní party přálo. Někteří z nás mají v živé paměti ročníky 2005 nebo 2006 a nutno poctivě uznat, že organizátoři od té doby ušli dlouhou cestu a na festivalu zapracovali natolik, že si svou top pověst zaslouží.

tigi

A co bylo letos na Mácháči ke slyšení? Mezi páteční vrcholy patřil například Dimitri Vangelis & Wyman & Steve Angello – Payback z rukou Cedrica Gervaise nebo kombinace Dimitri Vangelis & Wyman – ID2 + Sebastian Ingrosso & Tommy Trash feat. John Martin – Reload z rukou projektu Firebeatz. V sobotu nezapomněl Michael Burian na svou legendární Vltavu, ale zahrál také Tiëstovy Secrets nebo vokál Are You With Me od Lost Frequencies. Julian Jordan se prezentoval Jungle Bae od Jack Ü, aplaus mu zajistil i Martin Garrix a jeho Don’t Look Down a nás potěšila kombinace Greyhound s Boneless od Aokiho. Ani Sander van Doorn nezapomněl na Secrets, nicméně na konci svého setu naopak překvapil aktuální hitovkou Watermät – Bullit a vzápětí legendární ikonou Energy 52 – Café Del Mar. A náš TiGi? Bylo by neetické ho tu oslavovat, nicméně je fakt, že zařazení Harrisovy, Hardwellovy a KHSMRovy produkce atmosféru v electro/progressive stanu spolehlivě odpálilo. Vrcholem pak bylo populární Sun Is Shining a má srdcovka Ladi Dadi. Takže? No … zase za rok!!

Foto: Bubbo a Milan Vrzal
Kompletní fotogalerie pak na facebooku Mácháče.