Foto: Milan Vrzal, Palci

Koncept Magnetic Festivalu jistě není třeba nijak blíže představovat. Stejně jako letňanské výstavní prostory, ve kterých se již tradičně koná. Projekt Vini Vici je na elektronické scéně rovněž velice dobře známý. Ale jak tohle všechno jde dohromady? Velice jednoduše a hlavně – úspěšně!

Line-up jarního Magneticu otevřela dvojice Phlegmatic Dogs, což jsou dva Rusové žijící v Moskvě, Demian a Sláva. Působí spolu od roku 2010 a zaměřují se na bass house. V devět hodin večer je vystřídal Steff Da Campo, vlastním jménem Steffen de Vries, téměř čtyřicetiletý Holanďan, který v loňském roce oslavil už 20 let na scéně. Vydává na takových labelech, jako jsou Hexagon, Spinnin Records, Armada, Axtone nebo Kontor. Hraje kombinaci housu, electro housu a groovy bass housu.

Ten svůj set startoval pro již slušně zaplněnou halu, která letos doznala několika úprav, od změny postavení VIP až po menší množství toalet, které nepotěšilo zejména dámy, stojící v dlouhé frontě. Stejně tak se zmenšila kuřácká zóna, která zároveň sloužila jako jediný vstup do haly, což pro změnu nepotěšilo nekuřáky. Zpět ale k Steffanovi. Ten svým setem perfektně zapadl do hodiny, na kterou byl určen, a pozvolným zrychlováním převážně bass housových rytmů dostal celou halu do varu.

Další v pořadí pak byli Lucas & Steve. Lucas de Wert a Steven Jansen pocházejí z holandského Maastrichtu a i oni spolu působí od roku 2010, hrají house a future house a jsou součástí stáje Spinnin. Proslavili se například předělávkou slavné pecky Barthezz – On The Move. V letošním roce jim vyšel singl dokonce se samotným Arminem.

Pro mě osobně asi nejvýznačnější zástupci moderního future housu, kteří umí produkovat masivní skladby. Jejich set byl tak plný jejich vlastní tvorby a hype umocňovaným mikrofonem. Ke slyšení bylo Source, I Could Be Wrong, jejich remix na Happy Now, Summer On You či hitovka Losing It, při které doslova bouřila celá hala. Asi jeden z nejlepších setů celého večera. Pomyslnou třešničkou na dortu byl singl Zlatíčka od českého rapera Kapitána Dema, který Lucas & Steve zcela vážně zahráli.

S úderem jedenácté hodiny večerní za DJský pult nastoupila legenda. Lucas Cornelis van Scheppingen aka Laidback Luke. Popisovat, za co všechno nese tento holandsko-filipínský míšenec odpovědnost, by bylo opravdu na dlouho. Pro zajímavost, Mr. Double L je přeborníkem bojového umění. V kung fu dokonce reprezentoval Nizozemsko na mistrovství světa v roce 2013. Jeho asi nejslavnější kolaborací je ta na tracku Leave The World Behind, tedy s nikým menším, než je Swedish House Mafia.

Na Magneticu výrazně zabodoval svou další legendární skladbou Turbulence, kterou napsal se Stevem Aokim. A dál se Aokiho ještě dost dlouho držel – například prostřednictvím skladby z Project X OST jménem Pursuit Of Happiness v jeho remixu nebo jeho slavným singlem No Beef. V Lukeově povedeném setu zazněl i Post Malone – Better Now, dav si zajumpoval na Crowd Control, znalci ocenili Daft Punk – Aerodynamic  a v závěru všechny pobavil imperiální hvězdný pochod v Tujamově remixu!

Headlinerem květnového Magnetic Festivalu měl být projekt Vini Vici. A dlužno dodat, že výkon odpovídal očekávání. Toto izraelské DJské duo tvoří Aviram Saharai a Matan Kadosh. Prahu sice tentokrát navštívil jen prvně jmenovaný, to ale na atmosféře nijak neubralo a psytrancový nářez doopravdy rozsekal celý taneční parket. Vini Vici se masivně proslavili megahitem Great Spirit, na kterém spolupracovali s již zmiňovaným Arminem. Tato bomba nasbírala milion shlédnutí na YouTube za pouhých pár dní. Strmě rostoucí kariéra těchto Izraelců pod značkou Vini Vici započala v roce 2013 a jejich doménou je mainstream psytrance s progressive prvky. Málokdo však ví, že oba dva společně s Itaiem Spectorem působí v jiném psyprojektu Sesto Sento daleko déle – první album jim vyšlo už v roce 2002!

Už samotné intro na Magneticu bylo působivé – asi všichni poznali ikonický track Adiemus. Prvním tanečním songem pak byl Armin & Vini Vici & ALOK – United, následovaný Hilight Tribe – Free Tibet (Vini Vici Remix). Nemohl chybět singl W&W & Vini Vici – Chakra, Arminovo Blah Blah Blah, Arminův Ping Pong, celá hala si zatleskala na čisté We Will Rock You, švédské fanoušky potěšil Otto Knows – Million Voices, epický byl sampl Push The Button, opět zazněl zpěv Post Malone (tentokrát Rockstar) a v samém závěru neuvěřitelná kombinace Armin & Vini Vici & Hilight Tribe vs. The Verve – Great Spirit vs. Bittersweet Symphony (Vini Vici MashUp).

A ano, abych nezapomněl, v téhle sadě zazněly i další vtipné retro klasiky v mashupech: Bon Jovi – It’s My Life, The Prodigy – Firestarter, 4 Non Blondes – What’s Up, The Cranberries – Zombie, Safri Duo – Played-A-Live nebo Faithless – Insomnia. Dá se říci, že Vini Vici přináší psytrance mezi „obyčejný“ lid a nedělají z něj tak okrajový žánr taneční hudby.

Ani další jméno v line-upu nebylo žádné ořezávátko – byl jím Will Sparks. Tento 26letý Australan pochází z Melbourne a je právě předním představitelem stylu pojmenovaného melbourne bounce. I jeho nástup byl impozantní. Will poté zahrál například svůj song Sick Like That, The March, Tombstone nebo své nové ID s Reece Low, kterému předcházel break od deadmau5e. V tu chvíli to v hale doslova vřelo a nutno podotknout, že právem, protože tohle byl možná nejlepší set večera – a že Will neměl lehkou úlohu po předchozím psytrancovém nářezu.

Ve tři ráno DJský pult převzalo duo TV Noise. Tito dva Holanďané z Utrechtu se hned v úvodu své kariéry upsali labelu Spinnin, vydávají ale i na Revealed nebo Doorn Records. Členy této dvojice jsou Jelmer ten Hoeve a Jasper Gelderblom. Na Magneticu bylo jejich hraní, alespoň tedy pro nás, velmi příjemným překvapením! Potěšil mashup Breack od Martina Garrixe s More Than You Know nebo Get Up od RetroVision s acapellou Summer.

V samotném závěru nás potěšila Axwellova oblíbená skladba TV Rock – In The Air. Popovější nádech této hodině pak dodal například Macklemore, Jay-Z, Darude – Sandstorm, Macarena nebo The Black Eyed Peas. Jak vidno, TV Noise nemají problém styly opravdu promíchávat.

Ve čtyři ráno nastoupil na stage Loopers, 28letý Holanďan působící na MixMashi nebo STMPD a hrající převžně bass house.  To už nám však bohužel nesloužily nožičky. Celý festival obligátně uzavíral domácí John Culter. Za nás určitě naplno užitý večer s přáteli. Znovu bych pak zejména ocenil nulové fronty na barech, žádné čekání u šatny či vstupu, a vypíchnout můžeme i kvalitní zvuk, který je na „Magneťáku“ vždy v topu. Kritiku si pak zaslouží zmíněná kapacita záchodů (zejména u holek). Každopádně už nyní vyhlížíme line-up prosincové edice. See Ya There!