Foto: Danilo Lewis

Série šestnácti evropských zastávek v rámci vydání jejich posledního alba Memories … Do Not Open je dalším krokem tohoto dua po čtyřiceti úspěšných show, které absolvovalo po velkých arénách Severní Ameriky. Mezi vybraná města se připojila i Praha, která byla po Vídni hned druhou zastávkou jejich evropského turné. Jak dvojice amerických producentů a DJů skloubila DJský set a živé vystoupení v holešovické TipSport aréně? To se dozvíte v našem reportu.

Trošku netradiční mejdan, který měl naplánovaný start v osm večer a končil o tři hodiny později, tedy v jedenáct, se v neděli odehrál na pražském Výstavišti, kam zavítala dvojice amerických DJů a producentů Alex Pall a Andrew Taggart, známá jako The Chainsmokers. Pro tuzemského návštěvníka nepříliš tradiční koncept, kdy se DJs objeví v „koncertní roli“ – ale ne však úplně neznámý. Podobnou situaci jsme tu už měli v roce 2012, kdy v rámci svého rozlučkového turné přijela do O2 Areny „božská“ trojice známá jako Swedish House Mafia. Pár odlišností by se tu přeci jen našlo, a to především ve větším důrazu na zmíněnou koncertní roli.

Celou akci v podobě předskokana obstaral britský projekt Sigma, kteří v rámci svého 45minutového vystoupení zrovna nešetřili dávkou „komerce“ a už od prvního tracku bylo jasné, že tady to „klubový“ warmup nebude. Ačkoli by zkušený návštěvník tanečních akcí mohl být překvapen, tak účel to splnilo naprosto výborně. Trackselection, tvořená ze skladeb typu Martin Solveig & GTA – Intoxicated či J.Balvin, Willy William – Mi Gente, byla přesně to, co si publikum žádalo. Hromadný zpěv rozezněl halu při jejich největší hitovce Nobody To Love a na konec nemohla chybět ani skladba Find Me, která má mimochodem hezký klip s herečkou Millie Bobby Brown, známou ze seriálu Stranger Things.

Dav byl rozehřátý na správnou úroveň a následovala patnáctiminutová pauza, která znamenala předzvěst hlavního vystoupení večera. Správné zahřátí tancechtivého davu si organizátoři chtěli pravděpodobně pojistit, a tak návštěvníkům pro jistotu ponechali bundy v jejich kompetenci. Ano, na akci nebyla přítomná šatna! Jeden z největších organizátorských failů, který za svou patnáctiletou párty kariéru pamatuji. Na taneční akci v únoru, pro X tisíc lidí, nedat lidem možnost odložit si své věci. Celá věc je o to nepochopitelnější, že by to pro organizátory znamenalo další zisk. Tady Live Nation, která se řadí mezi nejzkušenější pořadatelské agentury na našem trhu, šláplo naprosto vedle. Podobně amatérská situace se odehrávala i na barech, kde výběr ve stylu „pivo, vodka, kinder bueno a párek s chlebem“ dával tušit, že tady jste spíš na hokeji, než na taneční akci.

Ani to nám však nezkazilo radost při nástupu hlavních hvězd večera. Kolem deváté hodiny se na pódiu objevili The Chainsmokers. Kluci za mixážním pultem a hned první track dával tušit, že tohle asi nebude „typický“ koncert pro maminky s dětmi, které se v davu také vyskytovaly. Otvírák totiž obstaral trapově-rockově laděný singl Fuck It od Riot Ten & Sullivan King, který byl doplněn vokálem známé hitovky Closer. Ačkoli mnoho DJs či muzikantů nasadí první track takovým způsobem, aby publikum dostali do varu, tak nutno podotknout, že tohle bylo klasické festivalové tempo headlinerů.

To nepolevilo ani druhým počinem. Pokračovalo se totiž v nastaveném tempu a reproduktory otřásal zvuk Bro Safari & Dion Timmer – Proper. V tu chvíli se někteří návštěvníci kolem nás začali po sobě nechápavě otáčet. Přiznejme si, že z rádiových hitů The Chainsmokers není úplně zřejmé, že na jejich show můžete čekat takovouhle sadu. Toho jsou si samozřejmě vědomi i hlavní protagonisté, a tak během večera předvedli perfektní harmonii mezi DJským setem a „koncertem“.

Kromě výkonu za mixážním putlem jsme se dočkali i nemála vsuvek v podobě živých aktů, kdy Alex stál za klávesami a Andrew se klasicky zmocnil mikrofonu. Třetí do party byl pak bubeník Matt McGuire, který v průběhu večera předvedl i číslo s hořícími hůlkami. Tomu nadšeně aplaudovala i naplněná hala. Celé jejich vystoupení pak bylo trošku na houpačce, kdy jsme z hutných tanečních pasážích přecházeli do pomalejších slaďáren z jejich produkce. A fungovalo to skvěle. Ač tempo skákalo jak o závod, tak v průběhu večera se nevyskytlo hluché místo, které by jejich show brzdilo.

Vrcholem byl jednoznačně singl Something Just Like This, který stvořili společně s populární kapelou Coldplay. Ani tady se nekonal nějaký playback nebo pouze přehrání originálního tracku, ale znovu ovládl mikrofon Adrew – a nutno podotknout, že úspěšně. Hlas Chrise Martina je sice nenahraditelný, ale živý zážitek v podání skladby od jejich spolutvůrců snesl i ta nejpřísnější měřítka. Velký aplaus sklidila i skladba Sick Boy, která před necelým měsícem dostala i povedený videoklip. Velkou pochvalu zaslouží i projekce, které byly během celého večera striktně sladěné s právě znějící hudbou a některé opravdu vtipně pojaté v komiksovém stylu.

Sečteno a podrženo. The Chainsmokers nabídli něco mezi koncertem a DJským setem a ukázali tak obří kompromis mezi taneční hudbou a popovým přednesem, který fungoval velmi dobře. Originální a zábavné. Obří mínus si pak bohužel zaslouží pořadatel za nepochopitelnou absenci šatny.