Tento víkend probíhá v holandském Amsterdamu, jedna z největších událostí v oblasti elektronické a taneční hudby – Amsterdam Dance Event. V rámci tohoto svátku, proběhne například vyhlášení výsledků DJ Mag TOP 100, nechybí ani klubové či halové parties, na kterých vystupují ty největší DJská esa. Jedné takové párty jsem se zúčastnil a tady jsou mé dojmy.

Cíl cesty byl jasný, amsterdamská supermoderní aréna Ziggo Dome, kde měli zahrát dva nejlépe vydělávající DJové současnosti – Tiesto a Calvin Harris.
Na cestu jsme vyrazili z Prahy autem a v holandském hlavním městě jsme byli za devět hodinek, ubytovali se na hotelu a vyrazili do haly. Ta se nachází v jižní části města poblíž Amsterdamské Areny, na které hraje slavný fotbalový tým Ajax Amsterdam.

Ziggo Dome

Ziggo Dome

Ziggo dome je krásná moderní hala, která splňuje všechny parametry pro pořádání podobných eventů. Jelikož je nedávno postavena, tak vše je nové a luxusní. Speciální vyhrazené prostory pro kuřáky s odvětráváním, dobře zařízené bary s dostatečnou kapacitou, šatny, locker boxy či luxusně vycpané sedačky s dostatečným prostorem (O2 arena by mohla závidět). Uvnitř se pochopitelně platí žetony, které můžete vyměnit v dostupných automatech uvnitř haly. Tohle placení má jednu zásadní výhodu … neexistují fronty ! Na každém baru jsem byl první na řadě a upozorňuji, že bylo vyprodáno (12 000 lístků). Barmani měli čas i na další věci, než jen vybírání peněz a počítání drobných mincí. Kdy to konečně českým promotérům dojde ?
Co se týče nabídky nabízených nápojů, tak ta byla standardní jako na kterékoli jiné akci (pivo, vodka, energy, rum, cola atd). Co se však týče nabídky jídla, tak to je jiná liga! Po celé aréně bylo tolik druhů jídla, že i Jirka Babica by koukal. Nejvíce mě dostal stánek s hranolky. Kde měli vyskládané brambory, vy jste některé z nich vybrali a tu před vámi oloupali, nakrájeli, usmažili a navrch dali kýbl majonézy. Hotovo … tomu říkám servis.

K čemu ten náramek ?

Do haly jsme se dostali kolem jedenácté hodiny, kdy mixážní pult ovládal mladičký talent Danny Avila. Tenhle osmnáctiletý týpek vystupuje ve svém věku na těch největších eventech a prosazuje se zejména díky své produkci, kterou má na svůj věk neuvěřitelně dobrou. Potěšil nás zejména trackem Reload od Sebastiana Ingrossa a Tommyho Trashe a svou skladbou Voltage. Nicméně většinu času jeho setu jsme věnovali prohlídce haly a speciálního náramku, který nasazovali všem u vstupu. Byla vněm baterie, pár LEDek ale nedalo se to nikde zapnout – v tu chvíli mi došlo, že to budou řídit vzdáleně a synchronizovaně. To znamenalo jediné, najít si místo nahoře na tribuně, abychom na tu show dobře viděli. A vskutku, že tomu tak bylo.
Po skončení Dannyho se rozjela pětiminutová Heineken show (hlavní sponzor večera), která rozblikala celou halu a výsledný obraz vypadal úchvatně. Dámy a pánové těchto pár světýlek posunulo párty na další level, za sebe mohu říci, že jsem oněměl. Celkový dojem byl vskutku epický a ty hlavní taháky měli teprve přijít. Prvním z nich byl …

Calvin Harris

Kdo by ho neznal ? V rádiích se točí jeho hity, jak cigaretové krabičky u Zemana na stole a v hitparádách se pravidelně objevuje na prvních pozicích. Svůj set začal hitovkou Sweet nothing a v krasojízdě pokračoval něčím mnohem tvrdším.
Ostatně celé jeho vystoupení bylo o něco tvrdší, než jak jej můžete znát z rádia. Pochopitelně jsme mohli slyšet skoro všechny jeho provařené tracky, avšak většinou v remixech či mashupech.
Publikum reagovalo velice bouřlivě a dávalo producentovi skvělou zpětnou vazbu. Největší potlesk od obecenstva jednoznačně sklidil za track i need your love. Při jeho setu se také naplno rozjela světelná show a my si tak vychytávku s náramky mohli vychutnat až do dna.

Celé hraní zakončil novinkou Under control, na které spolupracoval společně se švédským producentem Alessem. A my už netrpělivě očekávali miláčka domácího publika …

Tiesto

Jak je tomu poslední dobu zvykem, tak svůj set začal mashupem Lany del Rey, Rehaba a Quitina – Chasing Young and Beautiful. Pokračoval tvrdou hitovkou Move to the Rhythm na které spolupracoval s italskou dvojkou Nari and Milani. Většina jeho setu se nesla v duchu progresivnějšího housového zvuku a na kvalitní soundsystému to působilo vskutku impozantně.
Ten byl mimochodem celý večer čistý a perfektně sladěný (tohle prostě Holanďani umí).
Na Tijsovi bylo vidět, že rád hraje doma. A lidem to dával jasně najevo, nejen do mikrofonu ale i tím co vyváděl za mixpultem. To samozřejmě fungovalo i obráceně. Fanoušci byli u vytržení, že si mohou na svého miláčka zase zapařit a vychutnat si tak jeho skvělý cit pro hudbu.
V davu jsme viděli i vlajky wellcome home , které dávali jasně najevo, že si ho tady stále váží.

Jeho set utíkal velice svižně, light show jela stále na maximum a do toho se občas přidal nějaký ten ohňostroj či konfety. Tiesto však koncem svého setu velice přitvrdil a pustil také pár hardstylových tracků. A co si budeme povídat, tenhle styl v Holandsku prostě frčí.
Lidé začali pochodovat na takové pecky jako Technoboy and Isaac – Digital playground či The opposites – licht uit (coone remix).

Pan Verwest nezapoměl zahrát ani své starší hitovky, aby potěšil ty co zašli zavzpomínat a vrátit se zpátky do minulosti. My si nejvíc zaskákali na jeho klasiku Flight 643, která nás odlepovala z podlahy úplně sama ale největší ohlas publika měli klasiky – Traffic a Adagio for Strings, skutečně jsem v tu chvíli čekal, že hala spadne.

Tiesto at Ziggo dome 2013

To už se ale jeho set chýlil ke konci a my se odebrali směrem na hotel. Ještě vyzvednou věci z lockerboxu a hurá na parkoviště pro auto. Při odchodu jsme dostali leták, na kterém bylo napsáno See you next year. A já souhlasím … uvidíme se příští rok, protože tohle za to stálo.

TiGi