commerz bank arena

Jedna z nejlepších akcí letošního roku, asi tak bych nazval tenhle obří klub, který jsem měl možnost navštívit již podruhé. Ale pojďmě pěkně popořadě. Německá rádiová stanice BigCityBeats, pořádala již druhým rokem obří megamejdan na počest svých narozenin. Jako hosty si pozvala ty nejlepší DJs světové špičky a třešničkou na dortu bylo živé vystoupení legendárních Pet Shop Boys. Párty byla rozdělena do dvou dnů a konala se na fotbalovém stadionu tamního místního klubu. Ten má však skvělou zatahovací střechu a celé to budilo dojem, jednoho velkého klubu. Výborná dopravní dostupnost, záruka kvality a našlápnutý mejdan … to byly hlavní důvody, proč jsme se rozhodli vypravit se z Prahy až za hranice.

Sobota

Z našeho hlavního města jsme dorazili zhruba po pěti hodinách klidné jízdy a na přilehlém parkovišti jsme nechali zaparkované auto. U vstupu jsme prošli obligátní kontrolou a vzhůru k hlavnímu pódiu. V tu dobu ho ovládal mladičký Danny Avila a my se rozhodli ohřát panáčkem vodky na baru. Ty se dali zakoupit za pomocí žetonů, které jste mohli bezproblémově na každém rohu vyměnit. Při počtu cca 25 000 lidí to pak zabránilo jakémukoli tvoření front či zdržování se na baru. Už aby se to chytilo i na českých festivalech. Navíc v aréně platil zálohový systém, kdy jste za prázdnou lahev dostali zpět jedno euro a tak bylo všude krásně čisto i po dvou dnech paření. Ale pojďme zpět k DJům, protože za mixážní pult si stoupl náš favorit – Alesso.

Ten nezačal jinak než svým trackem – Nillionare v kombinaci s Raise Your Head. Pokračoval novým remixem na Apocalypse od Krydera & Tom Staara a nezapoměl ani na Years, City Of Dreams či If I Lose Myself a Under Control. Jelikož Alessův set byl převážně tvořen z velkých hitovek, tak dav fungoval naprosto skvěle. Ruce nad hlavou, zpívání melodií a perfektní atmosféra, do toho skvělý výkon DJe, to byl naprosto parádní začátek párty. Švédského mága vystřídal američan – Steve Aoki.

steve aoki frankfurt

Kdo ho někdy viděl vystupovat naživo, tak jistě ví, že hlavní roli v jeho setech hrají dorty 🙂 I tentokrát jsme mohli vidět natěšené fanoušky, kteří měli nápis: „Cake Me“ a zběsile sním mávali pokaždé, když Steve uchopil dort do svých dlaní. Chybět nesměla ani obligátní jízda na člunu či sprcha ze šampáňa. Ta hudební část se pak skládala převážně z jeho produkce. Turbulence, No Beef, Project X či jeho remix na 2 Unlimited – Get Ready For This. Dav si jeho vystoupení evidentně užíval a dával to svým šílenstvím značně najevo. V půl desáté pak sobotu uzavřel velký experiment – koncert Pet Shop Boys.

Neuvěřitelná nostalgie. Zpěvákovi Neilu Francisi Tennantovi bude letos už šedesát let a od vydání původní verze West End Girls letos uplynulo právě třicet let. Nutno podotknout, že atmosféra nebyla taková jako při vystoupení vrhače dortů, ale hudební zážitek neuvěřitelný. Skladby jako: Axis, One More Chance či Always On My Mind a Go West, mě opravdu dostávali do varu. Nezbylo než jen uznale zatleskat a jít se do hotelu vyspat a připravit se na druhý den.

Neděle

Druhý den odstartoval Deorro, který postavil svůj set na osvědčených hitech a své produkci (Yee, Bootie In Your Face). Toho vystřídali headlineři letošního Mácháč festivalu – Showtek a párty tak dostala poměrně zajímavé obrátky už kolem poledne. We Like To Party, Bad, Get Loose, Bouncer, Cannonball nebo Booyah … to jsou trackym které jsme čekali. U toho posledního jsme se dokonce dočkali o živého vystoupení zpěváka! Brzy po poledni se na nás vrhnula americká sesterská electro/dubstepová dvojice Krewella, a vzala to od podlahy – hardstylovou verzí Tsunami. Publikum se samozřejmě dočkalo megahitových singlů Alive, Live For The Night, Legacy (Save My Life), Enjoy The Ride a We Go Down Together, ale také Futuristic Polar Bears – Back To Earth, dubstepové verze We Will Rock You či floorkilleru Sandstorm. Ta energie byla z holek přímo cítit a publikum vibrovalo na stejné vlně. Co jsem však nečekal, že šílenství bude pokračovat i s další dvojicí – Dada Life

Banány a šampaňské létalo všude. Energetický set, doplněný perfektními animacemi. Něco tak povedeného jsem na obrazovkách mejdanů dlouho neviděl. Z hudební produkce jsme se pak mohli těšit zejména ze skladeb: Kick Out The Epic Motherfucker, Ping Pong, Payback, Higher State Of Dada Land, Galantis – You, TJR & VINAI – Bounce Generation, Dada Life – This Shit Is Bananas nebo Dada Life – Born To Rage. Pokud jste je nědy viděli hrát živě, dokážete si tu paniku jistě představit. Duo W&W pak postavilo svůj set prakticky na své produkci a tak ke slyšení bylo: Thunder, Lift Off, Bigfoot, Ghost Town, Rocket či remix na This Is What It Feels Like.

showtek frankfurt

Střídačku provedl mladičký Martin Garrix, který začal svůj set osvědčenými „zvířátky“. Následoval „Tremor“ a v tu chvíli by se dalo říci, že dav mu zobal z ruky. Zcela jednoznačně nejlepší atmosféra na celém festivalu, panovala po celou dobu Garrixova setu. Vůbec bych se nedivil, kdyby ten DJ Mag letos vyhrál on. Svůj set pak zakončoval trackem „Gold Skies“, na kterém se podílel s DVBBS a Sander van Doornem.

Následovat měla dvojice Dimitri Vegas & Like Mike, ale tu jsme se rozhodli vynechat a věnovat se občerstvení, abychom měli sílu na dalšího účinkujícího. Tím nebyl nikdo jiný, než světová DJská jednička – Hardwell. Toho můžeme jednoznačně označit za jednoho z nejaktivnějších, co se akčnosti na pódiu týče. Skákal, mával, zvedal ruce a nemohl chybět ani pořádný „sit down moment“. Lidi jsou pochopitelně vždy u vytržení a tak můžeme říci, že stadion byl na něj velice dobře zaplněn. Z hudebních reproduktorů se pak na nás hrnulo: We Come We Rave We Love, Dare You, Never Say Goodbye, Apollo, How We Do a další hity z jeho produkce. Na můj vkus, tam bylo až příliš mnoho ID 🙂 Nicméně jeho set byl výbornej a my se mohli těšit na živoucí legendu taneční hudby – Tiesto.

tiesto frankfurt

Tohle byla sada! Hned zkraje můžeme říci, že se jednalo asi o nejlepší set celého mejdanu. Tijs začal svou skladbou Chasing Summers, pokračoval We Own The Night a hned potom jsem si pořádně zazpíval na jeho „Take Me“. Krasojízda pokračovala s Feel It In My Bones, Escape Me, Bounce Generation či Maximal Crazy. Zavzpomínali jsme si i na „Adagio For Strings“ a ke konci Tiesto zahrál jeho nový singl, který složil společně s Hardwellem – Written In Reverse. Nezbývalo než uznale zatleskat a připravit se na frantíka – Davida Guettu.

Nic jsem neočekával a dostal jsem docela zábavný set, který David odehrál v docela svižném tempu. Co naplat, že se jednalo o komerčárny … dav se bavil a to bylo hlavní. Rádiovka střídala rádiovku a na můj vkus to Guetta i dobře míchal, takže za to mu také patří palec nahoru. Ze skladeb mě pak potěšil zejména Guettův remix na Passenger – Let Her Go. To už se ale blížil konec a my se museli vydat k autu, abychom mohli odcestovat zpět do naší vlasti.

Pokud bych to měl shrnout, tak párty bych hodnotil jednoznačně – 10/10. Top atmosféra, skvělá organizace, kousek za hranicema a přední DJská jména. Sice člověk dá pár korun navíc za naftu či benzín, ale konečný výsledek je úplně někde jinde. Velkolepě pojatá párty na fotbalovém stadionu stojí za to. Doporučujeme vyrazit příšto rok také, protože my tam budeme.