1978901_10153180251601842_709109345283365860_n

Zatímco USA má svůj Miami Music Week konající se vždy v březnu, tak Evropa má holandský Amsterdam Dance Event. Ten se vždy koná v půlce října v délce několika dní, resp. skoro celého týdne. Jedná se také o hlavní tahák podzimní sezóny a moment pro novou muziku, nápady a další. Za několik posledních let své existence, kdy ještě před pár roky se jednalo spíše o akci na národní úrovni, vyrostlo ADE, jak se mu přezdívá, do světového měřítka. Což dokazuje rok od roku více a více. Stačí se jen projít po ulicích samotného města a hned poznáte, že tím celé žije. Vlajky ADE potkáte skoro na každém rohu. Stejně tak často narazíte na samotné DJs, jak se procházející po ulicích tohoto překrásného města. My jsme třeba hned po příletu potkali ve frontě na lístky na vlak Poláka Blinderse.

Letošní ročník, který se konal od středy 14. října do neděle 18 .října, byl opět nabitý k prasknutí. Své vlastní párty tu měli Nicky Romero, Hardwell, Laidback Luke, Martin Garrix, Don Diablo, Sander van Doorn, Axwell /\ Ingrosso, Marcus Schossow, Kryder & Tom Staar a mnoho dalších velkých jmen a světových labelů ze všech žánrů taneční muziky. Letos jsem se na tento velký svátek vydal i já se svým kamarádem. Náš plán byl následující: 14.10 – Protocol Night Nickyho Romera, 15.10. Axtone Beatport Boat párty, 16.10. Axwell /\ Ingrosso a 17.10 Red Light. A všechno jsme do puntíku splnili.

Hned první akce, tedy Protocol Night, se povedla na výbornou. Celá párty se odehrávala v amsterdamském Melkwegu, kde byli dvě místnosti. V té větší měl svoji noc kápo Protocol labelu Nicky Romero, kde hráli DJs jako Thomas Gold, Deniz Koyu, Stadiumx, Volt & State a další kluci, kteří vydávají svoji muziku na tomto labelu. V druhé místnosti, o něco menší než té první, měl svoji ‚When In Paris‘ párty Arno Cost. Po poslechnu Golda b2b s Koyu jsme celý večer strávili právě v této druhé místnosti. To proto, že Arno si na svoji noc pozval DJs jako Norman Doray, se kterým hrál povedený b2b set, nechyběla místní hvězda NEW_ID, Mednas z Miami a další. Díky tomu jsme měli zaručenou pořádnou dávku poctivého groovy a progressive housu. Kromě výborné muziky jsme měli také menší backstage přístup, který nám zařídili kluci z Axtone doprovázející zde NEW_ID, který dle nás zahrál nejlepší set večera. Pivo a tequilla tekla ten večer proudem, takže všichni jsme se báječně bavili.

DruCR7aBLyUcAAgQuIhý den nás čekal náš vrchol ADE, a to Axtone Beatport Boat párty. Jednalo se o velice speciální akci, jelikož se konala na lodi plující amsterdamskými kanály s kapacitou lodi jen pro 50 lidí. Většinu návštěvníků tvořili lidé z hudebního byznysu, DJs atd. Vstup byl totiž pouze na pozvánku. Celá plavba trvala od 12:30 do 19:30, a to tak že byla rozdělena na čtyři části. První tři trvaly hodinu a půl a ta poslední dvě hodiny. Po každé plavbě se návštěvníci lodi vyměnili, jelikož pokud jste byli mezi těmi vyvolenými a obdrželi pozvánku, tak jste si mohli vybrat jen jednu plavbu. Nicméně pro mě a dalších šest kluků to neplatilo, jelikož jsme jako členové Axwell fóra měli od Axtone domluvené všechny čtyři plavby. Kdo se na loď nedostal, mohl celou plavu sledovat skrz live stream.

Každou plavbu hráli dva DJs. Tu první to byla dvojka As I Am a Dave Winnel. Oba dva přizpůsobili své sety časové době, takže nehráli žádnou divočinu, ale příjemný tech-house a house. V setu od As I Am jsem také mohli slyšet jeho remix na skladbu ‚Torn Apart‘ od Adriana Luxe, který by měl vyjít na Axtone. Dave Winnel hrál svůj remix na ‚Falling Deeper‘ nebo remix na ‚Something New‘ a další svou produkci. Druhou plavbu přezvala otěže dvojice NEW_ID a Marcus Schossow. NEW_ID hrál jako první a ke cti svého jména hrál spoustu ID tracků, většinou se jednalo o jeho novou produkci. Kromě toho jsme se dočkali Axwellova editu Those Two – Rock You, Rock You. Světovou premiéru zde měl i nový remix na skladbu ‚Siren Song‘ od CamelPhat a také jsem se dočkali NEW_ID tracku s Tom Staarem ‚Sun Is Rising‘. Marcus Schossow začal více tech-housem a postupně přešel do progressive housu. Zahrál také svou produkci jako Liceu, Reverie nebo svou novinku na Axtone – track Aware.

Třetí plavbu měli na starost místní Chocolate Puma a ruská hvězda Shapov. V setu Chocolate Puma jsme slyšeli jejich remix na ‚Filtré‘ od Normana Doraye nebo remix na ‚Arms Around Me‘ od Hard Rock Sofa. Po nich se do toho pustil Shapov. Ten zde byl i se svou velice krásnou přítelkyní, která umí velice dobře tančit. Shapov se s tím moc nemazlil a začal hned zostra. První track, kterým začal, byla jeho novinka s Meg & Nerak ‚Everybody‘. Dále zahrál takové hity, jako ‚Rasputin‘, jeho remix na ‚Paradigm‘, ‚Dream About It‘, nechyběl také ‚Vavilon‘ nebo třeba ‚Party People‘.

Pak přišla řada na poslední jízdu, kterou dostali na starost Kryder a Tom Staar. Nutno dodat, že před jejich setem se kapacita lodi dostala na maximum. Díky tomu zde v průběhu plaveb panovala atmosféra jako v klubu. Jak Kryder, tak Tom Staar hráli spíše tech-house a house, než jakou muziku hrávají obvykle. Dočkali jsem se ale jejich novinky ‚De Puta Madre‘ nebo ‚Big Momma’s House‘. Samozřejmě, že Tom hrál také ‚Bora‘. Ke konci jejich setu vytáhl Kryder vodku a už to jelo. Všichni se naprosto neskutečně bavili. Po dobu celé plavby bylo všechno jídlo a pití zdarma, a že bylo z čeho vybírat. Chutné sandwiche, holandské Bitterballen kuličky k jídlu a k pití se podával Heineken, Red Bull, vodka a další. Prostě servis se vším všudy. Za to patří jak Axtonu, tak Beatportu velká poklona a poděkování. Navíc po celou dobu plavby na lodi panovala naprosto uvolněná atmosféra. DJs klábosili, popíjeli, fotili se a prostě se bavili se všemi jako jedna velká rodina. Takže jste tu mohli klidně pokecat s Felixem Leiterem, Genairo Nvillou, Michou Moorem a dalšími.

Po této nezapomenutelné plavbě nás čekal páteční program, kterým nebylo nic menšího, než Axwell a Ingrosso v Heineken Music Hall. Těm dělali support NEW_ID, Shapov a Salvatore Ganacci. Už před příchodem k hale jsme si museli vystát celkem slušnou frontu. Což se dalo čekat, jelikož už několik dní před akcí bylo oznámeno, že je totálně vyprodano. Do haly jsem se dostali v průběhu setu NEW_ID, který předskakoval švédské dvojici. Opět hrál ‚Sun Is Rising‘ nebo ‚Bora‘ od Tom Staara a další. Po něm byla menší chvilku pauza, aby se stage připravila na příchod Axwella s Ingrossem. Ti začali oproti původnímu plánu o půl hodiny dříve, takže namísto plánované hodiny a půl hráli rovné dvě hodiny. Představovat a popisovat vám jejich set, to by bylo asi jako nosit dříví do lesa. Zazněly všechny jejich chystané tracky jako ‚Barriacade ID‘, ‚Think About It‘, ‚Dark River ID‘, ‚Dream Bigger‘, ‚This Time‘ a také došlo na ‚Something New‘, ‚Can’t Hold Us Down‘, ‚On My Way‘ a konec patřil ‚Sun Is Shining‘.

V průběhu setu pronesl Axwell dnes již skoro legendární proslov ohledně jejich umístění v DJ Mag Top 100, který pár hodin před tím zveřejnil své celkové výsledky. Mimoto si kluci na stage na pár minut pozvali Martina Garrixe, protože jak říkal Seb Ingrosso, co by to bylo za párty v Amsterdamu bez Martina Garrixe. Po nich taktovku převzal ruský démon Shapov. Na začátku jeho setu začali lidé pomalu opouštět halu, ale jakmile uslyšeli první minuty, tak se zase houfně vraceli. A udělali dobře. Protože to, co tento energický Rus předvedl, nebralo mezí. Ten za tím mixem poskakuje, jako by byl z gumy. Padlo ‚Everybody‘, ‚Vavilon‘, ‚Runic‘ remix na ‚SummerThing!‘ a další. Také jsme se dočkali jeho vysoce očekávaného tracku s dvojící Axwell /\ Ingrosso, který se jmenuje ‚Belong‘. Hodina a půl jeho setu utekla jako voda. Jak řekli kluci z Axtone, tenhle kluk je společně s NEW_ID jejich budoucnost.

Sobotní program byl následující: Red Light párty Krydera a Tom Staara v klubu Air Amsterdam. Line-up jako Dave Winnel, Chocolate Puma, Danny Howard, Kryder, Tom Staar, Sebjak, NEW_ID a další nepotřebuje více dalších slov. Kromě toho v tomto klubu byla ještě jedna menší místnost, kde měli své dostaveníčko DJs z Kryderova labelu Sosumi Records, jako Corey James, Genairo Nvilla, Matt Nash, Tom Tyger a další. Opět bylo z čeho vybírat. Atmosféra byla opět prvotřídní a DJs se opět procházeli a objevovali mezi fanoušky, takže jste na baru mohli potkat Eddie Thoneicka, nebo si to tak stojíte vedle Dave Winnela a on na vás: „Ty jsi byl na lodi, že?“ (čímž myslel samozřejmě Axtone párty). To samé platí pro Genaira Nvillu nebo Matte Nashe.

Pokud patříte mezi fanoušky těchto DJs, tak jste si přišli na své. Danny Howard zahrál velice dobrý tech-housový set a dostal všechny do té správné nálady před příchodem Krydera, který začal svůj set trackem ‚Opus‘ od Erica Pryzde. Následovali jeho edity, tracky z jeho labelu Sosumi, prostě to, co od něj máme všichni rádi. Po něm následoval Tom Staar, který svůj set začal novinkou ‚Kraken‘, který udělal s Knife Party. Pak jsem se přesunul do druhé místnosti, kde zrovna začínal ‚pan tribal‘ neboli Genairo Nvilla. V jeho setu nechyběl jeho a Kryderův remix na ‚Treasured Soul‘ nebo jeho novinka na Sosumi ‚Ghetto‘. Po něm pak hrál Corey James, který svůj set začal s ‚Tenpaku‘. Díky tomu, že se jednalo o malou místnost, tak atmosféra byla opravdu elektrizující a taky hodně underground. DJs si hraní nadmíru užívali, stejně tak fanoušci – co více si přát.

Na konec celé párty jsem se přesunul zpět do hlavní místnosti, kde se připravovali NEW_ID a Sebjak ke společnému setu. A jednalo se o naprosto skvělé zakončení celé párty a i našeho ADE, jelikož v neděli jsme se vraceli domů. Kluci se s tím nemazlili a začali to do nás sázet hned od začátku. V jejich setu jsme mohli slyšet spoustu zatím nevydaných věcí jako: Still Young, Simon De Jano, Madwill ‚Temptation‘, novinka od Sebjaka s Jebu, nový track do NEW_ID, který hrává s acapellou ‚Nothing But Love‘ a další. Závěr jejich setu skoro v 5:30 ráno pak obstaral ‚Save The World‘ a remix Dirty Southa na ‚Beautiful Now‘ od Zedda. Všichni zpívali jako o život, díky čemuž vytvořili atmošku jako na fotbalovém zápase. Naprosto neskutečné a velkolepé zakončení těch pěti dní, které jsme na Amsterdam Dance Event strávili a na které jen tak nezapomeneme!

Speciální poděkování: celému Axtone za pozvání na jejich boat párty a za vše, co pro nás v průběhu ADE udělali. Děkujeme.