Po tříleté pauze se opět uskutečnil největší německý festival elektronické taneční hudby a jeden z největších na světě vůbec – Parookaville.Letošní vyprodaná edice se konala mezi 22-24. červencem 2022 a cestu si na ni našlo více než 225 tisíc diváků. Další miliony lidí pak na online platformách sledovali živý přenos z festivalu. A kdo živý přenos nestihl, může si živé sety přehrát ze záznamuJako tradičně festival přinesl ty nejznámější jména, včetně Tiesta, Armina van Buurena, Steva Aokiho, Dimitri Vegas&Like Mike, KSHMRa či W&W.

Právě Wéčka z labelu Rave Culture obstaraly i čtvrteční pre-party ve stylu big roomu.Pre-party se tradičně koná na jednom z menších festivalových pódiích jménem Desert Valley Stage. Letos byla komcipována tak, že DJs vystupovali v otevřeném lodním kontejneru. Celá čtvrteční noc byla naprosto parádní, vystoupili naši staří známí přátelé KEVU a AXMO, dále Blasterjaxx – se kterým mimochodem v nejbližší době přineseme exkluzivní rozhovor – hlavní headlineři W&W či Ben Nicky a Sandro Silva. Neskutečně silný line-up. V areálu se již mačkaly tisíce lidí a bohužel musím v této fázi zkritizovat security. Lidé se chovali jako šílení, strkali do sebe lokty, padali v moshpitech a podobně. Dvě členky německé Rave culture family dokonče mále zranily, že musely být z davu vyneseny ven. Z pozice organizátorů se jednalo o jediný nedostatek, jinak celý festival proběhl naprosto hladce, bez jediného problému – a za to velký klobouk dolů.


V pátek začal hlavní festival. Konečně se nám otevřel celý festivalový areál včetně mainstage, která byla opět propracována do nejmenších detailů. Ostatně, sami se podívejte na fotografie. Vím, že organizátoři nemají příliš rádi srovnávání s konkurečními festivaly, ale působí to na mě, že atmosférou, výzdobou a celkovým vibe se může Parookaville rovnat slavnějšímu Tomorrowlandu. Nyní se mohou srovnat i co se týče line-upu. 

Nechci se zde pouštět do hodnocení všech vystupujících, překvapilo mě, že už od 15:00 otevírali festival Lucas & Steve. Také mě překvapilo, jak hodně návštěvníků si na ně našlo cestu. Z dalších dj setu musím zmínit Ofenbach na stage Bills factory, kteří byli mnohem lepší než ve stejný čas hrající Nicky Romero na mainstage. Z pátečního večera dále musím zmínit Afrojacka, Tiesta a Dimitri Vegas & Like Mike. Nejvíce mě zaujal Tiesto, jehož set byl naprosto odlišný, než který jsem od něj slyšel začátkem července. V sobotu jsem se pohyboval mezi Mainstage a Bill´s Factory, druhé největší festivalové stage. Ta byla věnována hardstylu a panovala na ní asi nejlepší atmosféra toho dne.

Už od 7 hodin večer vystoupil Coone, po něm následoval Brennan Heart a poté Wildstylez. Můj cíl byl na této stage se zastavit na 5-10 minut a nasát tamní atmosféru. Nakonec jsem zde zůstal několik hodin, protože všechna vystoupení byla bezkonkurenční.Stejně takové bylo i vystoupení W&W. Za poslední měsíce jsem je slyšel tolikrát, že mě už štvalo jejich neustálé opakování setu bez změny. Konečně, nyní to byl od Wéček jiný set a všichni si to náležitě užívali. Za mě osobně byl ale hlavním headlinerem KSHMR.

Co tento Američan s indickými kořeny v poslední době ve svých setech předvádí, je naprosto neskutečně. Líbil se mi tak moc, že jsem musel jít po skončení KSHMRova setu na Mainstage znovu na další jeho set, který zahrál vzápení na menším pódiu v jednom z bývalých leteckých hangárů.Famózní byla i oficiální Parookaville ceremonie plná ohňostrojů, laserů a světel.Poslední festivalový den byl z pohledu line-upu nejslabší.

Na mainstage jsme si poslechli Olivera Heldense a Alana Walkera. Hlavní hvězdou byl Steve Aoki. Ten má festival Parookaville ve velké oblibě. Má tu stánek s vlastní pizzou a i hudební sety jsou velmi speciální. Nejinak tomu bylo i letos. Asi největším zážitkem byl song Whole Again, kdy vzal s sebou na stage i KAAZEho a zpěváka Johna Martina, či představení nového tracku s Blasterjaxx jménem Nasty.

Na poslední závěrečnou festivalovou hodinu jsme se opět přemístili na Bill´s Factory, kde to doslova se svým harstylem rozbili Da Tweekaz.Parookaville a jeho exkluzivní koncept festivalového města opět potvrdil, že patří do festivalové špičky na celém světě. Kdo se sem vydá, nebude litovat. My už se těšíme na příští rok, kdy se festival uskuteční od 21. do 23. července 2023.