mácháč 2014

Již po čtrnácté se koncem srpna na břehu Máchova jezera konal nejznámější český taneční open air festival MÁCHÁČ 2014, na kterém jsme samozřejmě nemohli chybět. Stejně jako vloni byly i letos lísky vyprodány již měsíc a půl před konáním akce. Pořadatel vsadil stejně jako vloni na dvě DJské dvojice, které patří mezi třicet nejlepších DJs na poli elektronické taneční hudby (dle DJ MAG 2013). Řeč je o australském sesterském duu NERVO a holandských bratrech Sjoerdovi a Wouterovi Janssenových, vystupujících pod uměleckým jménem SHOWTEK.

Do Máchova kraje jsme dorazili v pátek již okolo třetí hodiny odpoledne. V kempu bylo již docela rušno, takže chvíli trvalo, než jsme se utábořili. Pak už nám nic nebránilo v klidu vyrazit k branám festivalu. Hned u vchodu nás mile překvapil počet lidí, kteří vyměňovali vstupenky za dnes již nenahraditelné pásky. Díky tomu vše probíhalo hladce, bez front a zbytečného zdržování. Jelikož bylo ještě světlo, vyrazili jsme na obhlídku areálu, abychom se potmě lépe orientovali. Mezi stagemi, které na pláži Klůček vyrostly za pár dní jak houby po dešti, byla spousta stánků a barů s jídlem a pitím. Za celou dobu festivalu jsem nezaznamenal nějakou větší frontu na pití nebo jídlo. V nabídce nechyběly fresh kokosy, hit letošní festivalové sezóny.

V areálu byly celkem 3 stage. Hlavní byla již tradičně postavena na vodě, krásně zahalená do bílého plátna, na kterém za tmy vynikla skvělá laserová a video projekce. V kombinaci s obřími LED obrazovkami, cryogenovými děly a plamenomety se jednalo o skvělou vizualní show, která se na českých festivalech jen tak nevidí. Za to patří pořadateli právem palec nahoru. Další 2 stage stály opodál. Ani tam nebyli návštěvníci ochuzeni o výborný zvuk a světené efekty. Stejně jako vloni byla pro party people připravena relaxační a oddychová zóna Party Village, kde mohli v klidu pokecat s přáteli a dát si nějaký ten dobrý drink.

mácháč 1

Páteční obsazení hlavní stage bylo vybráno pravděpodobně s předpokladem dlouhého rozjezdu. Tak bych vysvětloval zřejmě DJs, kteří zhruba do desáté až půl jedenácté hráli muziku, která zněla jako ladění kytary. V takovém duchu se nesl set například GOLDFISHe. Seskupení, které bezesporu vytvářelo umělecké hodnoty, leč nejsem si jist, že tento typ umění na Mácháč patří. Následující vystoupení nizozemského DJe, který si říká JORDY DAZZ, konečně přineslo toho správného elektro ducha a v podstatě nastartovalo párty na hlavní stage.

O půlnoci nastoupil na hlavní stage težký kalibr v podání DJ CARNAGE. Tohoto amerického DJe a producenta, který se proslavil remixem Hardwelova Spacemana, jsme mohli vidět i na letošním Tomorrowlandu, kde hrál na hlavní stage. Jeho set dostal dav velice rychle do varu svou rozmanitostí, když vedle klasického elektra míchal do setu trip hop, trap, drum’n’bass a hardstyle. Během hodinky a půl jsme zaslechli hity jako Alive od Krewella, Arminovu pecku This Is What It Feels Like, Tommyho Trashe Lord Of The Trance, R3hab§v a Deorrův track Flashlight a jeho tvorbu s Alvarem The Underground nebo s Migosem Bricks.

V půl druhé ráno už byli všichni pořádně rozjetí a připravení na sestry NERVO. Ty začaly svůj set pomalu – hitem letošního léta Summer. Pak už následovala smršť hitů jako například Higher State Of Consciousness, Raise Your Hands od Ummeta Ozcana, Shot Me Down od Davida Guetty, Arminův Ping Pong nebo jejich Hold On a Ready For The Weekend, na kterém spolupracovaly s R3habem.

Hodinka a půl utekla jako pára na hrncem a na podium už se už chystalo další sourozenecké duo SHOWTEK. Tito bratři nejsou na poli taneční hudby žádní nováčci. Začínali už v roce 2001, kdy hráli především techno, později se uchýlili k hardstylu. Od roku 2012 spolupracují s takovými jmény jako např. Tiësto, Hardwell, Justin Prime, Bassjackers nebo s hardstylovým duem Noisecontrollers. Letos ve spolupráci s Davidem Guettou vydali hit Bad, který na Mácháči samozřejmě nezapomněli zahrát. V jejich setu zazněly tracky jako například Mazza – Summer, Yeah Yeah Yeahs – Heads Will Roll, Empire Of The Sun – Alive, Major Lazer „Watch Out For This“ (Bumaye) a vlastní Booyah, Slow Down nebo Bouncer. Byť jsme se moc těšili na trancového mága Andrew Rayela, zvítězila nad námi únava. Okolo čtvrté ranní jsme už z akce odcházeli.

mácháč 2

V sobotu nás probudilo sluníčko, které se občas schovalo za nějaký ten mrak, ale to nám rozhodně na dobré náladě neubralo. Úsměv z tváře nám sebraly až dlouhé fronty lidí čekajících na volný stůl v některé z několika restaurací v Doksech. Nakonec se nám podařilo ukořistit něco dobrého k snědku a poté jsme s očekáváním vyrazili na pláž Klůček, kde už v plném proudu probíhal druhý den festivalu.

Hlavní stage v sobotu patřila hvězdám české taneční scény. Za pultem se postupně vystřídali například John Culter, Enrico, Michael Burian, Chris Sadler, Richard Reynolds nebo Lucca. My však vyrazili na Talent stage, kde se ten večer hrálo electro. Vítězové DJ Contestu měli hodinu na to, aby předvedli, že se do finále dostali oprávněně. Stan praskal ve švech, lidi pařili a DJs nepolevovali v tak energických setech, že jsme už ani nestíhali sledovat čas nebo chodit pro pití. Ve 3 hodiny ráno nás už nohy sotva nesly a podle hesla „v nejlepším se má přestat“ jsme vyrazili do kempu.

Co napsat na závěr? Mácháč si ode mne zasloužil celkově palec nahoru. Po hudební a pořadatelské stránce jsem byl velmi spokojen, na čem by se mohlo napřesrok zapracovat, je větší rozmanitost alkoholických nápojů a průběžné čištění mobilních záchodků. Jsem zvědav, koho z DJs pořadatel chystá na příští ročník, každopádně my na 99 % pojedeme zase.