Foto: Milan Vrzal

Jeden z největších indoor tanečních festivalů ve střední Evropě proběhl v pátek 14. prosince 2018. Právě v tento den se komplex výstavních hal PVA Expo v Praze proměni  v gigantický taneční klub pro 10.000 návštěvníků, kteří zažili desetihodinovou show v podání těch nejlepších světových reprezentantů taneční hudby. Včetně toho největšího. Do Prahy po šesti letech přijel slavný Tiësto a naše redakce u toho nemohla chybět.

První akvizicí prosincového line-upu festivalu Magnetic byla Sophie Francis, vlastním jménem Sophie Bongers, dvacetiletá Holanďanka pocházející z Den Bosche, vydávající na labelech Spinnin‘ Records a Smash The House. Během své více než čtyřleté kariéry se soustředí kromě housu na trap a future bass.

V devět hodin večer ji za mixážním pultem vystřídal CID, americký DJ jménem Carlos Cid, držitel Grammy (za produkci remixu Cedrica Gervaise na Summertime Sadness) a producent z New Yorku, který během své kariéry spolupracoval s Kaskade, Galantis, Donem Diablem nebo Jonasem Blue a vydává na Musical Freedom, Spinnin‘ Records a Hexagonu. Hraje v žánru progressive a future house. Topem jeho vystoupení byl pro nás Angellův megahit Knas.

V deset hodin přišel na řadu Kaaze alias Mick Kastenholt, téměř třicetiletý švédský borec z Helsingborgu, který se proslavil na labelu Musical Freedom a spoluprací s Tiëstem a posléze na labelu Revealed a spoluprací s Hardwellem (singl We Are Legends také právě otevřel Kaazeho set). Dnes patří mezi stálice Revealed Recordings a jednoho z reprezentantů tohoto stylu produkování a hraní house music.

Oblíbenou Barong Family na zimním Magneticu 2018 zastupovala populární dvojice Moksi, nezaměnitelná svou image spojenou s rybářskými klobouky. Duo Samir Ait Moh Nait Lhaj a Diego Stijnen. V České republice zahráli například vloni v dubnu v pražském klubu Duplex nebo právě na loňském prosincovém Magnetic Festivalu, kde se soustředili – stejně jako i tentokrát – především na bass house.

Odbila půlnoc a PVA Letňany neovládnuli duchové, nýbrž světlá strana Síly, „hrající kněz“ Tchami. Jde o francouzského producenta a DJe Martina Josepha Léonarda Bressa. Tento 33letý Pařížan patří mezi pionýry future housu (jako první začal používat stejnojmenný tag na SoundCloudu), společně s Oliverem Heldensem a Donem Diablem. Obvykle vystupuje v kolárku, a domnívá se, že jeho hudba působí duchovně.

Hraje i bass house a vydává na Spinnin‘ Records, Ministry Of Sound nebo Defected Records a v poslední době i na vlastním labelu Confession. V jeho setu nechyběl například singl Tchami – Missing You. Mimochodem, věděli jste, že v roce 2013 pracoval na albu Artpop superhvězdy Lady Gaga?

Headlinera jménem Tiësto je zcela zbytečné jakkoliv představovat. Snad jen pár základních faktů. Holanďan Tijs Michiel Verwest z města Breda. Téměř 50 let (narozeniny oslaví 17. ledna). Nositel národního Oranžsko-nassavského řádu. Největší DJ všech dob (podle časopisu Mix Mag). Nejlepší DJ posledních 20 let (podle časopisu DJ Mag). Zakladatel labelu Black Hole a Musical Freedom.

Trojnásobný vítěz ankety DJ Mag Top 100 DJs Poll. Vystupující na letních olympijských hrách 2004 v Athénách. Nominovaný na Grammy v roce 2008 a držitel Grammy z roku 2015. Protagonista radio show Club Life. Nositel klíče od města Las Vegas, rezident tamního klubu Hakkasan, který je součástí MGM Grant Hotel & Casino. Muž, který se nebál uspořádat halovou one man show Tiësto In Concert.

Co vlastně tato živoucí legenda v Praze zahrála? Spoustu tracků z vlastní dílny, což kvitovala drtivá většina přítomných partypeople. Už zkraje, nedlouho po Splitu, navíc zahrál klasiku Delerium – Silence, ovšem tentokrát v Dzekově Remixu. Skvělými okamžiky byly singly Red Lights a Footprints, ikonická skladba bratří Kalkbrennerů s názvem Sky And Sand, veselá dvojkombinace Dynoro & Gigi D’Agostino – In My Mind a Dzeko & Torres feat. Delaney Jane – L’Amour Toujours (Tiësto Edit).

Povedená byla i kombinace Tijsových pecek Carry You Home se zpěvem Aloe Blacca a Take Me se zpěvem Kyler England. Na úplný konec následovala další Tiësto Classic, Adagio For Strings. Pro zajímavost, jde o track, který velmi proslavil Ferry Corsten Remix. Tedy remix muže, se kterým Tiësto kdysi dávno tvořil formaci Gouryella. Muže, který shodou okolností ve stejnou noc hrál ve stejném městě – Ferry Corsten byl totiž hlavní hvězdou večera v pražském klubu Epic! Gouryella @ Prague!

V půl třetí ráno přišel čas Anglána jménem Dan O’Donnell alias D.O.D., který pochází z Lancasteru a je mu teprve 23 let. Ve svých začátcích byl podporován Laidback Lukem, hovoří o vlastním žánru Future Jack. Vydal singly společně s Afrojackem, Tommy Trashem, Sandro Silvou, Deorrem nebo Fedde Le Grandem, z labelů spolupracuje s Axtone a Protocolem. Na Magneticu už také hrál, bylo to na jarní edici 2016.

Jeho aktuální vystoupení bylo opravdu skvělé, plné švédského housu z rukou Axwella nebo Erica Prydze. Mimochodem, epickým momentem setu D.O.D. byl track Green Velvet – Hit Me With Those Laser Beams, který právě ve svých one man shows často uplatňuje právě Eric Prydz. A ano, už podruhé padl Knas. Highlightem byla určitě také D.O.D.ho vlastní skladba Taking You Back v Afrojackově vizi.

Dvě hodiny před koncem party se CD playerů chopil Olly James. Další Angličan aka Oliver James Purvis. Tentokrát z Newcastlu. Patří ke svěřencům stájí Revealed (i proto hned na počátku svého vystoupení Olly zahrál Hardwellův song Smash This Beat) a Spinnin‘. Vydal singly s VINAI, Maddixem, Blasterjaxx nebo MOTim.

Samotné finále obstaral sám otec myšlenky a zakladatel Magnetic festivalu, domácí borec John Culter, hrající už od roku 1997. U nás v redakci pak panoval jednotný názor, že se jednalo o jeden z nejlepších „Magnetáků“ vůbec, a kdo nebyl, tak prohloupil, a to nejen díky nizozemské legendě, ale i organizačnímu rozšíření do druhé haly. A co si na nás chystá další edice? Headlinery mají být Will Sparks a psydebl Vini Vici. Je na co se těšit! Vyrazíte taky?