energyland

Ve středu 25. května 2016 se konal v obci Zator vzdálené pouhých 70 kilometrů od českých hranic nedaleko Osvětimi první ročník festivalu „Energylandia EDM festival“. Celá akce přilákala také mnoho návštěvníků z České Republiky i Slovenska a i my jsme nemohli chybět.

Line up lákal na několik hvězd žebříčku DJ Mag – nr. 36 Ummeta Ozcana, nr. 43 VINAI, nr. 46 Toma Swoona a nr. 95 Tujama. Kromě toho jsme se mohli těšit ještě na Juicy M nebo nadějné polské DJ a producenty Skytecha a Fafaqa.

Samotné lístky na festival se prodávaly již od 49 zlotých, což je v přepočtu nějakých 300 Kč. Přiznejme si, že prostě za tuhle částku se jinde než v Polsku akce s takových line upem nenajde. Já osobně jsem pak lístek kupoval až dva týdny před festivalem za stále krásnou cenu 109 Zlotých (cca 700 Kč). Bonusem navíc byl vstup zdarma do celého zábavního parku Energylandia, kde se celá akce konala.

I ceny občerstvení byly naprosto přiměřené. Vše bylo vyřešeno pomocí žetonů, které se koupily předem a pak už jste ho u stánku jenom dali výměnou za pití nebo jídlo. Všechny nápoje (voda, několik druhů piv, pepsi, 7up atd.) a hranolky se vyměňovali za jeden žeton, který stál 6 zlotých (36 Kč), klobása pak stála dva žetony. Musím přiznat, že stánků byl dostatek a frontu jsem za celou noc nezaznamenal. Fronty se netvořily ani při samotném vstupu, po standartní bezpečnostní prohlídce a pípnutí lístku nám sexy slečny daly letáček s programem a pak už hurá ke stagi.

Jako první vystupovali DJ z místního „Energy“ klubu, které následně vystřídali borci z Bounce Inc. Počasí bylo nádherné, slunce přímo prahlo a vypadalo to na parádní večer. Jenže zhruba ve třetině setu zmíněných Bounce Inc. se zatáhlo a začala skoro tříhodinová bouřka s kroupama. Všechny atrakce v zábavním parku zůstali proto prozatím zavřené a před stagí tancovalo v lijáku pouze několik šílenců v pláštěnkách. Ostatní se šli schovat pod různé stříšky, kterých bylo naštěstí dostatek. My osobně jsme zalezli do jednoho z krytých barů v areálu parku a tam přečkali následující tři hodiny. Přišli jsme tak bohužel o celé vystoupení Skytecha, Fafaqa i Hazala. Počasí se začalo zklidňovat až když byl v půlce svého setu Tom Swoon a to už jsme i my vyrazili si poslechnout jeho set, kterým nezklamal, ale ani nějak nezazářil.

energy landia

Po Swoonovi se chystali na stage, v nám Česku velmi známí, VINAI. Set byl celkově velmi podobný jako na Magneticu, dav přímo šílel při jejich kolabu s Harrisonem „Sit down“. Na závěr kluci zahráli svůj nový track, který by měl být venku během několika týdnů.
Následně se ujal řemesla Tujamo a i při jeho setu jsem musel srovnávat se zimním Magnetikem. Bohužel mě i tentokrát docela dost zklamal a to i přesto, že zazněly jeho největší bomby jako Booty bounce nebo Boneless.
Po Tujamovi přišel na řadu největší headliner noci Ummet Oczan. Jeho set byl totožný s tím, který zahrál před měsícem na Tomorrowland Brasil. Začal ho trackem Spacecats, během hodiny hraní potom zazněly i další pecky včetně dvou spoluprácí s DV&LM Hum a Melody. Drop střídal drop, všichni pořádně pařili a nechybělo i několik momentů „heyyyyy houuuuu“.

Celý Energylandia EDM festival uzavírala v hracím čase 3:00 – 4:05 ukrajinská kráska Juicy M. Přestože se nejednalo už o takový mainstream, všichni se stále bavili a Juicy do svého setu zařadila i několik hardstylových kousků včetně nového Hardwellova remixu na Chainsmokers. Trošku mi možná vadilo příliš časté mluvení do mikrofonu, jinak jsem nemohl nic vytknout. Na konci setu potom organizátoři předali jediné vystupující ženě kytku a dav zazpíval pro Juicy polskou verzi „Happy birthday“ k jejím 25. narozeninám, které oslavila 24. května.

Shrnutí

Na celý Energylandia EDM festival si našlo cestu několik tisíc lidí, často byla k zaslechnutí i slovenština a čeština. Festival proběhl až na počasí naprosto bezproblémově a organizátoři si určitě zaslouží velkou pochvalu, protože takhle se to má přesně dělat. Osobně bych akorát uvítal trošku menší vzdálenost mezi vystupujícím a davem, která se mi zdála poněkud větší. I přes tento malý detail to pro mě byla jedna z top akcí roku a už teď se těším na další ročník, který už začínají pořadatelé pomalu plánovat.

Jirka „G-Klux“ Klůc

tujamo energy