Foto: Bubbo

V krásný letní sobotní den se na pražském Výstavišti u Průmyslového paláce konal již 3. ročník CityFestu. Minulé dva úspěšné ročníky se konaly v Pardubicích u hokejové Areny. Tento městský festival je outdoor i indoor zároveň. Venkovní část startovala již v pravé poledne, zatímco ta vnitřní otevřela své brány až v 10 hodin večer. Do areálu jsem dorazil při setu Thomase Coastlinea, kdy mě přivítal Schluzův mash-up The Perpective Space. Krásná starší záležitost. V tu dobu se v areálu nacházelo pouhých cca 300 lidí. Což bylo pro mě vzhledem k počasí trochu nepochopitelné. Po Tomášovi nastoupil, Estiva který hrál na brzký čas poměrně tvrději. Zazněla jeho vlastní produkce a třeba i Simulated od Marca V v našláplém editu.

Jelikož bylo opravdu krásně letní počasí, využil jsem času k vyzkoušení spousty venkovních aktivit: jízdy na dvou pouťových atrakcích, Excelent nabízel možnost vyzkoušet si virtuální realitu, či otestovat chutě od Pepsi. K odpočinku byla v areálu k dispozici „pláž“ s lehátky.

Převážně jsem se zastavil u stánků s různými jídly. Nejvíce mě zaujal stánek Burger jako prase a jejich pečená šunka na ohni. Po celém areálu se nacházelo veliké množství barů, kde měli široký výběr různých nápojů za skvělé ceny a platba byla akceptována jak v českých korunách, tak i v eurech. Systém vratných kelímků evidentně funguje a až do rána bylo po celém areálu přiměřeně čisto a člověk se nemusel brodit v haldách plastů.

Poflakování po areálu se trošku protáhlo a vrátil jsem se před stage, kde akorát končil Andrew Bayer a nastupoval Gareth Emery. V tu dobu už bylo na Výstavišti celkem plno, ale na můj vkus návštěvnost (odhadem 2 tis.) stále neodpovídala skvělému line-upu, počasí a rozlehlému prostoru. Gareth si s sebou přivezl do Prahy poněkud americký styl setu (kdy zabrousil do skoro všech odnoží EDM) a zaujal house verzí Fatboy Slim – Right Here, Right Now. Na závěr vytáhl svou vlastní produkci s tracky jako Saving Light, Concrete Angel nebo Sanctuary, kterými, mimochodem, dojal k slzám slečnu stojící před námi …

Poslední vystupující na venkovní stagei byl Andrew Rayel. Ten od začátku nastoupil ve stylu „trousu“. Jeho set byl velmi energický a pobavil trackem Blah Blah od Armina a ba konci setu při jeho Tacadum nás organizátoři překvapili krásným a dlouhým ohňostrojem. Jen škoda, že většinu ohňostroje jsme shlédli už bez hudebního doprovodu, takže to nebyla klasická endshow, kterou známe hlavně z holandských festivalů. Což by ve výsledný efekt ještě o kapku přidalo.

Při vstupu na vnitřní stage nás přivítalo ohromné vedro, které se v průběhu večera ještě více stupňovalo. Toalety uvnitř paláce byly takřka nepoužitelné, naštěstí venku jich byl dostatek. Nicméně v pozdější hodinách už venku netekla voda. Ruben de Ronde hrál příjemný melodický trance a my už vyčkávali na skvělý projekt Sandera van Doorna alias Purple Haze. Tenhle temný styl mám opravdu rád a hned intro s jeho novým trackem Call Me dalo tušit, že to bude jízda. Zazněla spousta tracků z jeho vlastní produkce a vrchol přišel v podobě Roundabout (Purple Haze rmx) a Universal Nation od Pushe. Celý set byl prošpikován stejně temnými vizualizacemi a pro mě to byl vrchol dne. Sander se ještě po odehrání ochotně fotil s fanoušky a podepisoval se.
Ze setu Marla jsem slyšel jen chviličku a kvůli nesnesitelnému vedru a velké únavě jsem se odebral domů.

Festival hodnotím jako podařený, zklamáním je rozhodně návštěvnost a vysoká teplota uvnitř paláce, ale těším se na další ročník. Možná by stálo za zvážení uspořádat v letních měsících pouze denní venkovní festival, po vzoru zahraničí. Ovšem otázka je, jak by na to reagovalo české publikum, které není zvyklé chodit na festivaly přes den.