Evropská mutace oblíbeného festivalu Ultra, se letos znovu konala v Chorvatském Splitu. Tři dny plné energie, hudby, tance a alkoholu, dávali tušit tu správnou zábavu pro tisíce tance-chtivých fanoušků. My jsme se osobně na tehnle svátek taneční hudby sice nedostali, ale exkluzivní reportáž pro nás připravila naše věrná čtenářka – Hanka Veselá. Tímto jí moc, moc děkujeme a posíláme vzkaz i Vám. Pokud budete mít zájem zveřejnit nějaký ten fanouškovský report, tak nám napište na redakce@housemagazine.cz

První den Ultra Europe začínal v 15:00 na stadionu Poljud ve Splitu. Samotný festival však začínal až o dvě hodiny později tj. v 17:00. Dvě hodiny byly tedy na výměnu lístků, za které jste obdrželi silikonové náramky, které nesly název Ultra Europe. Ty byly dvojí barvy v závislosti na vstupence – VIP měly černé, na stání bílé a poté na jednotlivé dny byly papírové náramky různých barev. U stánků na výměnu vstupenek jste nemuseli ani čekat, mezi davem chodili zaměstnanci se čtečkami, kteří Vám vstupenky ihned a ochotně vyměnili.

Každý měl v sobě čip, takže Vás navedli zaměstnanci přímo ke stánkům, kde jste si na ně mohli dobít kredit a nezdržovat se tak na akci placením hotově. Zdali Vám na náramku na konci Ultra zbyly nějaké peníze, nebyl problém zajít na stánek a požádat o vrácení svých peněz ale už bez nároku na vrácení náramku.

Pokud jste měli vyměněný náramek, mohli jste jít již čekat k turniketům. Brány se měly otevírat v 5 hodin, avšak pořadatelé si dali pěkně načas a nechali pořádně vyburcovat a rozvášnit čekající fanoušky electronic dance music. Nakonec se pouštělo cca 10 minut po 5 hodině, kde Vás čekala trochu nepříjemná a u některých lidí i důkladnější prohlídka. Zaměstnanci vyhazovali skoro vše, na co přišli- vody, voňavky, opalovací krémy, make-upy nebo třeba i deštníky.

Pokud jste nečekali někde blíže k turniketům, mohli jste čekat až dvě hodiny, než jste se dostali dovnitř. Po velké euforii, když jste prošli branami jste se mohli ihned občerstvit, jak jídlem, tak pitím z mnoha stánků, které byly postaveny kolem stadionu. V těchto stáncích jste mohli platit i hotově. Co se týkalo náramků, s těmi jste mohli platit u stánků i přímo uvnitř stadionu, kde naopak se nedalo platit hotově. Bohužel k tomuto jste nedostali informace, takže to bylo ze začátku trochu zmatenější.

Ovšem zde problém nekončil. Sami zaměstnanci v prvních hodinách nevěděli, jak náramky se čtečkami používat, takže jste na pití čekali trochu déle. Tyto problémy však další polovinu večera a zbytek festivalu opadly a vše již fungovalo, jak mělo.

Jakmile jste dorazili dovnitř na stadion, už Vás zde se svými tracky vítal Deorro, který to tam hned od začátku neuvěřitelně rozjel například se svojí skvělou tepačkou, kterou udělal společně s R3habem – flashlight. Atmosféra již od začátku byla neuvěřitelná, ode všech šla cítit pozitivní nálada a veliké očekávání, jak bude celý festival probíhat.

Po skvělém vystoupení Deorra, který všechny dostal pořádně do nálady, nastoupilo duo Showtek, kteří měli přichystané krásné překvapení hlavně pro dívky. Na jejich jednu z nejznámějších písniček Booyah přišel samotný zpěvák tohoto songu Sonny Wilson a řekl do mikrofonu, jak je Ultra úžasné a že je tady plno nádherných dívek, tak ať je všichni kluci vyzvednou na ramena a tuhle píseň si užijí.

V 9:15 přišel na stage anglický zpěvák a rapper Elliot John Gleave známý jako Example a celý festival se svojí živou kapelou, kde byly i elektronické kytary nebo klávesy dostal úplně na jiný level. Ve své show zazpíval např. jeho velice známý song „Changed the Way You Kiss Me“, kde všichni fanoušci ochotně zpívali s ním nebo i „Natural Disaster“, kterou udělal v kolaboraci se známým djem Laidback Lukem.

V polovině večera vystoupil i mladý dj Martin Garrix. Ten začal s hitem Tremor, na kterém měli podíl i Dimitri Vegas & Like Mike. Během svého setu však Garrix moc nepřekvapil, neměl plynulé přechody a bylo zde moc hluchých míst. Zde si přišli na své hlavně mladší fanoušci této hudby, kterých má Martin Garrix více než dost.

Celý večer prvního dne Ultra Europe zakončovala jednička mezi djs a to samotný Hardwell, který měl fenomenální nástup v podobě velkého ohňostroje, jenž vypukl po jeho zařvání do mikrofonu „wats up Croatia?“. V jeho setu zahrál například jeho track s Matthew Komou – dare you nebo remix songu Ping Pong od Armina van Buurena.

Ultra Europe festival byl také doprovázen různými efekty na hlavní stagi, jako barevné obrazce na led obrazovkách a pásech, mnohobarevné lasery, šlehající ohně, ohňostroje a o krásnou podívanou se postaraly i tanečnice v různorodých sexy oblečcích. Každý den končil v 5 hodin ráno, takže pokud jste chtěli odejít v klidu a dá se říci, že i v pořádku, bylo dobré vyjít alespoň o 15 minut dříve.

ultra girls

Den druhý začínal tentokrát v 5 hodin, zde nebyla již potřeba na výměnu lístků a podobně. Pozitivní atmosféra byla ještě více cítit, protože lidé z předchozího dne již věděli, jaký další a možná i lepší den a večer je čeká. Na tento den mělo také hodně návštěvníků jednodenní vstupenky, protože line up byl více než dobrý. Tento den jste mohli slyšet např. Jewelz + Sparks, Vicetone, Kill the noise, dvojici Blasterjaxx nebo dj Snake.

Druhou polovinu festivalu rozjel jeden z nejlepších djů, producentů na poli EDM a zakladatel Mixmash records – Laidback Luke. Ten ve svém setu hrál hodně tracků ze své tvorby jako Flashing lights, Blow, 1, 2, 3, 4, Mufasa, we are forever nebo Turbulence. Svoji show měl také ozvláštněnou vysokými svítícími roboty, kteří stříkali z velkých pistolí kouř.

Předposlední se na scéně objevil David Guetta. Ten začal hned se svým hitem Shot Me Down, kde rozvášnil dav až na ty nejvyšší obrátky. Během svého hraní zahrál také své starší hity se kterými se začal dostávat do podvědomí lidí na celém světě jako „Love Is Gone“ v kompilaci s Chris Willisem nebo známou rádiovou hitovku „Memories“ s Kid Cudim. Lidé si nejen zavzpomínali ale také David Guetta udělal své klasické svícení mobily a měl nejlépe osvícenou stage, která celou jeho show ještě více umocňovala.

Jako poslední se druhý den na Ultra Europe představila tzv. žijící legenda Armin van Buuren, který dostal lidi do velké euforie hlavně svými trancovými tracky, kde zahrál například od Garetha Emeryho a Christiny Novelli – Concrete Angel nebo od Tiesta – Adagio For Strings. Armin si však s lidmi i trochu pohrál známým „everybody sit down“. Stejně jak předchozí poslední dj i Armin završil druhý den po svém dvou hodinovém setu ohňostrojem.

Třetí a zároveň poslední den Ultra Europe na stadionu Poljud ve Splitu rozezněl jako první Mykris, poté nastoupilo duo Twoloud a mladičký Danny Avila. Jelikož byly ten den dost četné přeháňky, byla návštěvnost ze začátku dost nízká, ale ani to vystupujicím nevadilo, a přesto vytvořili úžasnou atmosféru a nastartovali lidi na poslední den festivalu. Kdy se opět představily přední špičky djingu jako např. Sunnery James & Ryan Marcio, Afrojack, Alesso, W&W, kteří rozproudili dav svými hity jako Bigfoot, the Code nebo Thunder.

Jako předposlední dj toho dne a i celého festivalu se předvedla další legenda a to sám božský Tiesto, který velice překvapil svojí stage. Zatímco většina lidí očekávala veliký boom, lasery, světla a ohňostroje, tak to bylo přesně naopak. Tiesto měl stage po většinu času tmavou a namířená světla pouze na sebe. Díky tomu jste si mohli vychutnat jeho hudbu bez jakýchkoli rušivých momentů. Tiesto nejen, že zahrál house music, pustil se i do svého předchozího žánru – trancu ale zahrál např. i hip hop. V jeho setu jste mohli slyšet také písně z jeho tvorby jako red lights, feel it in my bones, kterou nahrál společně s Tegan and Sara nebo již zmíněnou Adagio For Strings, kterou hrál předchozí den i Armin van Buuren.

Úplně posledním vystupujícím celého Ultra Europe se představil dj, producent a zakladatel Dim Mak Records – Steven Hiroyuki alias Steve Aoki. Stejně tak jako na ostatních festivalech si ani tentokrát Steve neodpustil své klasické „blbůstky“ na stagi mezi které patří například vysoké skákání z mixážního pultu dolů tzv. Aoki jump nebo i známé házení dorty do ječícího davu. Jelikož to byl poslední den a i poslední hodiny tohoto festivalu, tak byli fanoušci už poněkud unavení ale Aokimu se nakonec tento dav podařilo rozproudit a jak? Sprostými slovy, které začal řvát do mikrofonu a chtěl aby je lidé opakovali jako například- „say f*ck it“, „say motherf*cker”, “say f*ck it motherf*ucker” J

V jeho setu jste mohli slyšet tracky jako Boneless na kterém měl podíl i Chris Lake a Tujamo nebo No Beef, kde se podílel Afrojack. Steve Aoki hrál celkově 2 hodiny, první polovina byla na Steva trochu jemnější ale druhou polovinu už pořádně přitvrdil a svůj set zakončil parádním velkým ohňostrojem a uzamkl tak druhý ročník Ultra Europe festivalu ve Splitu.

Organizace

Co se týkalo organizace ta měla docela velké nedostatky, zaměstnanci na informacích neuměli pořádně anglicky, takže v některých případech jste se museli zeptat 3x než Vás pochopili. Bylo zde málo záchodů – Toi Toi byly daleko a záchody na stadionu nestačily, navíc druhý den byly některé pozavírané. Na stadionu bylo i málo stánků, takže pokud jste po 12 hodině chtěli pití, bylo lepší si vody koupit do zásoby do batohu, protože poté bylo až nemožné si objednat. Nikde jste nedostali line up, natož časovej. Byla sice na to vytvořená aplikace, ale pokud jste si ji stáhli, ukázal se Vám program z března z Ultra v Miami. Aplikace na Ultra Europe začala fungovat v podstatě až další den. Poslední den už nesvítilo veliké U na stagi, jež je Logo Ultra music festivalu.

Co se týkalo statistik, tak na oficiálních facebookových stránkách potvrdil Ultra Europe návštěvnost přes 150 000 lidí a přes 100 zemí.

Díky Hani za report, budeme se těšit zase příště.