Promotér, pořadatel a velký milovník techna, který v ČR pořádá několik akcí a je produkčním několika klubů – Robert Vaca. Jaké jsou u něj novinky, co se změnilo a kam se jeho akce posunou? Čti v našem rozhovoru.

Ahoj, Roberte, už je to více jak rok, kdy jsme se spolu bavili naposledy. Co je u Tebe nového?
Ahoj, Tigi, když to vezmu obecně, jsem zase o rok zkušenější. Minulý rok přinesl celou řadu změn a nových poznatků, jak z řad příznivců mých akcí, tak na hudební trhu jako takovém. Potřeby lidí se stále mění a je třeba na ně reagovat. Co se týká klubové scény, tak jsme s kolegou Martinem Hlavinkou převzali severočeský klub Střelnice v Jablonci nad Nisou.

V roce 2017 jsi posunul svůj techno event CUBE, který se dočkal několika zahraničních headlinerů. Je to teď Tvůj hlavní projekt?
Dá se říct že ano, je to mému srdci rozhodně nejblíž. V komerční sféře se chci dále věnovat Unique Festivalu, nicméně na trhu jsou mnohem silnější hráči, a tak se soustředím stále na lokální trh.

V lednu přijel Raffa FL z Itálie a vystoupil na netradičním místě: v kostele. Proč padla volba zrovna na tohle místo?
Je to hlavní myšlenka projektu Cube – pořádat akce na nevšedních, neokoukaných místech. V Praze jde techno v posledních dvouch letech hodně nahoru. Vzpomeňme například na Komiks Events, Nite Vibes, Polygon – který svou aktivitu přesunul do špičkoveho undergroudového klubu Ankali – nebo kluky z Code a jejich noc Technik.

Akce byla vyprodaná a videa z ní sdílely světové servery, jako například Techno Germany, Dance Trippin Tv, Techno Station a mnoho dalších, co na to říkáš?
Je to pro mě velké zadostiučinění, že to, co dělám dává smysl. Ty videa mají přes dva miliony shlédnutí, píši mi lidé z celého světa, kdy bude další akce v kostele. Moc mě to těší, ale zůstávám nohama na zemi. 🙂

Je tohle místo něčím limitováno, nebo jak je složité bude postavit stage a vše nachystat na tomhle netradičním místě?
Nejsložitější je ten prostor ozvučit. Naštěstí spolupracuji se špičkovými zvukaři z Force Production a ti dělají maximum pro to, aby akce zněla dobře. Samozřejmě není to zvuk jako v klubu, je jasné, že se v 18. století nepočítalo s tím, že tu budou technoparty.

Jak bys tenhle event charakterizoval a co může nabídnout oproti jiným akcím?
Neopakovatelnou atmosféru a nekonečnou frontu na šatnu. 🙂

Vím o Tobě, že jsi velký milovník techna. Je nějaký interpret, kterého bys na Cube opravdu rád zabookoval?
Richie Hawtin, Nina Kraviz, Carl Cox.

V létě chystáš i festival u Doks u Máchova Jezera, který se zatím tváří, že bude cílit spíše na mainstream publikum. Neplánuješ třeba Cube stage?
Stále je to ve hře, vše bude podléhat jednáním, které jsou v plánu na následující měsíc.

Pojďme k té komerční sféře. Na jaře nás čeká další Unique Hall Festival. Prozradíš, na co se můžeme těšit?
Letos jsem trošku zmatkoval s termínem, náš obvyklý jsem prováhal a ten, co mi byl nabídnut, mi nevyhovoval, protože je v březnu mnoho větších akcí a festivalů. Nakonec padlo rozhodnutí na pondělí 30.4. (v  úterý je státní svátek). Jako headliner pak přijede populární britský DJ a producent Curbi.

Kromě toho, děláš program i v klubech Forum či Střelnice. Změnila se tam za poslední rok nějak produkce? Chtějí lidé více multižánrové akce, hip hop, EDM nebo něco jiného?
Pozoruji menší stagnaci a možná i pokles návštěvníků na akcích od EDM po hip hop. Dnešní mládež raději serfuje doma po Facebooku nebo Instagramu, než aby se šla bavit. Když já byl teenager, musel sem prostě vyrazit do klubu na párty za zábavou, za seznámením. Teď stačí poslat jednu žádost o přátelství z pohodllí domova … je to smutné. Projevuje se to pak na jejich komunikaci, všichni s mobilem v ruce a mlčí. Místo toho, aby si povídali zažitky, akorát civí do telefonů, protože už o sobě vlastně všechno vědí ze sociálních sítí. Je to hrůza to sledovat, ale položme si otázku: byli bychom jiní, narodit se o těch 15 let později?

Podle čeho vlastně vybíráš interprety? Je nějaké kritérium, které musí splňovat, ať už se jedná o headlinera festivalu či support do klubu?
Reaguji na potřeby lidí, sleduji trh. U komerční sféry se radím s Manenenem, u techno scény například s Orbithem. 🙂

Co je nejtěžší na pořádání velkých akcí?
Ustát ten tlak, vydržet a nezoufat když se nějaká akce nepovede. Podle časopisu Forbes je event manager 6. nejstresovější povolání. Zařizujete najednou spoustu věcí, které musí proběhnout v pravý čas, na správném místě a podle předem připraveného scénáře, aby akce neskončila fiaskem. Musíš být schopný improvizovat, když se akce nevyvíjí podle plánu.