_MG_9331

Michael Hejč je houslista, který spojuje svůj nástroj s elektronickou taneční muzikou. Asi si pamatujete jeho hitovku Vltava, na které spolupracoval s Michaelem Burianem a která vychází ze stejnojmené skladby od skladadete Bedřicha Smetany. Její masivní úspěch zajistil Michaelovi popularitu a mnoho vystoupení nejen po České republice. My Vám nyní přinášíme rozhovor s tímhle umělcem.

Ahoj, Michaeli, děkuju, že sis na nás udělal čas. Pro začátek nám řekni, jak ses k hraní na housle vůbec dostal a jak dlouho se jim věnuješ?
Začal jsem asi jako každé málé dítě, které dají do základní umělecké školy – jen jsem začínal trochu dříve, již ve čtyřech letech jsem držel malé housličky v ruce. I když mi to ani nepřijde, tak už hraji 29 let, což je docela šílené číslo :-)))

Jak Tě vlastně napadla myšlenka, propojit Tvé umění s elektronickou hudbou?
Začalo to už v roce 2001, kdy jsem přeběhl z klasické hudby do populární a spolupracoval s populární tureckou zpěvačkou Asli. Pak postupem času jsem se propracoval k taneční hudbě.

Pojďme se v čase vrátit k Tvému asi největšímu úspěchu, který si fanoušci EDM pamatují, a to je Tvé živé vystoupení v roce 2008 na Sensation White s Michaelem Burianem, kde jste představili dnes již legendární track Vltava. Živě si pamatuji, jak jsme tam s přáteli stáli a ve chvíli, když spustila melodie, jsme všichni oněměli úžasem. Kdo s tím nápadem vlastně přišel? Byl jsi před vystoupením nervózní?

Určitě to není největší úspěch který jsem měl, spíše bych řekl že byl hodně vidět. Nápad už se zrodil ještě dříve, než jsem se s Michaelem vůbec poznal. Track Vltava v jiném provedení mi vyšel na mém debutovém albu, které jsem vydal půl roku před naším seznámením. Dá se říct, že nervozní jsem v podstatě před každým vystoupením, takže i na Sensation White party jsem trpěl žaludečními problémy :-)))

_MG_9212

Koukal jsem, že se stále věnuješ živým vystoupením na tanečních eventech. Jak taková Tvá show vypadá?
Myslím, že nejsem člověk, který vyloženě potřebuje ke svému vystoupení tanečníky nebo jakékoliv efekty. Umělec by měl zaujmout lidi hlavně sám o sobě, a to se mi, myslím, stále daří. Ale je velice téžké odpovědět na Tvou otázku, jak má show vypadá – určitě by se lidé měli přijít podívat a udělat si svůj vlastní obrázek..

Jakou muziku můžeme od Tebe očekávat? Máš rád klasický house nebo se přizpůsobuješ dnešnímu trendu tvrdých beatů?
Mám rád veškerou možnou hudbu a určitě nemůžu říci, že se věnuji jen taneční hudbě. Záleží hodně na tom, kde vlastně hraji. Ale každý umělec se určitě přizpůsobuje tomu, co se lidem líbí, a zároveň tam vloží i svůj umělecký podpis a duši.

Máš nějaké své skladby, které prezentuješ na vystoupeních?
Zatím mám pár autorských věcí, které samozřejmě prezentuji na vystoupeních. V současnosti zrovna pracuji na vlastních skladbách, které chci v tomto roce zároveň vydat a představit posluchačum.

Který z dnešních DJů Tě nejvíce oslovuje?
V dnešní době je člověk hodně ovlivněn komerční hudbou a i u mě je to stejné. Poslouchám rád Davida Guettu – i některé skladby z jeho produkce mám ve svých vystoupeních.

Všiml jsem si, že ses účastnil i televizní show Československo má talent, kde jsi skončil v semifinále. To byl taktéž Tvůj nápad se tam přihlásit nebo jsi k tomu byl „přesvědčen“?
Vždycky jsem byl odpůrcem takových soutěží, ale nakonec jsem se sám přihlásil. Nebyl jsem jen v české verzi, ale zúčastnil jsem se a stejně jako v Česku jsem se dostal do semifinále i v německém Got Talent. A co si budeme nalhávat, je to určitě viditelná reklama, která určitě pomůže.

_MG_9238Živíš se jen muzikou nebo máš i nějakou standardní práci?
Celý život jsem hrál jen na housle a tak to je i do dnešní doby. Má práce je houslista a vůbec toho nelituji.

Na jakém typu akcí Tě ještě můžeme vidět, kromě těch tanečních?
Mám tu výhodu, že mou produkci můžu hrát na festivalech, svatbách, VIP akcích, dobročinných akcích, plesech atd. atd. Čili lidé mě můžou najít v podstatě úplně kdekoliv.

Pracuješ teď aktuálně na nějaké zajímavé kolaboraci?
Chystám několik spoluprací, ale ještě bych nechtěl prozrazovat blíže. Ale můžu prozradit, že to jsou určitě skvělé spolupráce, ze kterých by mohly být další hity No.1

Máš nějaký hudební vzor? Někoho, kdo Tě opravdu inspiroval?
Jsem už trochu starší generace, tak mě určitě ovlivnil svou hudbou Michael Jackson nebo Whitney Houston. Na těchto lidech jsem vyrostl a určitě jsem rád, že jsem zažil jejich aktivní životní dráhu.

Na závěr nám řekni, co chystáš v nejbližší době?
Tak jak jsem již říkal, tak připravuji nové album, spoustu spoluprací s nejen českými producenty a umělci a samozřejmě spousty vystoupení. Byl bych velice rád, kdyby se letos stihl i nový videoklip a vánoční tour. Určitě na tom budu intenzivně pracovat a určitě se o všem dozvíte.

Díky za rozhovor a budeme se těšit, že se někde uvidíme.
I já mockrát děkuji a přeji vše nej nej v tom novém roce 2016.
Váš Michael