jirka martin

Je to více jak devět let, kdy se v únoru roku 2006 objevila akce Evolution, která byla první promotérskou činností Jirky Grednera a jeho týmu v klubu Fabric. Teď kluci tohle legendární místo upouští a patnácté narozeniny budou jejich poslední a zároveň rozlučková akce. Proč tomu tak je a jaká je budoucnost? Nejen na tyto otázky jsme se Jirky zeptali.

Ahoj, Jirko, předně Ti chci poděkovat za možnost rozhovoru. Děláme ho v době, kdy Vaše promotérská skupina oznámila konec působení v jednom z předních tuzemských klubů. Jak se cítíš?
Ahoj, naopak já jsem rád, že můžu poskytnout svůj zřejmě poslední rozhovor v roli promotéra právě vám, stále populárnějšímu serveru housemagazine.cz. Odvádíte opravdu dobrou a kvalitní práci. Ano, v minulých dnech jsme vydali prohlášení o ukončení činnosti naši promotérské agentury v rámci klubu Fabric-Ostrava. Jedná se o plánovaný krok, rozhodnutí definitivně opustit pole taneční scény, padlo již v loňském roce. Jak se cítím? Jak to v těchto situacích už chodí, pocity jsou smíšené. Na jedné straně velkou psychickou a taktéž i finanční úlevu od starostí, které chod klubu za těch 9 let přinášel, a na straně druhé velký smutek na duši, protože Domeček byl, je a navždy zůstane mou srdeční záležitostí. Ale když se ohlédnu zpět, zanechali jsme za sebou, myslím, ohromný kus práce a jednoznačně nesmazatelnou stopu.

Kolik let jsi vlastně ve Fabricu působil a kdo všechno byl ve Vaší skupině?
Ha … Vlastně 15 let, do klubu jsem začal jako clubber chodit od jeho založení v roce 2000 jeho duchovním tátou a mým kamarádem Vláďou Štefkem. Produkčně působím od února roku 2006 se společníky Davidem Šnoblem a bráchou Martinem Grednerem. V rámci týmu se na postu PR manažera vystřídalo celkem dost zajímavých jmen jako Daniel Jasník (Danny Bright), Lukáš Ščurek (DJ Lowa), Lukáš Janečka (Kmín) a v současnosti Jirka Ramík známý jako C-phone.

Co Vás vlastně vedlo k ukončení činnosti?
Důvodů bylo opravdu hned několik, zmíním pro mě nejdůležitější, a to je můj kariérní postup, když jsem v tomto roce nastoupil na velmi významný post u světového lídra v oboru sanitární a zdravotní keramiky, výrobní společnosti Laufen. Bez váhání můžu tvrdit, že se jedná o práci mých snů, s obrovskou budoucností, možností seberealizace, která mně baví, pracovně i vnitřně naplňuje a uspokojuje.

Jaká akce byla za ty roky podle tebe absolutní TOP?
Těch „topovek“ bylo za těch devět let fakt celkem dost. Z hlediska finančního a návštěvnosti zcela jistě byly 10. narozeniny s Rank 1, Ronski Speedem a Mario Ranierim. Z hlediska promotérského můj husarský kousek, kdy se mi podařilo dostat do klubu světovou jedničku Hardwella, což v rámci naší republiky zůstane na delší dobu nepřekonáno. Za obrovský úspěch vidím účast v rámci festivalů Pleasure Island a Trancefusion. Ale v zásadě pro mě vždy TOP bylo, pokud jsem v klubu viděl šťastné, nadšené a spokojené úsměvy na tvářích našich clubberů.

hardwell a jirka gredner

Jaký nejkurióznější problém jste museli řešit?
Kuriózních věcí byla spousta, od zapomenutých bot, různých částí svršků, spodního prádla, přes zapomenutá rozečtená vysokoškolská skripta až po ukradená záchodová sedátka. Nejzávažnějším problémem bylo odřeknutí vystoupení Eddie Halliwella den před naši legendární nocí 3G v roce 2009. Společně s Martinem jsme prožili bezesnou noc, ale podařilo se nám za rekordních 10 hodin domluvit a zajistit naprosto adekvátní náhradu v podobě Andyho Moora, kterému jeho management volal v době, kdy se s rodinou chystal na návštěvu rodičů. Okamžitě se tehdy sbalil, na poslední chvíli stihl letadlo a večer už vystupoval u nás.

Tvá poslední akce budou patnácté narozeniny Fabricu. Všiml jsem si, že jste si pozvali skutečně hvězdná jména.
Ano, poslední velkou akcí určitě. Od roku 2010 jsme zavedli tradici dvoudenních narozeninových oslav a nejinak tomu bude i letos. Snažili jsme se na naši poslední velkou promotérskou akci dovézt zvučná jména, částečně se nám to zcela určitě povedlo, ale přiznám se, že kdyby nám vyšly 2 jména, která jsme měli rozjednána, tak by se jednalo o naprostou pecku, ale bohužel to termínově nešlo sladit. Tento pátek proběhne oslava věnovaná příznivcům zlomených beatů, na které vystoupí světová legenda JOHN B, skvělí COUNTERSTRIKE a samozřejmě vynikající český support skoro dvou desítek DJs. V sobotu si přijdou na své milovníci stylů house, progressive, trance, techno a taky současné EDM. Headlineři jsou hned tři, na hlavní stagei mladý a velmi talentovaný BEN GOLD, švédský BJORN AKESSON a v garage techno stagei to bude ukrajinský SPARTAQUE, který si v české republice vybudoval obrovské renomé, opět se samozřejmě již tradičně velmi silným českým DJský supportem. Celkový počet vystupujících DJs za oba dny vydá za velmi nabušený line-up open air festivalu. Po oba dny se bude hrát na třech hudebních stageích, návštěvníci se můžou těšit na ovocné a čokoládové bary, z obou nocí vznikne unikátní aftermovie. Navíc se nám podařilo udržet vstupné ve velmi výhodné a dostupné cenové hladině 200/250 Kč. Opravdu velmi srdečně zvu clubbery na obě noci, nebude pro nás nic hezčího než vidět totálně našlapaný klub, jako tomu bylo na 10. narozeninách klubu.

Jak to bude s Fabricem do budoucna? Budou se i nadála pořádat taneční eventy? Kdo vlastně bude mít jeho chod na starosti?
Samozřejmě složení nového produkčního týmu znám, ale opravdu mi nepřísluší hovořit za ně. Vím, že se klub v červnu zavírá, údajně projde větší rekonstrukcí, ale to je vše, co aktuálně vím. Pokračovat v činnosti zcela jistě i nadále bude a věnovat se bude i nadále taneční scéně. Doporučuji sledovat webovou a facebookovou fanpage, kde se zcela jistě již brzy dozvíte více.

A co tvůj bratr Martin, který má na tuzemské scéně jméno. Zůstává i nadále rezidentem Fabricu?
Martin Gredner je v rámci české taneční scény bezesporu jméno již legendární. V poslední době se mu podařilo opakovaně vystoupit v londýnském Ministry Of Sound, a vím, že plánuje další velmi zajímavá zahraniční vystoupení. Martin bude s novým týmem Fabricu v úzké spolupráci a bude pracovat na své nové rezidentní noci a přeji mu spoustu úspěchů na poli DJském i s novou nocí!

jirka v obležení

Co osobně považuješ za největší překážku pro současné promotéry?
Těžká otázka, a přiznám se, že na ni neznám jednoznačnou odpověď. Částečně práci promotérů ovlivnila celosvětová ekonomická krize, práci klubovým promotérům ztěžuje velké množství velmi kvalitních halovek. A nemalou míru v tom hraje vliv nových médií (Youtube, Soundcloud, Mixcloud…), kde je hudba dostupná v podstatě on-line a „kvalitní párty“ si tak můžete doslova udělat doma v obýváku s hrstkou přátel. Jsem životní optimista, takže věřím, že se situace zlepší, promotérům se bude dařit a hlavně budou vydělávat, aby i nadále mohli dobře a v klidu fungovat.

Jak se díváš na aktuální taneční scénu?
Aktuální taneční scéna se diametrálně liší od té, do které jsem jako „junior“ vstupoval já. A to je také i jedním z důvodů, proč tuto loď definitivně opouštím.

Když zavzpomínáš, které hudební období bylo podle Tebe nejlepší?
Jednoznačně začátky, legendární a zlomovou akcí byla moje účast v KC Karlov, kde vystoupil Seb Fontaine, dále první Creamfields, Summer Of Love … Ve Fabricu to byly velmi silné roky 2007 – 2010.

Kam se Tvoje cesta bude ubírat dál? Zůstaneš u pořádání akcí?
Jak jsem již zmínil, mám práci svých snů v prestižní nadnárodní společnosti, takže veškeré úsilí budu věnovat budování kariéry a zároveň studiem a sebevzděláváním. Pořádat akce se určitě nechystám, ale rozhodně nechci přijít o spoustu dobrých známých a přátel, které jsem v průběhu těch devíti let našel. Zcela jistě se budu objevovat na mých oblíbených festivalech a akcích, pokud mi to čas dovolí.

Díky za rozhovor a na závěr bych chtěl poděkovat za skvělou spolupráci agentuře United Music v čele s Lenkou Lexovou, Zdeňku Masopustovi a jeho BTL, kteří pro Českou republiku dokázali opravdu neuvěřitelné a oběma přeju hodně úspěchů, sil a spoustu podařených akcí. Samozřejmě společníkovi Davidu Šnoblovi a bráchovi Martinu Grednerovi, svým zaměstnancům, Rendovi Heinovi a jeho security, všem vystupujícím DJům, všem spolupracujícím stranám, za opravdu nádherných a neskutečných 9 let života. Děkuji i všem věrným clubberům, kamarádům a známým za jejich velmi pozitivní a podpůrné reakce. Vy všichni nezapomínejte: FABRIC FOREVER!

Děkuju za rozhovor a ať se daří!