Známý pražský klub Mecca, pořádá již druhý ročník DJské akademie, která si dává za úkol přivést na tenhle svět další mladé talenty. Intenzivní dvoudenní kurz je určen všem nadšencům, kteří se chtějí nejen DJing naučit, ale také se něco dozvědět o vlastní propagaci či hudební produkci. Lektoři nejsou žádná ořezávátka a jedná se o zkušené borce pohybující se roky na české a zahraniční scéně. A proto věříme, že kvalita výuky je zaručena. Nás tento nápad natolik zaujal, že jsme se rozhodli oslovit hlavního organizátora téhle akce – Petra Hrnčíře a položit mu pár otázek.

Ahoj Petře, předně děkujeme za možnost rozhovoru a hned na začátek se musíme zeptat, jak jsi se dostal k nápadu uspořádat DJskou školu v mecce?
Zdravím tebe Jirko i čtenáře housemagazine.cz. Chtěl jsem vytvořit projekt, který by začínajícím DJs podal pomocnou ruku a ukázal jim ty základy, které mnohým DJs chybí. No a kde jinde něco takového vybudovat než ve svatyni české taneční scény – v Mecce. První ročník máme za sebou, druhý ročník je téměř obsazen a vypadá to, že to funguje.

Pořádáte již druhý ročník DJské akademie. Nastala zde nějaká změna oproti minulému roku?
Několik změn nastalo. Hlavní lákadlo by letos mohla být hudební produkce. Pozval jsem 4 šikovné kluky z celé ČR, kteří se produkci intenzivně věnují a pokusí se předat své dlouholeté znalosti a moudra 15 účastníkům MDA2014. Za zmínku stojí i to, že kromě partnera akce: U Merkura.cz, Diesel nebo Zoot.cz, se nám podařilo získat i značku Pioneer, která pod vedením svých lektorů představí nejnovější techniku, a to především MIDI kontrolery s možností vše si vyzkoušet.

Jak výuka vlastně probíhá?

Výuka je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V té teoretické se účastníci dozví, jak je dnes pro DJs důležitý marketing a jakým způsobem se prezentovat nebo co je třeba dodržet při tvorbě mash upu. V praktické části jsou účastníci rozdělení do skupin a vše si sami zkouší a testují.

mecca dj akademie

Co začínající DJe nejvíce zajímá?
Dle zpětných reakcí z minulého ročníku jsem zjistil, že začínající DJs jsou přesně jako já na začátku. Nezajímaly mne zbytečné řeči okolo, ale měl jsem spíše chuť kroutit „čudlíky“ a mačkat tlačítka a přesně tak je to i u ostatních. Spousta z těchto kluků v životě neměla možnost osahat si profesionální techniku a tady se toho nemohou nabažit.

Kdo výuku povede letos? Zatím jsme koukal, že je ohlášen Subgate. Můžeš nám prozradit další jméno?
V plánu byl Michael Burian, který se bohužel musel omluvit, protože den před začátkem akademie odlétá kvůli hraní pryč. Ještě je čas na zveřejnění dalších jmen, ale očekávat můžete i někoho z loňského roku.

Koukal jsem, že máte připravené i hodnotné ceny. Kdo určí výherce a co vlastně dostanou?
Přesně tak. Každý z účastníků na konci kurzu projde malou zkouškou toho, co se naučil a ti nejnadanější, nezapálenější a nejšikovnější účastníci obdrží ceny od sponzorů akce a klubu Mecca, kde také dostanou příležitost se ukázat na jednom z následujících večírků.
O výhercích dají hlavy dohromady všichni lektoři, kteří budou mít možnost trávit s účastníky dostatek času, aby poznali jejich schopnosti a vlastnosti.

Jaký hudební styl je při výuce rozebírán? Dostane se i na okrajové žánry EDM, jako je například schranz či hardcore?
Mecca DJ Akademie koresponduje s tím, co se v Mecce hraje. Výuka je tedy zaměřena těm, kdo se chtějí věnovat mixování rovných beatů a to především techno či jednotlivým odrůdám house music, jako je progressive, electro, deep nebo tech. Chci budovat základnu kvalitních nových DJs pro klub Mecca. Hardcore a Schranz nováčky ať si budují kluby, kde se tyto styly hrají 🙂

mecca dj akademie 2

Jak se k tomu staví kolegové DJs? Nevnímají to tak, že jim roste konkurence?
Samozřejmě, že to tak vnímají a já jsem rád, že to vůbec vnímají a že se o tom mluví a že to trochu rozmělní vody toho našeho českého DJ rybníčku.

Jakou jste vlastně měli odezvu z minulého ročníku? Máš zprávy, že by se někdo ze začínajících DJs prosadil?
Minulý rok asi kromě jednoho kluka nikdo dříve nikde nehrál. Dnes vím, že alespoň polovina kluků někde pravidelně hrává. S některými jsem stále v kontaktu a čas od času jim dohodím placené hraní. 2 kluci se mi letos přihlásili znovu, protože je dost zajímá produkce, tak mám radost.

Na závěr nám řekni, zdali ses něco přiučil i ty? 🙂
Novinkou, kterou jsem se přiučil pro mě bylo Enricovo moudro, že správný DJ by měl mít svobodu, pěkný auto a pořádnou roštěnku 🙂

Více informací o této akci najdete na oficiální facebookové stránce: https://www.facebook.com/events/1430039327274585/

Foto: Mecca facebook