Zdeněk Gabriel aka Gabo je jedním z hlavních pořadatelů vyhlášeného Mácháč festivalu, který již osmnáctým rokem ukazuje, jak se má dělat mejdan na pláži. A jelikož se tenhle event nezadržitelně blíží, tak jsme se jej rozhodli oslovit a trochu vyzpovídat. Vy tak máte jedinečnou možnost se dozvědět pár zajímavých informací ze zákulisí celého festivalu.

Ahoj, Gabo, předně Ti chci poděkovat za Tvůj čas. Zkraje nám řekni, jak Tě vůbec napadlo před tolika lety udělat mejdan na pláži, a zrovna u Máchova jezera?
Můj kamarád, DJ Skipworker, otec myšlenky, nás vzal po jedné jeho party v Mladé Boleslavi na after na Mácháč. No, a ráno při východu slunce byl nápad na světě. To se psal se rok 1998. Hned další léto proběhl nultý ročník festivalu.

Kolikáté narozeniny vlastně festival Mácháč oslaví?
Tento rok jsme plnoletí – slavíme osmnáctku.

Letos je hodně silný line-up. Přivezete Hardwella a Armin van Buurena. Co Vás k tomu přimělo?
Více méně to byla shoda okolností. Již několik sezón jednáme nezávisle s managementy obou umělců, ale až letos to termínově vyšlo a byla tu najednou možnost účasti obou umělců. Zvláště u Armina to bylo na poslední chvíli, protože ještě začátkem roku to vypadalo, že to opět nevyjde kvůli soukromé dovolené. První se tedy potvrdil Hardwell, kterého nám loni na poslední chvíli odveleli na americké tour, pokud si dobře vzpomínám. Když jsme dostali zprávu, že i Armin letos může, tak to rozhodování bylo rychlé a jasné. 🙂

Honoráře takhle velkých jmen nejsou zrovna malé a s tím se nese i zvýšení ceny vstupného. Nebáli jste se reakce veřejnosti?
Samozřejmě trochu ano, ale věřili jsme v soudnost a informovanost našich fanoušků, a to se nám i potvrdilo a jsme za to moc rádi. Dává nám to i signál do budoucna k oslovování dalších TOP jmen.

Hodně lidí se na facebooku taky ptalo na hrací čas Armina, který hraje v sobotu až od tří. Proč?
Je to dáno jeho časovými možnosti, takže jsme byli postaveni před varianty – buď bude Armin hrát od 3:00, nebo nebude hrát vůbec, protože dříve by vystoupení v ČR zkrátka nestihl.  Naštěstí ani třetí hodina ranní není na Mácháči nic ostudného a vzhledem k tomu, že je tu stále možnost, že bude hrát i více jak dvě hodiny, tak se z toho může stát asi to nejlepší zakončení festivalu za poslední roky. Myslím, že pokud si návštěvníci připraví i transparenty, kterými dají své přání najevo, tak bude rozhodnuto. Zatím nemáme zprávy, že by ho tlačil brzký odlet z ČR, takže je dost možné, že o délce svého setu rozhodne až v průběhu vystoupení. 🙂

Kolik vstupenek je aktuálně prodáno?
Momentálně 80 % kapacity areálu, takže doporučujeme vstupenky včas zakoupit. U GOLD terasy B je to podobné, tam zbývá zhruba posledních 100 kusů. Terasa A je již kompletně vyprodaná.

Kolik lidí celý festival připravuje?
Na provozu, stavbě, servisu a chodu celého festivalu se podílí průběžně zhruba 350 lidí.

Jezdíte někam do zahraničí sbírat inspiraci?
Ano, jezdíme a rádi, ale snažíme se o jedinečnost naší akce. Navíc ne každý koncept, který za hranicemi sklízí velké úspěchy, může fungovat také v ČR. Myslím, že každý, kdo už nějaký ten pátek sleduje domácí scénu, tak to vnímá podobně. A není to jen o taneční scéně, megalomanským hudebním festivalům obecně tu z nějakého důvodu pšenka nekvete.

Ve světě je teď hodně populární platba formou náramků na festivalech. Chystáte něco takového i na Mácháč?
Zatím se nám tento systém neosvědčil, ale pro další ročníky o něm rovněž uvažujeme a stále to konzultujeme s různými dodavateli, abychom vybrali tu nejlepší – a hlavně 100% fungující variantu.

Jak vlastně vypadá týden před a týden po akci? 
Práce a jenom práce. 🙂
Každý rok sdílíme na facebooku fotky ze stavěčky, která trvá více jak týden. Je to tedy hlavně o koordinaci různých subjektů, které festival staví. Vzhledem k tomu, že přístupové cesty do areálu jsou pro těžkou techniku pouze dvě, tak se musí opravdu dobře plánovat sled celé stavby. Jinak se může stát, že už se na nějaké místo prostě po dvou dnech nedostanete, protože je zastavěné, natož aby tam projela nějaká větší technika. No a to samé nás čeká po festivalu, kdy poslední fází je strojové čištění písku od všech drobných nečistot.

Už několik let spolupracujete s vodkou Finlandia, která je hlavním partnerem akce. Jak těžké je udržet si takhle velkého sponzora?
Spolupráce funguje již 6 let a věříme, že nadále bude. Základ je ve společné komunikaci a oboustranné podpoře značek.

Uprostřed pláže je i velmi oblíbená borovice. Kromě toho, že její kácení nepřipadá v úvahu, máte pro ní jméno?
Je to již neodmyslitelná součást festivalu a hlavně část tamní přírody, takže když občas čteme na facebooku různé nadávky, proč jsme ji dávno neposlali k zemi, tak si akorát tak ťukáme na čelo. Festival je tak oblíbený hlavně díky svému unikátnímu místu a atmosféře a tohle je proti celé logice věci – i když se jedná o jeden strom. My jsme tam jednou za rok „hosté“ a měli bychom si vážit i těchto věcí.
Jméno má, říkáme jí Borovice. 🙂

Díky za rozhovor a ať se daří
Také děkuji, vidíme se u jezera!