radim_ekart

Úspěšný promotér Radim Ekart stojí za populární studentskou párty Chodbovka, kde hrají přední DJs nejen z Česka, a kromě toho chystá nový koncept s názvem Euphoria. Rozhodli jsme se Radima oslovit a vyzpovídat ho, jaké má s konceptem plány a na co se můžeme nejen v Brně těšit? Čtěte v našem rozhovoru

Ahoj, Radime, předně bych Ti rád poděkoval za možnost rozhovoru. Začněme klasicky – řekni nám, jak jsi se k pořádání akcí vůbec dostal?
Ahoj, Jirko, taky moc děkuji za pozvání na stránky tohoto velmi přínosného hudebního magazínu.
K pořádání jsem se dostal úplnou náhodou, a to na kolejích Mendelovy univerzity. Počátky sahají až do roku 2010, kdy jsme se spolubydlícími na koleji Jana Amose Komenského začali pořádat „chodbovky“ pro naše spolužáky. Tyto akce se konaly téměř každou středu a chodilo na ně ze začátku pravidelně kolem třiceti kamarádů. Staly se velmi oblíbenými, začalo na ně chodit víc a víc lidí, až se jich jednoho dne na facebooku přihlásilo přes tři sta. Řekli jsme si, že to se už na chodbu opravdu nevleze, a tak jsme lidi nasměrovali do venkovního areálu kolejí, kde jsme sehnali nějakou menší aparaturu a DJe. V září roku 2013 jsem se rozhodnul to udělat ve větším, to se povedlo a na akci dorazilo kolem patnácti set nadšených studentů. Dalším rokem se toto číslo přehouplo dokonce přes dva a půl tisíce účastníků a na posledním ročníku v září 2015 jich bylo ještě o další tisícovku více.

chodbovka

Čemu vděčíš za takový úspěch, že na Chodbovky chodí takové množství lidí?
Myslím si, že těch faktorů je mnoho, ale nejdůležitější je vždy dobře zvolený datum a také lidi láká zapařit ve venkovním prostranství vysokoškolských kolejí. Na akce je navíc od samého začátku až doposud vstup zdarma. Snažím se také zvát známé a zajímavé EDM DJs, kteří všeobecně přilákají dost lidí, a také se každým ročníkem investují větší peníze do hudební aparatury. Nevyužíváme žádné peníze od velkých pivovarů, ale raději točíme Poličku. Ta nám sice neušetří velké náklady, ale studenti malé pivovary mají rádi a ocení je. Dalším důležitým faktorem je, že na tyhle akce chodí velké množství mladých studentek z ekonomických fakult – a kde jsou kočky, tam jsou všichni.

Nyní chystáte nový koncept, který se jmenuje Euphoria Festival. Na co se můžeme těšit?
Euphoria festival je takové naše vymazlené dítě. Je to naše první páteční akce a cílíme tedy na lidi, kteří umí práci na zorganizované párty ocenit o mnoho více, než studenti. Můžete se těšit na to, že do této akce dáme všechno pro to, abyste na ní prožili co možná nejvíce euforický zážitek. Na stagei bude ten nejkvalitnější sound, jaký si posluchač elektronické muziky může vychutnat – sound system K2 od L-Acoustics, který využívají světové EDM festivaly, jako je například Tomorrowland a Ultra Music Festival. Po vizuální stránce také nešetříme. O videomappingovou projekci se postará firma Visuálové, kteří za poslední tři roky projektovali stage i pro takové festivaly, jako je Mácháč, Elektra atd.
Facebook event: https://www.facebook.com/events/943311609084903/

Mejdan bude v prostoru brněnského Sona. Proč právě tam?
Máme jednoduché pravidlo. Spokojíme se vždy jen s tím nejlepším. Sono je pro EDM akci ideální prostor jak z kapacitních důvodů, tak kvalitou výše zmíněného zvuku, a také zaměstnávají velmi schopné lidi (barmany, šatnáře, security). Celý klub je navíc nekuřácký a disponuje nádhernými VIP prostory.

Euphoria

Které akce ještě pořádáte?
Krom open airů a Euphoria festivalu pořádám ještě studentské akce pro studenty Mendelovy univerzity, nově vznikající studentskou electroswingovou akci a chystá se take nový projekt Sound se zaměřením na techno.

Podle čeho vybíráte DJe na akci?

Záleží na konceptu akce, oblíbenosti DJe v daném regionu, na tom, zda nehraje v nejbližší době ve stejném městě, a také na velikosti rozpočtu pro akci. Pak se také snažím vybírat DJe tak, aby celý večer nehrálo od začátku do konce to samé a aby si každý přišel na to své.

Jakou hudbu posloucháš ve svém volném čase?
Poslouchám téměř vše, jsem ale blázen do elektronické hudby. Začalo to DnB, trancem, pak jsem si přičuchl k technu a dnes si nejvíce vychutnávám tech house a deep house. Baví mě například jména jako Solomun a z české scény mě velmi oslovili Deep Deer, kteří zahrají na další chodbovce v Sonu.

Jaký nejkurióznější problém jste museli řešit?
Nejkurióznější problém je spojený s Euphoria festivalem. Vymyslel jsem název a dal dohromady line-up skládající se ze jmen jako je Richard Reynolds, EKG, Chris Sadler a Sedliv (Audiorockers). Posléze jsem se od kolegy dozvěděl, že naprosto stejný line-up chystá promotérská skupina The Eight, která stojí za velmi úspěšným brněnským projektem Slovenská noc. Spojil jsem se tedy s nimi, abychom se nějak domluvili na termínu a nelezli si do zelí. S kluky jsme si u piva dost sedli a tak jsme se rozhodli akci uspořádat společně. Nejvtipnější bylo zjištění, že krom stejných jmen a konceptu zamýšleli i stejný název, aniž by se někde zveřejňoval.

Jak vnímáš aktuální taneční scénu?
Trochu mě mrzí, jak jsou lidi v České republice málo vzdělaní, co se týká hudebního průmyslu. Pro promotéry je velmi těžké zorganizovat akci se zajímavými jmény z toho důvodu, že ty nejzajímavější jména lidi neznají a slyší zejména na ta mainstreamová. Chtělo by to více takových magazínů, jako vlastníte vy. Věřím ale, že tato hudební vzdělanost postupně ze Západu přijde k nám. Moc se na to těším.

Chtěl bys pořádat obří akci typu Tomorrowland či Ultra?
Pořádat festival takové velikosti je asi sen každého promotéra, to je myslím zbytečná otázka 🙂

Na závěr nám řekni, co chystáš po zbytek tohoto roku?
Už více jak půl roku pracuji na otevření vlastního baru v centru Brna. Po zbytek roku budu pracovat ještě více, aby se mi tento sen splnil a aby rozjezd byl co nejhladší, jelikož pohostinství je jedno z nejvíce rizikových podnikání a je to tedy velká výzva.