robert vaca

Dnešním dnem zahajujeme seriál, ve kterém Vám budeme přinášet rozhovory s promotéry na české scéně. Ať už se bude jednat o klub či festival, tak se budeme snažit vybírat zajímavé lidi, kteří mají pro aktuální taneční scénu nějaký přínos. V první díle si představíme Roberta Vacu, který je znám především díky svým akcím v mladoboleslavském klubu Disco Forum. Jak se k téhle práci dostal, co říká na konkurenci a co považuje za aktuálně největší problém na současné scéně? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Ahoj, Roberte, předem Ti chci poděkovat, že sis na nás udělal čas a svolil k rozhovoru. Již za pár dní oslavíš své třicáté narozeniny, a to přímo v rámci velkého mejdanu v klubu Disco Forum. Jak jsi se vlastně k promotérství dostal a jak dlouho jej děláš?
Promotéra dělám přibližně 3 roky. Popravdě, donutil mě k tomu totální nedostatek kvalitních akcí na Mladoboleslavsku. Sám jsem je vyhledával jako návštěvník, ale za housem nebo tvrdší elektronickou hudbou jsme museli do Prahy nebo do Liberce. V Mladé Boleslavi tehdy frčelo disco a r’n’b.

A v klubu Forum působíš jak dlouho?
Přibližně 2 roky, začátek byl o občasné spolupráci, postupně jsem se propracoval přímo do pozice produkčního managera klubu.

Víme, že scéna v Praze je na vysoké úrovni a na mejdany tady chodí dost lidí. Jak je ale složité dělat mejdan mimo naší metropoli?
Začátky byly obtížné, ale hlad po kvalitních akcích tady byl velký, což se po čase pozitivně projevilo na naší návštěvnosti. Nyní se nebojím prohlásit, že se řadíme mezi nejnavštěvovanější kluby v Čechách.

unique

Pořádáš i eventy s důrazem na jiné hudební žánry než jen EDM?
Ano, jistě, chceme přiblížit našim návštěvníkům i jiné hudební žánry, jako je techno, trance nebo klasický house. Těžím z kooperace s pražským klubem Duplex, nebo ze spolupráce s pořadateli Trancefusion, Svojšic nebo Festie. V klubu Forum si přijdou na své také příznivci hip-hopu na pravidelné noci HipHopAllstars. V loňském roce k nám zavítali např. PSH, DJ WICH, MARPO a další.

A která hudební stránka je Ti osobně nejbližší?
Vyrostl jsem na technu a to mi proudí v žilách do dnes. Na druhém místě je asi trance 🙂

Existuje pro Tebe jako promotéra i nějaký „sen“ či „inspirace“? Chtěl bys někdy pořádat něco tak velkého jako je Tomorrowland či Ultra Music Festival?
Inspirací jsou pro mě zejména naplněné mejdany, spokojení partypeople, ale zároveň i kladná ekonomická bilance. Uspořádat velký festival plný zvučných jmen není v dnešní době zas tak složitá věc, pokud spolupracujete s týmem profesionálů. Umění je festival zaplatit a vydělat peníze, což je nyní téměř mission impossible. Promotéři se tu teď množí jako houby po dešti a já ty průsery raději přenechám jiným a budu dělat to, co umím. Na Unique Festival chci tento rok přivést zajímavé jméno světové EDM, ale budu se držet vize „rodinného“ festivalu pro 2 000 lidí.

Jak je to u Vás s konkurencí? Jste velké město a určitě se zde najde hodně klubů, které jedou na obdobném hudebním žánru. Snažíte se dělat něco navíc?
Ano, je to tak, jsou zde další cca 3 podniky – bary s kapacitou od 150 do 250 lidí. Snažím se dělat program hodně dopředu, aby se zajímavé akce nepřekrývaly. To, co děláme „navíc“, je asi různorodý program a výhoda velké kapacity až 1 200 lidí a také zajímavého prostoru, ve kterém se dají výborně dělat koncerty a LIVE shows. Dále bych vypíchl rezidenturu DJs Maneneho, Briana, Richarda Reynoldse, Matamar, Enrica, Chrise Sadlera a Jaqullin – ty uslyšíte na Mladoboleslavsku pouze v klubu Forum nebo na Unique Festivalu.

disco forum

Jak se vlastně vypořádáš s celým tímhle businessem? Věřím, že je to časově náročné, navíc znám spoustu historek, kdy si promotéři navzájem podkopávají nohy. Máš i Ty s něčím takovým zkušenost?
Pokud člověk pracuje s týmem profíků a schopných lidí – časově je to zvládnutelné. Bohužel, sám se setkávám s tím, že opomenu pár věcí, a díky své zapomětlivosti si přidělám práci, ale je to asi jako v každém jiném zaměstnání. Obecně mezi promotéry nyní zuří boj, i když vzhledem k tomu, že nemám ambice dělat monstrózní festival, jsem díkybohu mimo hru 🙂 Mezi největší problémy já vidím překryvy akcí. Česká republika je malý rybníček a je tu hodně rybářů. Mě osobně štve, že se mladí promotéři nekoukají kolem sebe a plácnou event týden před vás, aniž by třeba zvedli telefon a pobavili se o termínech. Dále mě štvě lhaní lidem – promotér prezentuje svojí akci jinak, než ve skutečnosti je, a z nejfantastičtějšího festivalu je nakonec propadák. Důvěra lidí investovat peníze do vstupenek v předprodejích pak logicky klesá a doplácí na to poctivý promotér.

Co je podle Tebe aktuálně největší problém, s kterým se můžeš na své pozici potkat?
Pro promotéra a produkčního klubu je největší problém nízká návštěvnost a nespokojenost hostů. Návštěvnost máme nadprůměrnou, takže se soustředím na vychytávání věcí týkajících se chodu klubu. Momentálně bych asi jako největší problém zmínil občasnou agresivitu některých hostů.

Jak se na aktuální EDM scénu koukáš Ty? Spousta lidí tvrdí, že to jde „do sraček“, naopak podle jiných názorů „jen kvete“.
Současná scéna spíše kvete. Momentálně je na akcích tohoto žánru nejlepší atmosféra a nejvíce lidí. Uvidíme, co bude za 2 roky.

robert vaca 2

Udělal jsi za svou kariéru promotéra něco, na co nejsi obzvláště hrdý? Případně, stal se Ti nějaký fakt průšvih?
Na loňském Unique Festivalu nám díky nedaleko zuřící bouřce vypadl proud. Byl to totální blackout na deset minut, ale vše se podařilo během chvilky napravit. Přežil jsem klinickou smrt 🙂 Pro promotéra jsou potíže s technikou doslova noční můrou.

Na závěr nám řekni, s jakým nejšílenějším požadavkem, ať už ze strany DJe či klubu, jsi se kdy setkal.
Asi DJ Manene, má v technickém rideru vodku, kterou jsem sháněl zhruba 14 dní. Ale protože vím, že u nás v klubu je na něj vždycky přes 800 lidí, objednal jsem mu rovnou dvě 🙂 (vtip)

Díky moc za rozhovor a snad se uvidíme na nějaké párty.

https://www.facebook.com/clubforum
https://www.facebook.com/UniqueHouseFestival

foto: Bubbo, Blackout Bob