I přes to, že je tento rozhovor starší, pořád stojí za povšimnutí. Ten, kdo by snad ještě neznal tohoto umělce, tak je to jeden ze tří členů  Swedish House Mafia a mezi fanoušky se mu přezdívá „BOSS“. Tuto přezdívku má Steve Angello rozhodně oprávněně, a to nejen za své hraní na největších festivalech a v největších klubech světa, ale také za svá dvě alba „Wild Youth“ a „Human„, která vyšla na jeho slavném labelu Size Records. Pokud porovnáte díla a hudební styly všech tří umělců hlavně po rozpadu SHM, tak je nepopiratelné, že Axwell se Sebastianem Ingrossem šli spíše rádiovo-taneční cestou, zatímco Steve Angello šel více tou undergroundovější. A nejen o tom se tento Švéd se šmrncem Řeka rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Byl jsi na chvíli pryč od hudební a sociálně-mediální scény, co tuto přestávku vyvolalo?

Myslím si, že je zdravé si jednou za čas dát pauzu. Víte, jdete do studia a tvoříte alba – pokaždé jsem vložil téměř půl roku do všeho, co dělám – takže si myslím, že je zdravé jednou za čas dohnat i svůj osobní život.

Vydal jsi své druhé album „Human“, které má biblický podtext, jako například track „Rejoice“, kde je i kázání pastora – co jsi chtěl říct tímto albem jako celek?

Myslím, že to byla cesta, která mě na počátku inspirovala. Vycházel jsem z posledního alba, cestoval jsem 15 měsíců, vrátil se a v určitém slova smyslu se cítil pořád prázdný. Na nějaký čas jsem vypnul, začal se potkávat s rodinou a přáteli a na cestě do studia stál kostel. Tak jsem do něj začal chodit, abych se tam dostal do klidu a pohody. A byl to opravdu zvláštní pocit, protože jsem přišel a kostel byl za normálních dnů zavřený, ale vždy, když jsem zaklepal na boční dveře, mě nechali vejít dovnitř – seděl jsem tam sám několik hodin, než jsem šel do studia. Je to tak skvělé a posilující, když si můžete dát dohromady své myšlenky a myslet trochu lépe.

Jsi pobožný či duchovní?

Do jisté míry ano. Každou neděli nechodím do kostela, ale věřím ve vyšší mocnosti a věřím také v sílu člověka. Myslím, že v určitých částech světa je náboženství velmi užitečné a je opravdu krásné – víra ve stvořitele je opravdu mocná a já bych rád věřil, že tam něco je. A možná to bude znít divně, ale Vy sami jste vlastně také stvořiteli Vašeho světa. Takže si myslím, že bez ohledu na víru a náboženství jste svým vlastním bohem; jakmile získáte život, musíte se na své cestě sami rozhodovat a tak dále.

Po celou dobu své kariéry jsi měl úspěch jak v popovém mainstreamu, tak i v EDM, chtěl bys v těchto žánrech i nadále pokračovat, nebo půjdeš po jedné cestě více?

Já budu jen já, víte? Nejsem moc rád za to, že jsem se snažil psát popové písně. Když produkujeme jako Swedish House Mafia, ty skladby jsou pouze skladby. Dnes je rozdíl v tom, že mnoho lidí sedí a píše rádiové skladby, protože chtějí být jako „jo, potřebuju hlavně nějaký hit.“ A pak je rozdíl v tom, že je to jen Váš plán, který nepochází ze srdce, a mám pocit, že to je trochu klam. Takže pro mě je to pouze tvoření. Nikdy jsem ani nedělal úpravy pro rádia. Když mě požádali o vydání mého alba v rádiové verzi, řekl jsem: „Pokud jsi ho chcete zahrát, zkraťte si ho sami!“

Řekl jsi, že se chceš vyzvat, jak to děláš a proč si myslíš, že je to tak důležité?

Věřím v kreativitu. Myslím, že čím více budete vytvářet a bavit se, tím více se naučíte. Čím více sedím ve studiu a tvořím, tím více se snažím poznat sám sebe. Snažím se ponořit se více do zvuků a technik, které jsem předtím ještě nedělal, a tím jsem zkušenější. Víte, sednout si a vytvořit 40 nejlepších mainstream skladeb je dnes snazší, než vytvořit jeden opravdu dobrý underground techno track, protože je k tomu matematický vzorec a je docela jednoduchý. Velice respektuji své vrstevníky, na kterých jsem vyrůstal, jako Prodigy, Pink Floyd apod. Pořád vidím jejich ohromující alba a jak se za celou dobu kariéry dál vyvíjeli a posouvali.

Jde zkrátka vidět, že oproti Axwellovi s Ingrossem je Steve Angello trochu někde jinde a tohle byl také jeden z mála důvodů, proč se původní Swedish House Mafia rozpadli. Uvidíme tedy, jak toto znovu-spojení i nadále vydrží.

Zdroj: mixmag.com