Foto: Lafi

Přízrak světové taneční scény, švédská tsunami jménem Salvatore Ganacci, navštívil poprvé Českou republiku. Vyprodaný Duplex přihlížel premiérovému a zároveň doslova neuvěřitelnému vystoupení DJe, který je v poslední době synonymem slova show.

Pražský klub Duplex, The Rooftop Venue zcela nepochybně není potřeba jakkoliv blíže představovat, protože tvoří stálici na české klubové scéně. K jeho legendární minulosti zcela neodmyslitelně patří například pověstné Tiëstovo vystoupení. A žhavá současnost? Luxusní prostředí 7. patra s výhledem na Václavské náměstí i Pražský hrad aktuálně hostí světové hvězdy zejména prostřednictvím nového konceptu Duplex Presents, v jehož rámci se v Praze představila již taková esa světové elektronické taneční hudby, jako jsou Deorro, Benny Benassi, Bob Sinclair, Martin Solveig, R3hab či letos Dynoro a nyní horká novinka, Salvatore Ganacci, v jehož případě se podařil organizátorům opravdu husarský kousek – jeho vystoupení oznámili právě v období jeho megaslavného představení na belgickém Tomorrowlandu.

Loni v červenci totiž Salvatore odehrál svou životní hodinu na mainstage – počty zhlédnutí celého jeho setu, ale i nejrůznějších sestřihů se pohybují v milionových hodnotách. Ganacci totiž předvedl nebývalou show a tím se bezpečně proslavil na celé planetě. „Best of“ se sociálními sítěmi řítilo virálním způsobem. Těžko se pro tu událost hledají přesná slova – sám Duplex zvolil velmi výstižně adjektivum „originální“ 🙂

Přitom ovšem nelze zapomínat na to, že Salvatore Ganacci není jen pouhým showmanem par excellence. Jeho zázemí je daleko silnější. Tento 32letý Švéd se narodil na území Bosny a Hercegoviny za bývalého režimu. Vlastním jménem Emir Kobilič, nyní občan Stockholmu, už v roce 2014 spolupracoval s Jillionaire z projektu Major Lazer. Mnohé možná překvapí, že v roce 2015 se podílel na singlu galácticos Axwell /\ Ingrosso s názvem Can’t Hold Us Down – však jej také Sebastian podepsal na svém labelu Refune (vyšly jim spolu ještě dva další tracky a Refune vydal další dva Salvatoreho singly, Seb ho kromě toho supportuje neustále a vloni se na Tomorrowlandu objevil jako jeho host v brandovaném černém tričku s logem).

V roce 2016 mu u Warnerů vyšel song Dive, který obsahuje ikonický vokál ze skladby Enya – Boadicea. V roce 2017 si poprvé zahrál na Tomorrowlandu, o rok později na Ultra Music Festivalu, na mainstage Tomorrowlandu a na podzim také na Amsterdam Music Festivalu. Tolik asi k jeho raketové kariéře. A to nemluvím o tom, že se objevuje i na labelech Universal, Spinnin‘ nebo STMPD RCRDS a vydal i remixy na Alessa, Afrojacka, Dada Life i samotnou Swedish House Mafia. K mafiánům, jak vidno, mimoděk inklinuje neustále 🙂

A jak to tedy vypadalo v Duplexu? Výborný warm-up set předvedli rezidentní borci Angry Beats alias Anton Sheremetiev a Vo Anh Tuan. Toto rusko-vietnamské duo spolu působí už více než 7 let a základnu má právě v Praze. V Duplexu pozici rezidentů pak drží už od roku 2014 a realizují pod jeho křídly vlastní noc Sakura. Jejich set čítal lehce přes 90 minut a nesl se především v duchu future, bass a progressive housu. U mě osobně zabodovali hned zkraje, a to Axwellovou novinkou Nobody Else. Další na řadě byl projekt Felguk a jeho nostalgické tracky Sometimes a Lady (Remake). Další retro peckou byla Another Chance, ovšem v Don Diablo Editu. Don Diablo byl u slova i dál, a to prostřednictvím rozsekávky Tunnel Vision od projektu Zonderling.

Podobně u publika uspěl song Fisher – Losing It. Já jsem ocenil zejména kombinaci s Ingrossovou megahitovkou Calling (Lose My Mind). Angry Beats nás dále pobavili třeba Panic At The Disco – High Hopes, partypeople aplaudovali Bella Ciao od Steva Aokiho, padlo Heads Will Roll (Project X OST), dál třeba Tiëstova vize Pulverturm, líbil se nám The Magician – Shy a asi všichni jsme si zaskákali na Prydzovo Pjanoo – tím spíš, že ho kluci zkombinovali s naší srdcovkou Dreamer od dua Axwell /\ Ingrosso. Tleskám předskokanům!

No a maestro himself? Salvatore Ganacci se uvedl svým singlem Jook It a pak totálně zničil taneční parket kombinací Avicii – Levels vs. Swedish House Mafia – One. No a pak už to jelo, kulantně řečeno, mírně bez ladu a skladu, přitom ovšem doprovázeno neustálými výbuchy kreativity Salvatoreho originální osobnosti – zjednodušeně řečeno prostě zpíval, hypoval, skákal, létal, cvičil, tančil, jančil 🙂 desítky Ganacciho grimas zarámovaly set plný tak odlišných tracků, jako jsou (a to vážně!): Ed Sheeran – Shape Of You, Wukileaks – Backstreet Ho, Vengaboys – We Like To Party, Cascada – Everytime We Touch, Scooter – Maria, Beyoncé – Halo, Basshunter – Boten Anna, Daft Punk – One More Time, Duck Sauce – Barbra Streisand, Sidney Samson – Riverside, Tiësto – Boom, East 17 – It’s Allright, Armin – Ping Pong nebo Mi Gente atd.

Prostě všehochuť, od A do Z, včetně hiphopu, trapu, dubstepu, hardstylu nebo reggae – však také padl Kendrick Lamar, Skrillex, Diplo, DJ Snake, San Holo a závěrečné finále Boba Marleyho. K nejsvětlejším okamžikům necelé hodiny a půl Švédova hraní patřily hity Armin van Buuren & Vini Vici – Great Spirit, Axwell /\ Ingrosso – More Than You Know a Swedish House Mafia vs. Knife Party – Antidote (Salvatore Ganacci Remix). No a ultimátní zumba show proběhla během obligátní pecky The Soca Boys – Follow The Leader. Co dodat? Snad jen, že v dubnu je v Duplexu na řadě ATB a poté v květnu sám Fatboy Slim! See ya there 🙂