Pokud sledujete politické dění, tak jste v posledních několik dnech určitě zaslechli o kauze Pandora Papers. V našich končinách hojně rozebírané téma především v souvislosti s Andrejem Babišem, který aktuálně čelí tlaku veřejnosti a novinářů. Pro ty, kteří to nesledují, tak rychlé připomenutí. Skupina novinářů z celého světa přišla s dokumentem ve kterém naleznete desítky známých osobností, kteří využívají takzvaný offshore systém.

Jde o to, že umístíte svou firmu do daňového ráje, tedy zemi, ve které jsou mimořádně daňově zvýhodněny zahraniční společnosti. Neodvádíte tak daně v zemi, kde primárně podnikáte, ale tam, kde je to pro vás nejvýhodnější.

Nechme ale teď politiku stranou a pojďme do hudebního světa. Server We Rave You přišel s informací, že na seznamu známých osobností je i známé hudební trio Swedish House Mafia. Podle zmíněného dokumentu měli na Panenských ostrovech v roce 2014, vytvořit společnost pod názvem SHM Holdings LTD, kam tečou zisky z jejich největších hitovek jako „Don’t Worry Worry Child“, „Save the World“ a dalších. Jde o streamovací práva, prodej skladeb a poplatky z rádiových vysílání. Nepodléhají tak švédským daňovým zákonům, které by je připravili o velkou část zisku.